Hlavní obsah stránky

ARTA JEKABSONE TRIO (New York) – koncert

Fotogalerie ARTA JEKABSONE - koncert - portrét

Kdy: 19. 10. 2022 od 19:00

Kde: velká studovna

Co: koncert

Mějte se dobře a buďte zdraví, vzkazuje nám do Kladna z New Yorku majitelka sametového hlasu Arta Jekabsone. V rodném Lotyšsku absolvovala konzervatoř, od r. 2011 žije v USA kde vystudovala obor Jazz and Contemporary Music na The School of Jazz and Contemporary Music a poté obor Arts Management na The New School v New Yorku.

Dělejte, co milujete, a milujte, co děláte, říká Arta. Se vší tou nespravedlností ve světě, globální pandemií a hnutím Black Lives Matter je hudba jediným místem, kde najdeme mír, energii a lásku. Hudba se skvěle hodí do této doby, když jsme byli měsíce uvězněni doma ve svých bytech. Jsem šťastná, že stále pokračuji v tom, co mě nejvíc baví a co vychází z mého srdce.

Narodila se v malém městečku Kandava, blízko Rigy, na břehu Baltského moře, uprostřed lesů, a proto miluje jednoduché lotyšské lidové melodie a harmonie. Z nich přechází do složitějšího a dobrodružnějšího světa jazzových improvizací. Zpívá o slunci, měsíci, ptácích a ženách, které přirovnává ke kvetoucím květinám. Její texty jsou spojeny s přírodou.

V r. 2017 vydala s podporou Montreaux Jazz Foundation svoje první CD Light a od té doby je zvána na prestižní festivaly, např. Montreux Jazz Festival, Enjoy Jazz Festival, Nikolaisaal Potsdam Festival, Berne Jazz Festival. Spolupracuje s Sheilou Ray Charles, dcerou Raye Charlese, jejím mentorem byl v r. 2017 fenomenální multiinstrumentalista Marcus Miller, který mimo jiné produkoval poslední desky Milese Davise. Dnes Arta vystupuje v respektovaném jazzovém klubu The Jazz Gallery v New Yorku, kde mívá premiéru většina její původní hudby.

 


 

Tato akce se uskutečnila za laskavé finanční podpory Krajského úřadu Středočeského kraje.