Main content
Duben 2024
Redakce doporučuje:
Webarchiv a vytěžování velkých dat
Události: česko-polský knihovnický seminář; setkání knihovnických seniorů
Knihovny v novém: Obecní knihovna v Ostopovicích
Německá Knihovna roku 2023 je v Düsseldorfu
Kterak české děti ve Frankfurtu nad Mohanem ke knížkám přišly
Periodika na území dnešní ČR: Zlatá Praha – konkurence Světozoru; Moravská Slovač – první české noviny v Uherském Hradišti
Rozhovor: s Kateřinou Novákovou Mašlovou, ředitelkou Knihovny G. Vodňanského ve Vodňanech; s Jovankou Šotolovou, spisovatelkou, překladatelkou a literární historičkou
Příloha „Vizuální identita knihoven“: Maják – MěK Louny
Seznam článků
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Webarchiv a vytěžování velkých dat
Objem informací zveřejněných na internetu v současné informační společnosti narůstá enormním tempem. Komunikace ve webovém prostředí a sociálních médiích reflektuje a také významně ovlivňuje společenské dění. Protože vykazuje velkou nestabilitu, je archivace webových pramenů zásadní a její význam stále roste. Ve srovnání s tištěnými médii má webový obsah relativně malou trvalost.
Snad každá knihovnice nebo knihovník má povědomí o existenci Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze. Málokdo je však dostatečně informován o nejrůznějších knihovnách či odděleních pro zrakově postižené rozmístěných po celé České republice. A právě na tento typ služeb knihoven je článek zaměřený.
Z HISTORIE SKIP: Klubu dětských knihoven je 30! 3. část
První předsedkyně Klubu dětských knihoven (KDK) předala v roce 2002 pomyslné veslo předsednictví Lídě Košťálové, tehdejší ředitelce Městské knihovny v Jičíně (dnes Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně). Jak na své předsednictví vzpomíná ona?
KRAJANSKÉ KNIHOVNY: Do třetice všeho dobrého aneb Kterak české děti v zahraničí ke knížkám přišly
Česká škola ve Frankfurtu nad Mohanem.
MEDAILONKY NADĚJNÝCH: Mít sny a vizi a věřit si
Rozhovor s Kateřinou Novákovou Mašlovou – ředitelkou Knihovny Gelasta Vodňanského ve Vodňanech.
UDÁLOSTI: Česko-polský knihovnický seminář
V rámci II. kongresu polských bohemistických a českých polonistických studií VĚDA – KULTURA – SPOLUPRÁCE Praha 2023 se v říjnu 2023 v Pedagogické knihovně Jana Amose Komenského v Praze konala knihovnická sekce kongresu pod názvem Edukační a kulturní potenciál knihoven v kontextu česko-polské spolupráce.
UDÁLOSTI: Setkání knihovnických seniorů
Kutná Hora, srpen 2023.
UDÁLOSTI: Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě počtyřiadvacáté
Ve dnech 29.–30. 11. 2023 proběhl v Národním archivu v Praze již 24. ročník oblíbené konference.
VZDĚLÁVÁNÍ: Ekologická témata v polytechnickém vzdělávání
Třetí část volného cyklu o Malé technice (Čtenář, 2024, 1. část: č. 1, s. 26–27; 2. část: č. 2, s. 58–59).
KNIHOVNY V NOVÉM: Živá kultura mezi knihami
Obecní knihovna Ostopovice
ZE ZAHRANIČÍ: Živé místo pro všechny – německá Knihovna roku 2023 je v Düsselfdorfu
V düsseldorfské centrální knihovně využili stěhování do nové budovy k radikální proměně pohledu na to, jakou roli má knihovna pro město plnit. Po dvou letech se Zentralbibliothek Düsseldorf stala v Německu držitelem ocenění Bibliothek des Jahres 2023.
Co čtou matky a otcové? Proč je u nás populární japonský komiks manga? A rozumíme díky literatuře lépe klimatické krizi? Knižní iLiPodcast: Pod hřbety knih se nepouští do učených debat, nebo naopak nezáživného povídání o iliteratuře jako jiné pořady. Moderátoři z časopisu iLiteratura společně s hosty a studenty jdou hlouběji: zkoumají, jak nám knihy pomáhají orientovat se ve světě.
RECENZE: Sixty-Eight Publishers a Index: „paralelní životopis“
PŘIBÁŇ, Michal. V různosti je síla. Exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index nejen ve vzájemné korespondenci. Praha: Academia, 2023. 448 s. ISBN 978-80-200-3465-6
RECENZE: Rozvoj kompetencí učícího knihovníka
MAZÁČOVÁ, Pavlína. Rozvoj kompetencí učícího knihovníka: výzkumy – kurikulum – gramotnosti. 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2023. 92 s. ISBN 978-80-7050-783-4