Hlavní obsah stránky

Chicken Scratch – amišská výšivka

Fotogalerie chicken scratch - portrét

Kdy: 10. 3. 2022 od 16:30

Kde: lektorská místnost

Co: tvůrčí dílna

Rádi vyšíváte? Přijďte si vyzkoušet tradiční amišskou výšivku zvanou Chicken Scratch.

Tato technika má údajně původ ve Spojených Státech. Velmi populární se stala mezi lety 1930-1950. V oněch letech poklesl v zemi hrubý národní produkt o 33%, a tak byla potřeba šetřit. Na všem pro život zbytném. 

Ženy z amišské komunity, tradičně se živící rukodělnými řemesly, v té době nakupovaly vzhledově levnější gingham tkaninu /bavlněná kostkovaná látka/ a výšivkou Chicken Scratch ji zhodnocovaly. Proto se také výšivce říká depresivní krajka. Ne, že byste při pohledu na ni upadli do depresí, ale protože se rozšířila právě v období ekonomické deprese. 

Technika samotná se vyznačuje třemi hlavními typy stehů ručního vyšívání: rovný steh, křížový steh a dvojitý křížový steh. Nic složitého, že?

Připravili jsme si pro vás menší projekt, který bychom mohli během dvouhodinového kurzu zvládnout. Materiál na výrobu srdíčka vyšitého technikou Chicken Scratch zajistíme. Pokud vám ale vyhovuje spíše vyšívání v rámečku /kruhu/, doneste si, prosím, vlastní. 

Přihlásit do kurzu se můžete zde.

Počet míst je omezen kapacitou lektorny! Rezervace na kurz jsou závazné! Případnou neúčast je nutné oznámit předem. Uvolněná místa budou nabídnuta náhradníkům.

Cena za kurz: 100 Kč