Hlavní obsah stránky

Karel Strachota – 1989: Chceme dýchat

Fotogalerie Karel Strachota – 1989: Chceme dýchat - portrét

Kdy: 5. 11. 2024 od 18:00

Kde: sál, 1. patro

V rámci cyklu Sametová knihovna promítneme film „1989: Chceme dýchat“. Po projekci bude následovat debata s jeho režisérem Karlem Strachotou

O filmu: Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

 

O autorovi: Karel Strachota je režisér a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Ve druhé polovině 80. let vydával samizdatové publikace ve vlastní edici Svíce, byl členem Kolegia pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělávání. Inicioval také projekt Příběhy bezpráví, který přibližuje mladým lidem moderní československé dějiny, zejména pak období komunistické totality. Díky projektu mohou školy využívat filmy a další didaktické materiály při výuce dějepisu. Je autorem řady filmů (České děti1989: Z deníku Ivany A.U nás pomáhali taky1989: Z dopisů psaných přes železnou oponuPrávě se vracím z Hradu a 1989: Chceme dýchat), audiovizuálních pořadů (např. Kovyho mediální ring), fotografických projektů, publikací a metodických příruček.

 

Podpořeno z grantového programu České spořitelny Dokážeme víc, ve spolupráci s Nadací Via.