Main content

VZDĚLÁVÁNÍ: Ekologická témata v polytechnickém vzdělávání

LUCIE LACINOVÁ lucie.lacinova@mtuni.cz

V pondělí 22. 4. se po celém světě slaví Den Země. V tomto období se mnozí z nás ještě více než obvykle zamýšlí nad tématy jako je recyklace, udržitelnost nebo uhlíková stopa. A tak je jistě pochopitelné, že zrovna v dubnu jsou nejpoptávanějšími lekcemi Malé technické univerzity právě ekologicky zaměřené programy. Třetí část volného cyklu o Malé technice (Čtenář, 2024, 1. část: č. 1, s. 26–27; 2. část: č. 2, s. 58–59). 

Ekologické programy Malé technické univerzity

Prvním programem, který se zabývá tématy udržitelnosti, ekologie a recyklace, je Malý vodohospodář. Jedná se o pokročilejší lekci, kde se počítá s tím, že děti už znají základní principy z úvodních programů. Lekce se zabývá množstvím pitné vody na celé zeměkouli a otázkou, kolik vody spotřebuje jeden člověk denně. Pohádkou a hrou si děti vyzkouší, jak voda ubývá a jak je čím dál složitější, aby se k vodě dostali nejen všichni lidé, ale i zvířata. Lektoři dále v této lekci pomáhají dětem objevit proces čištění vody. Důležitým názorným prostředkem je rozfázovaný filtrační pokus. Tato aktivita je u dětí velmi oblíbená a během projektových dnů ve venkovním prostředí si postupné filtrování odpadních vod může vyzkoušet každý.

Druhý „zelený“ program se jmenuje Malý zpracovatel odpadů a věnuje se recyklaci. Zde si děti postaví třídicí linku, zjistí, jak funguje, a jako zlatý hřeb programu na ně čeká výroba zdobeného recyklovaného papíru. Starší děti také uvidí, jak se dají zužitkovat plyny na skládce pro vytvoření tepla kogenerační jednotkou.

Publikace a pracovní seši

K ekologickým programům vznikla v loňském roce i bohatě ilustrovaná publikace Jak děti zachránily planetu.1 Knížka na osmi situacích z běžného života ukazuje, jak se děti mohou drobnými změnami svého životního stylu přičinit o lepší životní prostředí. Příběhy doprovází názorné infografiky, které malým čtenářům pomáhají vizualizovat obtížně vysvětlitelné pojmy. Logickým úkolům na procvičení znalostí o ekologii se věnují příslušné pracovní sešity z edice Techmalovánky, kde si děti upevňují poznatky získané během lekcí.2 Téma ochrany životního prostředí, konkrétně třídění odpadu, se nám povedlo zapracovat i do příručky programovacích úkolů pro robotického Šneka, kterou Malá technika díky projektu Erasmus+ vytvořila společně se školkou Karuke z estonského města Kohtla-Järve, a to ve spolupráci s českými školkami ve Světicích a v Praze Na Chodovci. Celá tato publikace i s pracovními listy je volně ke stažení v několika jazycích na mtuni.cz.

Příznivcům knihoven je ekologie jistě také blízká, vždyť kolik papíru a dalších nákladů se ušetří půjčováním knih místo jejich kupováním... Přejeme tedy všem pracovníkům i návštěvníkům knihoven krásný duben plný pěkných chvil v přírodě a s dobrou knihou v ruce.

1 VÍTOVÁ, B. Jak děti zachránily planetu. 1. vyd., Říčany: Educative toys, 2023. 46 s. ISBN 978-80-907887-8-7

2 Malá technická univerzita. Techmalovánky – Malý zpracovatel odpadů. 1. vyd., Říčany: Malá technika, 2016. 10 s. ISBN 978-80-906493-4-7