Hlavní obsah stránky
Červenec/srpen 2017
Seznam článků
Čtení dětí a čtenářská gramotnost
Jedním z velmi často diskutovaných témat ve společnosti je dětské čtenářství, možnosti jeho podpory a případné limity, na něž ve společnosti naráží. O dětské čtenářství se zajímají nejen rodiče dětí a jejich učitelé, ale také knihkupci, vydavatelé, knihovny, média. V současnosti se souběžně s pojmem čtenářství vyskytuje také pojem čtenářská gramotnost, jež souvisí s vnímáním obsahu čteného textu.
Centrum dětského čtenářství
Historie vzniku Centra dětského čtenářství sahá do roku 2009, kdy oficiálně vzniklo v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Původní myšlenkou bylo vytvořit metodické centrum, které by na Moravě koordinovalo aktivity související s podporou čtenářství u dětí, bylo by zprostředkovatelem vzdělávacích aktivit pro okolní regiony a přinášelo zajímavé podněty pro knihovnickou praxi. V současnosti má již dosah mezinárodní.
Jak se loví perly v knihovně?
Některé z vás asi tato otázka nezaskočí. Hra Lovci perel je již dost známá a po sedmiletém působení mezi čtenáři dětských knihoven ji mnohé knihovnice vyzkoušely. Proč se o ní rozepisujeme v tomto čísle Čtenáře? Po pětiletém pořádání hry v dětském oddělení Krajské knihovny v Pardubicích máme stále více zapojených čtenářů – a ti čtou stále více knih (kolem 120 dětí ročně přečte 4500 knih!). Pro všechny, kteří hru neznají, zopakujeme pravidla hry a možnost, jak se zapojit.
Seznamy doporučované četby pro děti
Nová knihovna pro děti v Uherském Brodu
Kamarádky knihovny 2016
Vydávání knih v ČR: Bilance vydávání knih v ČR v roce 2016 – 2. část
Struktura knižní produkce a vydávání překladů.
AUTOMATIZACE KNIHOVEN: Otevřený software mýtů zbavený
O otevřeném softwaru v prostředí českých knihoven se toho již napsalo poměrně hodně, přesto panuje mnoho omylů a předsudků, které ve svých důsledcích mohou vést k odmítání a nepodloženému označování takových programů za nedůvěryhodné a jejich nasazování za příliš rizikové. Rozhodli jsme se tedy přispět k informovanosti minisérií článků, které rozeberou téma více do hloubky.
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: „E-deposit“: elektronické publikace v Národní knihovně ČR – 1. část
Fondy Národní knihovny ČR vznikaly v průběhu několika staletí a jedná se o nejrozsáhlejší fondy v České republice, jejichž celkový význam i hodnota jsou zcela ojedinělé v národním i mezinárodním měřítku. Jedním z hlavních úkolů Národní knihovny je toto významné kulturní a intelektuální dědictví dále rozšiřovat a zároveň ochraňovat a uchovávat pro příští generace. Razantní nástup nových technologií pomáhá tento úkol plnit (např. formou digitalizace), ale zároveň ho ohrožuje. První část příspěvku se věnuje otázkám legislativy.
PRÁVNÍ HLÍDKA: Nový autorský zákon a knihovny
V krátké době již druhý příspěvek věnovaný novele zákona č. 121/2000 Sb.
UDÁLOSTI: Česká národní skupina IAML
Z činnosti Mezinárodní asociace hudebních knihoven, archivů a dokumentačních středisek.
HODNOTA KNIHOVEN: Neuvěřitelný příběh knihovny v Birminghamu
Krátce po roce 2000 birminghamská městská rada rozhodla, že stará budova knihovny je nevyhovující a že postaví novou. Dva roky po otevření ale zjistil, že nemá dost peněz na její provoz...
RECENZE: Knihovník, který byl raději dementní než doma u své ženy
VERHULST, Dimitri. Opozdilec. Přel. Veronika ter Harmsel Havlíková. Praha: Odeon, 2017. 118 s. ISBN 978-80-207-1754-2.
Vítězné práce letošního, již čtvrtého ročníku Čapkovin.
Je audiofil lenošný, nebo prospěšný?
Opravdu můžeme audioknihu vnímat jen jako nepovedené dvojče knihy? Co vlastně na knize tolik oceňujeme a co z těchto kvalit zachovává i audiokniha? A je kvalita, ve které mluvené slovo tištěnou knihu předčí?