Hlavní obsah stránky

Co je to EX LIBRIS – výtvarná dílna pro dospělé i děti

Fotogalerie Co je to Ex libris - dílna - portrét

Kdy: 2. 3. 2020 od 16:30

Kde: lektorská místnost

Co: tvůrčí dílna

V pondělí 2. března si přišli zájemci o výtvarné umění zkusit speciální techniku suché jehly a vyrobit si vlastní originální Ex libris. 

Dílna byla, jako vždy, velmi úspěšná, a pod vedením výjimečné pedagožky a výtvarnice Romany Štajerové se všichni účastníci kurzu dozvěděli, co je Ex libris a k čemu slouží, jak vypadá technika suché jehly a poté si všichni sami tuto techniku vyzkoušeli. Na závěr si účastníci vytiskli své vlastní Ex libris a s hrdými úsměvy na rtech a s úžasnými grafikami odcházeli. Už se těšíme na další dílnu!!!

 

Trocha terminologie:

  • Slovo Ex libris pochází z latiny a znamená "z knih". Původně bylo nazýváno i knižní značka. Jedná se o malý ozdobný lístek, který většinou obsahuje název Exlibris nebo Ex libris. Dále jméno, erb, či monogram objednavatele, výtvarný motiv nebo jiné vyjádření vztahu majitele ke knize. Ex libris se vlepuje do knih, aby zde připomínalo jejich majitele.
  • Technika suchá jehla - neboli jehloryt vznikla kolem roku 1480.  Je to grafická technika tisku z hloubky, která je blízká mědirytu, ale čáry nejsou ostře ohraničené a působí měkce

Pro suchou jehlu se užívají měděné desky o síle 0,6-2 mm. Je možné použít i zinek, dural, případně PVC, polykarbonát nebo plexisklo. Deska musí být předem zcela hladká, bez rýh a vyleštěná. K rytí se užívá ostrá jehla z tvrdého kovu broušená do úhlu 50-60 stupňů, o kruhovém nebo hranatém průřezu nebo diamantový hrot. Ryje se tlakem kolmo k desce a nevzniká tak kovová štěpina jako při užití rydla, ale kov se tlakem jehly pouze rozhrnuje do stran. 

Čára suché jehly začíná a končí ostře jako při mědirytu. Při vybarvení desky se tisková barva zadržuje více v okolí grátku než v samotné rýze a při tisku vznikají měkké rozpité linie nebo spojité závoje barvy v místech hustších čar. Grátek se však při tisku velmi rychle opotřebuje, linie postupně ztrácejí sametovou měkkost a snižuje se kontrast. Proto při této technice jsou nejcennější pouze první otisky. 

Suchá jehla je oblíbená pro relativní nenáročnost, protože dovoluje zachytit okamžitý nápad spontánně a bez přípravné kresby. Tisk provádí grafik sám, neboť je třeba dodržet směr stírání barvy napříč vyrytých čar a při vybírání světel. Deska nedovoluje velký počet kvalitních otisků - obvykle méně než 30.

Tato akce se konala za finanční podpory statutárního města Kladno

Mediálním partnerem je: