Hlavní obsah stránky
Putovní výstavy k zapůjčení
1./ Global Hrabal aneb Hrabal světový
Bohumil Hrabal (1914–1997) patří vedle Milana Kundery, Karla Čapka a Jaroslava Haška mezi nejpřekládanější české spisovatele po roce 1989.
Výstava Global Hrabal / Hrabal světový prezentuje výběr z Hrabalových překladů, které systematicky shromažďuje Literární kabinet klubu Bohumila Hrabala při Městské knihovně Nymburk. Smyslem výstavy, na jejímž vzniku spolupracovaly Městská knihovna Nymburk a Středočeská vědecká knihovna v Kladně, je u příležitosti 110. výročí spisovatelova narození připomenou mezinárodní přesah jeho díla, jež je jinak bytostně spojeno se Středočeským krajem a Prahou.
Ambicí výstav není podat vyčerpávající informace, ale spíše ukázat různorodost přístupů zahraničních nakladatelů k Hrabalovu dílu. Skrze grafické pojetí obálek a sazby knih máme nejen možnost letmo nahlédnout do knižní a nakladatelské kultury různých zemí, ale také udělat si na základě pouhého vizuálního dojmu představu o tom, jak jednotlivé jazykové kultury k Hrabalovu dílu přistupují.
- Autorský kolektiv: Jan Červinka, Roman Hájek, Marek Ďurčanský
- Autor námětu: Barbora Šabartová
- Grafická úprava: Lucie Trejbalová
- Rozsah a rozměry:
varianta 1/ 14 panelů včetně úvodního vytištěných ve formátu A2 na papír / k dispozici též polská mutace
varianta 2/ tisková data (zájemce o zapůjčení si výstavu vytiskne vlastním nákladem)
varianta 3/ 14 panelů včetně úvodního natištěných na dibondu (k dispozici na vyžádání v Městské knihovně Nymburk)
- Instalace: k zarámování / varianta dibond k zavěšení
- Transport: v roli / varianta dibond k doptání v Městské knihovně Nymburk
- Výroba: duben 2024, Středočeská vědecká knihovna v Kladně, p.o.
2./ Ota Pavel – známý i neznámý
Výstava komplexně mapující život a dílo známého spisovatele byla vytvořena v roce 2019 ve spolupráci Středočeské vědecké knihovny a Buštěhradského muzea Oty Pavla, a je doplněna množstvím citátů, ukázek knih a fotografií.
- Autoři textů i koncepce: Mgr. Ivona Kasalická
- Grafická úprava: Milena Burgrová
- Rozsah a rozměry: 7 látkových bannerů včetně úvodního, šířka 75 cm, délka 200 cm
- Instalace: k zavěšení na zeď
- Transport: 1 plastový tubus (váha 7 kg)
- Výroba: červen 2019
- Půjčitel: Středočeská vědecká knihovna v Kladně, p.o.
3./ 42 hvězd mezi nebem a zemí. Židovští autoři Středočeského kraje
Výstava představuje 42 židovských autorů, kteří se narodili, či část svého života prožili ve Středočeském kraji a jednotlivá místa v kraji. Židovské osídlení v našem kraji sehrálo významnou roli v ekonomickém i kulturním rozvoji již od středověku, ale události 2. světové války a následné "mlčení" v období komunismu tradici přerušily. Mnohé z představených autorů holocaust zasáhl, ale i zasaženi byli i jejich starší kolegové, kteří zemřeli před nástupem nacismu - zahynuli jejich potomci nebo byli nuceni k emigraci, jejich díla se nesměla vydávat a byla oběma totalitami vymazána z paměti čtenářů i místních občanů. Zvláštní skupinu tvoří autoři píšící německy, na jejichž dílo se po druhé světové válce vzpomínat nesmělo, protože nebyli Češi.
Výstava seznámí např. s životem a dílem Otty Ornesta, Jiřího Ortena, Oty Pavla nebo Ireny Douskové a s místy, kde autoři žili.
Zároveň s panelovou výstavou vznikla stejnojmenná publikace s pracovními listy pro školy.
- Autoři textů i koncepce: Alexandra Blodigová, Kateřina Mikulcová, Mgr. Ivona Kasalická
- Grafická úprava: David Cígler
- Rozsah a rozměry: 7 látkových bannerů včetně úvodního, šířka 75 cm, délka 200 cm
- Instalace: k zavěšení na zeď
- Transport: 1 plastový tubus (váha 7 kg)
- Výroba: listopad 2019, Středočeská vědecká knihovna v Kladně, p.o.
Nabízené výstavy jsou k zapůjčení zdarma na základě výpůjční smlouvy; vypůjčitel řeší vlastní dopravu, instalaci, hradí případné poškození (pojištění). V případě vašeho zájmu o výpůjčku kontaktujte Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně, Gen. Klapálka 1641, 272 01 Kladno, Odd. edukace a komunikace – Jitka Hrušková, hruskova@svkkl.cz, 601 553 218.