Hlavní obsah stránky
Václav Vokolek: Duchovní krajiny Čech – beseda se spisovatelem
Kdy: 24. 5. 2023 od 17:30
Kde: velká studovna
Jste milovníci přírody a zároveň vás zajímá i duchovno? Toto zajímavé propojení je velkým tématem spisovatele, publicisty a výtvarníka Václava Vokolka. Nenechte si ujít!
Vyjmenovat celou bibliografii pana Václava Vokolka by bylo na dlouhé lokte, nicméně z těch známějších publikací, na které jste doposud mohli narazit a najdete je i v našem fondu, jmenujme třeba: Skryté Čechy (2017), Krajiny vzpomínek (2000), Český rok (2011), Neznámé Čechy, Svět posvátných kamenů (2005), Esoterické Čechy, Morava a Slezsko I–IX (s J. Kuchařem), Mytologie zahrádkářské kolonie (2010), Krajiny zjevení (2021), Jaro: cesty za horizont – příručka pro poutníky a cestovatele (2020), Dominový efekt (2018), Lovci záhad - Tajemství hradů a zřícenin (2013). Úplný přehled děl najdete zde.
Ve svém vystoupení v knihovně nám Václav Vokolek představí jeden svůj knižní projekt (dvacet knih o duchovní krajině Čech), kterým se zabýval, mimo literární činnost, na začátku tisíciletí. V rámci projektu zavítal i do Kladna a zejména jeho okolí. V případě Kladna by se rád zmínil o nepříliš známém duchovním klimatu okolo Otakara Zachara*, ale zejména by se rád soustředil na velkou kladenskou postavu Jiřího Koláře a sestry Válovy. Z kladenského okolí by se rád vypravil na nejzajímavější duchovní místa pravěku (Slánskou horu, Budeč, Libušín a Kounovské řady).
V závěru by rád přečetl z knihy Cesty za horizont: Jaro o tom, co se kdysi dělo na jaře v české kotlině, tedy o tajemných reliktech ztracených duchovních tradic.
*Návštěvníkům přednášky emeritního ředitele knihovny Jiřího Miky: Mezi alembikem a spilkou – Svět sládka a spisovatele Otakara Zachara již tak neznámý není.
Václav Vokolek (* 1. ledna 1947, Děčín)
Spisovatel, výtvarník, publicista, pedagog
Narodil se jako syn předního katolického literáta a esejisty Vladimíra Vokolka. Po středoškolských a nedokončených vysokoškolských studiích pracoval jako zámecký správce, pracovník muzea a později restaurátor výtvarných děl zejména v severních Čechách. Od roku 1974 si zvolil svobodné povolání jako výtvarník - restaurátor, v devadesátých letech redaktor Hosta a Souvislostí, od počátku 90. let pravidelná spolupráce s rozhlasovou stanicí Vltava. 23 let učil na VOŠ publicistiky dějiny umění, tvůrčí psaní, kulturní antropologii. Od roku 2018 vede Bytovou univerzitu Mírová 21. Do roku 1990 nepublikoval, pouze v samizdatu, a od té doby vydal přes šedesát knih (próza, poezie, odborné knihy, dětské knihy). Zabývá se také autorskými knihami v jednom exempláři, grafickými partiturami a vizuálními texty na pomezí výtvarného umění a literatury (Krajiny slov, Pomníky slov, Vrh kostek, Kaligrafie, Básně – plakáty). Editorsky se věnuje literárnímu odkazu svého otce a kulturní historii českých zemí z pohledu duchovna. Intenzivně se zabývá též výtvarnou tvorbou (obrazy, kresby, ilustrace), začíná v roce 1964 a prezentoval ji na řadě výstav doma i v zahraničí.
Žije v Milovicích a Písku
Ocenění
- Cena ministerstva školství za knihu Obrazy ze Staré Říše – 2009
- Cena Prix non pedant Syndikátu novinářů české republika a Pro Bohemia o.s. za cyklus rozhlasových pořadů Neznámé Čechy – 2011
- Cena SOK 2014 za Knihu Lovci záhad – uděluje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
- Hlavní cena Miroslava Ivanova za sedmidílný knižní projekt Posvátná místa Čech – 2016
- Cena Egona Ervína Kische za knihu Skryté Čechy
Vstupné na besedu se spisovatelem Václavem Vokolkem: 80 Kč / 50 Kč* senioři, studenti a ZTP.
Vstupenky budou k zakoupení na místě.
Máte-li některou z knih Václava Vokolka, bude možné si ji na místě nechat podepsat autorem.
Akce se koná díky laskavé finanční podpoře Statutárního města Kladno.
Mediální partner: