Hlavní obsah stránky
VÝSTAVA | František Tomík – Galerie v Galerii
Kdy: 29. 4. 2024 od 18:00 - 26. 6. 2024 do 18:00
Kde: výstavní síň v přízemí
Na výstavě v knihovně bude poprvé vystaven celý cyklus nazvaný Galerie, odtud název výstavy Galerie v Galerii.
Cyklus Galerie začal vznikat v nedávné době, kdy se kvůli epidemii a karanténě uzavřely galerie a možnost setkávání výtvarných umělců či veřejná prezentace jejich děl byla prakticky nemožná. Přerušovaly se mnohé osobní kontakty a výtvarníkům nadlouho zůstala osamocená práce v jejich ateliérech.
Tehdy napadlo malíře Františka Tomíka proměnit některá svá plátna v jakousi imaginární galerii, jejíž prázdné prostory obývají spolu s obrazy barevní ptačí návštěvníci. A protože tato dobře utajená noční setkání v liminálních, opuštěných sálech bývají pokaždé výjimečná, odehrávají se v těchto místech různé nepatřičnosti, schválnosti, hry nebo nečekaná setkání, která nastávají vždy, když se ostraha nedívá. Většinou jde o krátké okamžiky, které se mnohdy nepodaří ani včas celé zachytit a pečlivě zdokumentovat, ale pokud ano, je naděje, že tyto tiché hry zaujmou i ostatní pozorovatele...
František Tomík, narozen 30. června 1955, Příbram
- Je členem Středočeského sdružení výtvarníků, Jednoty umělců výtvarných a čestným členem ZVUZS na Slovensku. Zabývá se užitou grafikou a volnou tvorbou a žije v Praze,
- František Tomík se do Kladna přistěhoval z Litoměřic v roce 1966. Po ukončení ZDŠ se vyučil spojovým mechanikem a několik let pracoval v telefonní ústředně sídlící nad kladenskou hlavní poštou. Zároveň se stále více začal zajímat o výtvarné umění. Nejdříve navštěvoval výtvarný kroužek vedený L. Jelínkem, později ještě dojížděl do Prahy na kurzy kresby F. Nedvěda na Národní třídě. Vše vyvrcholilo v roce 1980 změnou zaměstnání a večerním studiem Střední odborné školy výtvarné v Praze (dnes škola všeobecně známá jako Hollarka). Už běhen studia spolupracoval jako grafik s hudebními vydavatelstvími Supraphon a Panton. Třeba první LP desky Pavla Dobeše vyšly v jeho obalech. Pro Panton také realizoval dvě knihy o hudbě: Hvězdy tehdejších hitparád od Jiřího Černého a Fialová koule jazzu Dr. Lubomíra Dorůžky.
- Přitom se věnoval vlastní tvorbě závěsných obrazů a později i objektů, které se pohybovaly na hraně sochařského reliéfu a obrazu. Posléze z prostorových důvodů změnil podklad z dřevěných překližek, desek a prken na papírovou podložku, karton, sololity a plátna a z techniky olejové barvy přešel na akrylové barvy a mastné pastely.
- Samostatně vystavuje od roku 1977 a v SVKK je to jeho pátá výstava. V letech 1981 až 2024 se účastnil přes 140 společných výstav v Česku a necelých 50 v zahraničí.
- Kromě výtvarné tvorby napomáhal vzniknout mnoha kulturním aktivitám a to nejen v Kladně. Začátkem 80. let spoluzakládal Jazz klub Kladno (s ing. V. Beránkem a J. Michlem), který organizoval festival Jazz Podium (šlo o propojení jazzové hudby a divadla).
- Byl u vzniku Kladenských dvorků (s V. Stříbrným, V. Kestřánkem, M. Petriščákem, Klubkem 55 a ostatními vystavujícími autory).
- V 80. letech vedl jako kurátor kladenskou Galerii 55 (vystavovali zde např. sestry Jitka a Květa Válovy, Olga Čechová, Zdena Fibichová, Václav Frolík, Jiří Hanke, Vladimír Jarcovják, Jiří John, Čestmír Kafka, Eva Kmenová, Jiří Načeradský, Vladimír Preclík, Zdeněk Šimek, Adriena Šimotová, Karel Vaca, Aleš Veselý, Olbram Zoubek, Stanislav Zippe a další výtvarníci.
- V Klubku 55 organizoval poslechové pořady Ro(c)kování s Jiřím Černým a přednáškový cyklus o výtvarném umění s PhDr. Bohumírem Mrázem.
- V roce 2003 založil se Z. Kuchyňkou, Z. Maninou, M. Petriščákem Občanské sdružení Pro-art, které od roku 2004 pravidelně pořádá výtvarné bienále Kladenský salon, který se letos dočká svého 11. pokračování.
- Vymyslel koncepci Středočeského bienále (dvě galerie a jedna společná výstava) a pro první ročník 2007 navrhl logo a katalog.
- V letech 2011 a 2013 vymyslel a uspořádal se zahraničními kolegy dva ročníky putovní mezinárodní výstavy PEOPLE-metr, která formou bienále vystavovala vždy 10 autorů z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska a odehrávala se v zemích vystavujících umělců.
- Od roku 2017 pořádá další výstavní bienále Zbraslavský salon v Galerii Zbraslav, kde je zároveň od roku 2022 jejím kurátorem .
Slavnostní zahájení výstavy proběhlo 29. 4. 2024 v 18:00 ve výstavní síni v přízemí knihovny. Úvodní slovo pronesl Jiří Hanke.
Výstava potrvá do 26. 6. 2024 a bude volně přístupná v otevírací době knihovny.