Hlavní obsah stránky

VÝSTAVA | Global Hrabal aneb Hrabal světový

Fotogalerie VÝSTAVA | Global Hrabal - portrét PRÁVĚ PROBÍHÁ

Kdy: 6. 5. 2024 od 9:00 - 30. 6. 2024 do 19:00

Kde: Malá galerie a půjčovna 1. patro

Bohumil Hrabal (1914–1997) patří vedle Milana Kundery, Karla Čapka a Jaroslava Haška mezi nejpřekládanější české spisovatele po roce 1989.

Zahraniční čtenářskou obec si získával už od 60. let, kdy jeho překlady vyšly v Polsku; to je mimochodem dodnes zemí, kde se Hrabalovy knihy oslavující prostotu každodenního života těší značné oblibě. 

Podle údajů získaných Moravskou zemskou knihovnou v Brně v rámci projektu Česká literatura ve světě a světová literatura v Čechách v letech 1989–2020 bylo nejvíce překladových vydání publikováno v maďarštině, polštině, italštině a němčině. Za nimi následuje francouzština, španělština a angličtina. V posledních letech je Hrabal hojně vydáván také v rumunštině.

Výstava Global Hrabal / Hrabal světový prezentuje výběr z Hrabalových překladů, které systematicky shromažďuje Literární kabinet klubu Bohumila Hrabala při Městské knihovně Nymburk. Smyslem výstavy, na jejímž vzniku spolupracovaly Městská knihovna Nymburk a Středočeská vědecká knihovna v Kladně, je u příležitosti 110. výročí spisovatelova narození připomenou mezinárodní přesah jeho díla, jež je jinak bytostně spojeno se Středočeským krajem a Prahou.

Ambicí výstav není podat vyčerpávající informace, ale spíše ukázat různorodost přístupů zahraničních nakladatelů k Hrabalovu dílu. Skrze grafické pojetí obálek a sazby knih máme nejen možnost letmo nahlédnout do knižní a nakladatelské kultury různých zemí, ale také udělat si na základě pouhého vizuálního dojmu představu o tom, jak jednotlivé jazykové kultury k Hrabalovu dílu přistupují.

Výzva

Pokud máte k dispozici cizojazyčný překlad Hrabalových knih a chcete Městské knihovně Nymburk pomoci s budováním jejího unikátního fondu, ozvěte se na knihovna@knihovnanymburk.cz. Děkujeme!

 

Vznik výstavy finančně podpořil Středočeský kraj.

 

Autorský kolektiv: Jan Červinka, Roman Hájek, Marek Ďurčanský, Jakub Češka, Pavel Hošek

Námět: Barbora Šabartová, Roman Hájek

Grafické zpracování: Lucie Trejbalová