Hlavní obsah stránky
Březen 2023
Redakce doporučuje:
Dobrovolnictví v knihovnách: role a bariéry dobrovolnictví; zkušenosti z KK Karlovy Vary, MKP a MěK Třinec, Havířov a Karviná
Zvyšování poplatků za výpůjčky v knihovnách
Registr českých knih
8. workshop pro metodiky v Brně
46. seminář knihoven muzeí a galerií
Cyklus o krajanských knihovnách: Mezinárodní knihovna Okénka v Londýně
Knihovny v novém: Multimediální centrum a knihovna v Halenkovicích
Periodika na území dnešní ČR: Krameriusovy c. k. vlastenské noviny
Cyklus Nové technologie pro knihovny: E-knihy
Příloha „Děckaři děckařům“: Klasika v novém kabátku
Seznam článků
TÉMA: Dobrovolnictví v knihovnách: Dobrovolnictví v knihovnách
Dobrovolník je člověk, který ve svém volném čase bez nároku na honorář pomáhá druhým. Dobrovolnictví se vyskytuje v mnoha oblastech a knihovny netvoří výjimku. V ČR knihovny plní ve společnosti mnoho rolí a díky dobrovolníkům dosahují nemalých cílů…
TÉMA: Dobrovolnictví v knihovnách: Dobrovolnictví v Městské knihovně v Praze
V Městské knihovně v Praze (MKP) působí dobrovolníci systematicky od roku 2012. Od samého začátku pomáhají zejména při akcích, které knihovna pro čtenáře a veřejnost pořádá. Posilují tým knihovníků pojízdných knihoven na letních akcích, kterých se účastníme nebo které sami pořádáme. Uplatnění nacházejí dobrovolníci také celoročně na pobočkách, kde mohou zužitkovat i vlastní specifické znalosti a dovednosti. Vedou kluby deskových a jiných her, doučují cizí jazyky či připravují výtvarné a další workshopy.
LEGISLATIVA: Zvyšují se poplatky za výpůjčky v knihovnách
Počátkem roku 2023 začala platit dlouho očekávaná a projednávaná novela autorského zákona, jejímž hlavním cílem byly implementace evropské Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Jak vyplývá z názvu směrnice, jejím hlavním tématem je vyrovnání podmínek mezi autory a nakladateli na jedné straně a internetovými platformami jako agregátory na straně druhé.
Nové technologie pro knihovny: E-knihy v knihovnách
V první části nové rubriky „Nové technologie pro knihovny“ se podíváme na dvě platformy s českými e-knihami a na autentizaci čtenářů. V dalších dílech si představíme nové technologie u autentizace uživatelů, discovery, kontextového linkování, ZÍSKEJ, Centrálního portálu knihoven ČR Knihovny.cz, CELUS, e-časopisů, audioknih a AI v knihovnách.
NOVÉ PROJEKTY: Registr českých knih
Registr českých knih je název projektu, jehož řešením se zabývá Národní knihovna ČR (NK ČR) společně se Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Cílem projektu je vytvoření Registru českých knih, který bude centrálním místem knižních metadat v ČR a bude zajišťovat služby pro knihovny, nakladatele, distributory a knihkupce, vydavatele a národní agentury ISBN, ISMN, ISSN a CIP, SČKN a MK ČR.
UDÁLOSTI: Setkání muzejních knihovníků ve městě pod Ještědem
Ve dnech 20.–22. 9. 2022 se uskutečnil již 46. seminář knihovníků muzeí a galerií.
UDÁLOSTI: Jak nahlédnout pod pokličku RVP v knihovně?
Když se spojí učitelka českého jazyka a literatury a knihovnice dětského oddělení v jednu osobu, mohou se dít divy.
KNIHOVNY V NOVÉM: Knihovna se symbolem stromu
Knihovna v Halenkovicích
KRAJANSKÉ KNIHOVNY: Mezinárodní knihovna Okénka v Londýně
Mezinárodní knihovna Okénka funguje v České a slovenské škole Okénko v Londýně jako jedna z hlavních aktivit na podporu čtenářství pro děti i dospělé nejen v Londýně, ale po celém světě. Škola samotná vznikla v roce 2012, knihovna v té nejjednodušší formě začala nabízet knihy od roku 2014. Dnes mají čtenáři okénkářské knihovny k dispozici přes 16 000 svazků knih pro čtenáře každého věku ve třech jazycích: češtině, slovenštině a angličtině.