Hlavní obsah stránky

Vladimír "Lábus" Drápal: Mejla a underground

Fotogalerie Mejla a underground

Kdy: 9. 3. 2022 od 18:00

Kde: velká studovna

Co: přednáška

Milan „Mejla“ Hlavsa (1951-2001), disident a ikona českého undergroundu, by 6. března oslavil 71 let. Mejlův život a muziku představí Vladimír „Lábus“ Drápal, majitel vydavatelství Guerilla Records a Mejlův kamarád. Uslyšíme Mejlovu mateřskou kapelu The Plastic People, a taky DG 307, Půlnoc, Fiction i další undergroundovou muziku.

Milan "Mejla" Hlavsa - Básníci ticha (1995)

Mnohé provokoval, jiné inspiroval, ale ještě za svého krátkého života se stal legendou.

Jedním z podnětů k sepsání Charty 77 bylo zadržení členů undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe, jejímž zakládajícím členem byl baskytarista Milan Hlavsa. Hrál také v kapelách DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction, Echt! a Garáž. Jako zpěvák, baskytarista a skladatel patřil k talentovaným hudebníkům a jako člověk patřil k lidem, kteří měli ve svých postojích a názorech zcela jasno. Neústupnost a přesvědčení o správnosti vlastní cesty a tvorby ho přiváděla do konfliktu s komunistickým režimem.

Když v r. 1973 nebyl Plastikům přiznán profesionální statut, nesměli oficiálně vystupovat. Hráli proto jen pod záminkou neveřejných akcí. V r. 1976 byli spolu s dalšími lidmi z undergroundu postaveni před soud za údajné výtržnictví. Navzdory protestům osobností z celého světa museli podstoupit různé tresty. Z odporu vůči této komunistické zvůli vzešla iniciativa Charty 77.

70. léta se odehrávala v duchu konfrontace s normalizačním režimem, kterému nekonformní žánr i image svobodných muzikantů vadily. Kapely odmítaly absurdní požadavky na úpravu repertoáru a ostříhání vlasů. Řada muzikantů a fanoušků muziky skončila ve vězení, nebo čelili policejnímu šikanování.

To nejhorší ale teprve přišlo. „Estébáci mě měli mě na starost třináct let, z toho mě pět let nutili k vystěhování a dalších pět let ke spolupráci,“ komentoval Hlavsa fakt, že se po revoluci ocitl na takzvaných Cibulkových seznamech. „Nepodařilo se jim ani jedno a když to pochopili, slavnostně mi oznámili, že je vlastně jedno, že jim to nepodepíšu, že beztak mají tu moc agenta ze mě udělat sami.“

Když v r. 1998 doprovázel do Washingtonu tehdejšího prezidenta a kamaráda Václava Havla, zahrál v Bílém domě Billu Clintonovi spolu s americkou ikonou undergroundu Lou Reedem. To už oba ale byli kulturní institucí.

Svá divoká léta i atmosféru v českém undergroundovém prostředí popsal v autobiografické knize Bez ohňů je underground. Ve filmu si zahrál ruského mafiána ve Válce barev a undergroundového veterána v Kanárkovi.

Začátkem r. 2000 začal Mejla pracovat na novém albu PPU, ale v dubnu mu lékaři diagnostikovali onkologický nádor na plicích. Podstoupil operaci, změnil životní styl a zotavil se natolik, že mohl začít i jezdit na kole. Další nádor, tentokrát na mozku, už ale nepřekonal. Na podzim se jeho stav prudce zhoršil a v lednu zemřel.

Když před 21 lety, 5. ledna 2001, Mejla v 49 letech opustil svět, přišla česká hudební scéna o jednu ze svých nejvýraznějších osobností.

Vstupné na akci 50 Kč – vstupenky budou k zakoupení na místě před začátkem přednášky.