Hlavní obsah stránky
Z HISTORIE: Božena Němcová uctívaná (2020)
JIŘÍ UHLÍŘ zj.uhlirovi@seznam.cz
V březnovém čísle Čtenáře (s. 102–104) jsme faktografickým příspěvkem Jiřího Uhlíře připomněli, že v letošním roce už uplynulo 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové a že tato autorka je stále živou inspirátorkou různých oblastí společenského a kulturního života. Autor, který se osobností spisovatelky zabývá již více než 50 let, tentokrát připravil souhrn aktivit spjatých s Němcovou především v letošním roce, v roce výročí jejího narození.
• Česká televize v Praze natáčí od léta 2019 v různých lokalitách ČR životopisný hraný dokumentární film, čtyřdílnou televizní minisérii Božena Němcová, podle scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové. Do titulní role Boženy Němcové obsadili herečku Aňu Geislerovou; spisovatelku v mladších letech ztvární Anna Kameníková. Premiéra filmu se plánuje na podzim 2020. Od roku 1925 je to za necelých 100 let již třináctý hraný film s postavou této české spisovatelky.
• Rok 2020 byl prohlášen za Rok Boženy Němcové. Celostátně bylo připraveno mnoho kulturních akcí, a to zejména v kraji mládí Boženy Němcové, na Českoskalicku. Již v prosinci 2019 oznámil radniční měsíčník Českoskalický zpravodaj na období od ledna do 21. 11. 26 kulturních akcí. To ovšem ještě nepropukla pandemie koronaviru…
• Akademická sochařka Majka Wichnerová vytvořila ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové v České Skalici 99 číslovaných zlatých pamětních medailí s portrétem B. Němcové a pomníkem Barunky Panklové v České Skalici (leden 2020).
• Stejná výtvarnice, Anna Řeháková z České Skalice, instalovala v únoru kostýmovanou figurínu Boženy Němcové ve vestibulu Hotelu Zlatá hvězda v Litomyšli, v domě spojeném s pobytem spisovatelky a dalších významných osobností.
• Česká národní banka vydala ve středu 5. 2. pamětní stříbrnou dvousetkorunu, minci Božena Němcová. Jejím autorem je akademický sochař Jiří Harcuba (1928–2013), sklářský výtvarník a medailér; minci vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
• K 17. 2. vydalo nakladatelství MOBA Brno „fantasy román“ Anny Strnadové (* 1950) s reminiscencemi na dětství a mládí spisovatelky Prodloužená sonáta života Boženy Němcové. Autorka při respektování historické dokumentárnosti prodlužuje po letech bídy a trápení Němcové život, kdy si díky neznámému bohatému mecenáši může v letech 1862–1869 dovolit slušné bydlení a drobné radosti. Fikce však zachycuje důležité kulturní události v tomto období v Praze.
• V pátek 3. 4. se měla v Šaldově divadle v Liberci uskutečnit premiéra baletu Sedmero krkavců na motivy Boženy Němcové a bratří Grimmů; autorem libreta, choreografie a režisérem je Richard Ševčík. Kvůli pandemii však k premiéře nedošlo…
• V pondělí 6. 4. uvedl investigativní publicista Stanislav Motl v České televizi 2 v rámci nového dokumentárního cyklu Osudové lásky část Zamilovaná paní Betty o vztahu spisovatelky s básníkem V. B. Nebeským, který ji zasvěcoval do básnické tvorby a intimně se s ní sblížil. Pořad, jenž vznikl v producentské skupině ostravského studia ČT kreativní producentky Lenky Polákové, zároveň poodhaloval tajemství partnerského soužití Němcové s manželem Josefem Němcem.
• Na sobotu 9. 5. plánoval TJ Sokol Velké Svatoňovice již 45. ročník dálkového pochodu a cyklojízdy krajem Boženy Němcové Babička 2020. Pochod vede z Velkých Svatoňovic přes Babiččino údolí až po Českou Skalici, tedy místy, kde se odehrává román Babička. V důsledku pandemie koronaviru se tato sportovní akce neuskutečnila a byla přesunuta na 8. 5. 2021.
• Před 165 roky, dne 15. 5. 1855, vyšel v Praze tiskem a nákladem Jaroslava Pospíšila první svazek slavné prózy Babička (celkem vyšly čtyři svazky). Dosud (do 6. 5. 2020) knižně vyšlo podle evidence sběratele, publicisty a editora Karla Šípka (* 1946) z Liberce celkem 369 českých vydání téhle knihy; poslední je soukromé vydání sběratelky B. Němcové Marty Zemanové z Domažlicka. Podle jeho názoru má největší soukromou sbírku Babičky Marie Rendlová z Ústí nad Labem; ke 13. 5. 2020 měla 334 vydání v češtině a navíc 50 překladů cizojazyčných z 12 různých zemí Evropy i Asie, celkem je tedy majitelkou 384 vydání knihy (pozn. red.: autor tohoto textu ve svém příspěvku ve Čtenáři č. 3/2020 ale uvádí odlišné údaje…). Největší sbírku cizojazyčných vydání má údajně Ludvík Polášek, který je momentálně vystavuje na zámku ve Zlíně. Sběratelství knihy Babička i dalších děl a dokumentů o B. Němcové se v současnosti v ČR věnuje soustavně celkem 16 soukromých sběratelů. Podle evidence Muzea Boženy Němcové v České Skalici (M. Zálišová) byla Babička od svého prvního překladu do němčiny roku 1858 do 6. 5. 2020 přeložena celkem do 39 cizích jazyků a tyto překlady se dočkaly 60 vydání. Knihu si můžete přečíst mj. v esperantu (1909), čínštině (1954), japonštině, bengálštině (1964), dokonce i v arabštině (2000) a dále v těsnopisu podle soustavy Herout-Mikulíkovy (vytištěno v roce 1947 v Trutnově) i ve slepeckém Brailleově písmu.
• Josef Počta, emeritní majitel antikvariátu v Praze 9 na Proseku, sestavil a vydal již 4. přepracované a doplněné vydání soupisu Babička Boženy Němcové 388x a pokaždé jinak: seznam vydání z let 1855–2020, které vyšlo 20. 5. Cenný soupis otiskuje v barvě obálku i titulní list každého vydání knihy včetně důležitých bibliografických dat, údaje o ilustrátorovi a počet ilustrací a rozměry knihy.
• Pro festival Smetanova Litomyšl byla v novém provedení a pojetí připravena inscenace komorní opery Jsem kněžna bláznů (plánovaná premiéra 17. 6.). Autorkou hudby je skladatelka Lenka Nota, libretistkou Olga Sommerová a režisérkou Milada Kyovská Šerých. Boženu Němcovou měla zpívat mezzosopranistka Kateřina Hebelková, Josefa Němce hrát Jaromír Dulava. Opera zde měla být uvedena jen dvakrát.
• Městská knihovna Dobříš vyhlásila literárně-výtvarnou soutěž pro děti i dospělé s názvem Boží (jako) Božena. Uzávěrka byla původně stanovena na 30. 4. a slavnostní vyhlášení vítězů obou částí soutěže se plánovalo na 22. 5. Kvůli opatřením proti pandemii koronaviru byla ale uzávěrka posunuta na 30. 6.