Hlavní obsah stránky

VÝSTAVA | Jiřina Hankeová – Ticho

Fotogalerie VÝSTAVA | Jiřina Hankeová – Ticho - portrét PRÁVĚ PROBÍHÁ

Kdy: 24. 10. 2023 od 8:00 - 7. 12. 2023 do 19:00

Kde: výstavní síň v přízemí

Zveme vás na výstavu fotografií kladenské výtvarnice a fotografky

  • Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 23. 10. 2023 v 18:00
  • Úvodní řeč pronese PhDr. Michal Janata
  • Výstava potrvá do 7. 12. 2023 a bude volně přístupná v otevírací době knihovny.

 

Jiřina Hankeová (1948) se ve své výtvarné tvorbě věnuje kresbě, malbě a fotografii. Své práce vystavovala na mnoha samostatných i kolektivních výstavách jak u nás, tak v zahraničí. Knižně vydala  několik básnických sbírek: Co s tím, Chlorofyloví lidé, Akrylová poezie, Jiné pohledy a knížku poetických textů doprovázených vlastními fotografiemi Zahodit město za záda.

Současnou výstavu fotografií v Galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně, TICHO, charakterizuje ve svém textu Michal Janata:  

"Název výstavy fotografií Jiřiny Hankeové Ticho je významovou trestí, která vystihuje tento cyklus. Minimalismus jejích monochromních fotografických obrazů s jemnými valéry naznačené černi jsou oproštěnou distancí vůči zobrazeným plochám, z nichž některé jsou rozvrstveny do faset, které naznačují, že fotografovány byly interiéry nějaké stavby a není třeba ji identifikovat. Fotografie oscilují mezi planimetrickou dvojrozměrností ploch a stereometrickým členěním prostoru, sjednoceném všudypřítomnou bělostí.  Není to černé ticho, které strhává do propastí. Je to bílé ticho všudypřítomného světla.  Ticho, které se mlčenlivě rozlévá po plochách, jež metamorfují v náznacích trojrozměrnosti. Jsou to fotografie, které vyžadují soustředění. Škodí jim netrpělivost, s níž rádi míjíme vše, co je skryté, ač všem na očích. Výstava Jiřiny Hankeové je fotografickou meditací nad tichem, jehož ekvivalentem je barva bílá, barva usebrání."