Hlavní obsah stránky
Červenec/srpen 2020
Redakce doporučuje:
KNIHOVNA VE VEŘEJNÉM
PROSTORU 2
Veřejný prostor v SVK Hradec Králové
Kurzy při Městské knihovně Děčín
Obraz knihovníka ve filmu
Rouškování
KNIHOVNY V NOVÉM
Městská knihovna Veselí nad Moravou
L. I. Kahn, tvůrce knihovny Exeter
Čas změn – vize knihovnictví po koronaviru
Vydávání knih v ČR v roce 2019
T. Cimrhanzl – první městský
knihovník v Plzni
Wikimedia Česká republika
Seznam článků
TÉMA: Knihovna ve veřejném prostoru 2: Knihovna ve veřejném prostoru – veřejný prostor v knihovně
Obecně se lze shodnout na tom, že nejen každý knihovník, ale i většina občanů naší země ví, co je knihovna. Definovat ji tedy není třeba. Složitější je to s pojmem „veřejný prostor“.
TÉMA: Knihovna ve veřejném prostoru 2: Obraz knihovníka ve filmu
Shrneme-li si zobrazení knihovníků ve filmu, dojdeme obvykle ke dvěma protipólným stereotypům. Je to buď nenápadná, staromódní, někdy až podivínská bytost ponořená v knihách a katalozích, nebo naopak neohrožený sexy superhrdina. Tato klišé bohužel jen podporují stereotypní vnímání této profese ve společnosti.
VYDÁVÁNÍ KNIH V ČR: Bilance vydávání knih v ČR v roce 2019. 1. část
Text sumarizuje základní oficiální fakta o knižní produkci České republiky v roce 2019, kterými se země prezentuje v UNESCO. První část obsahuje souhrnné údaje o produkci tištěných knih a registrovaných privátních vydavatelích.
INSPIRACE: Neklidný svět nemocí, válek a chudoby
Autorka výstavy Komenský v komiksu, připravené pro Národní pedagogické muzeum a knihovnu Jana Amose Komenského, na jaře kvůli koronaviru nepřístupné, se zamýšlí nad tím, co tato unikátní situace může říct o Komenském a zda nám toto srovnávání umožní i jiný pohled na nás samotné.
PROSAZOVÁNÍ ZÁJMŮ KNIHOVEN: Library advocacy 3: Pomoc zvenčí
Představení druhého z hlavních směrů působení library advocacy, a to od zainteresovaných stran, tzv. stakeholderů, čili pomoc zvenčí.
KNIHOVNY V MALÝCH OBCÍCH: Když se řekne Dolněmčí…
Vítěz soutěže Vesnice roku 2018. Dolní Němčí (hovorově Dolněmčí) je obec na úpatí Bílých Karpat, v regionu Uherskohradišťsko.
ROLE VEŘEJNÝCH KNIHOVEN V PRŮMYSLU 4.0: Čas změn
Před půl rokem jsem začal psát sérii článků o průmyslu 4.0 a netušil, co vše zhatí drobná změna genetické informace. Inu, chceš-li pobavit Boha, seznam ho se svými plány.
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Wikimedia Česká republika
Spolek Wikimedia Česká republika je českou pobočkou Nadace Wikimedia. Následuje a realizuje vizi: Svět, ve kterém každý člověk může svobodně přispívat k veškerým lidským znalostem a má k nim volný přístup.
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Využití MOOC kurzů v prostředí knihoven
Massive Open Online Courses (MOOC) si během let své existence prošly velkým vývojem a stejně tak i jejich potenciál využití. Jak v této oblasti mohou figurovat knihovny?
Rozhovor s Martou Zizienovou, lektorkou informační výchovy v Univerzitní knihovně Technické univerzity v Liberci a neformální vedoucí týmu, který má v knihovně na starost komunikaci.
Z HISTORIE: Božena Němcová uctívaná (2020)
Souhrn aktivit spjatých s Boženou Němcovou především v letošním roce, v roce výročí jejího narození.
KNIHOVNY V NOVÉM: Závan inspirace ze Severu
Rekonstrukce knihovny ve Veselí nad Moravou.
KNIHOVNY V NOVÉM: Louis I. Kahn, tvůrce Knihovny Exeter
Americký architekt Louis Isadore Kahn patří k nejvýznamnějším americkým architektům 20. století. Jednou z jeho nejslavnějších staveb je školní knihovna univerzity Phillips Exeter Academy v New Hampshiru.