Hlavní obsah stránky

Výstava Okno do budoucnosti

Fotogalerie Výstava Okno do budoucnosti PRÁVĚ PROBÍHÁ

Kdy: 8. 7. 2021 od 9:00 - 31. 8. 2021 do 18:00

Kde: Malá galerie a půjčovna 1. patro

Co: interaktivní výstava

Víte, jak získat vodu na poušti? Kde a jak vznikají nové léky na vážné nemoci? Lze bezpečnou energii uzavřít do krabice? A na které exoplanetě je život? Zveme vás ke zhlédnutí unikátního projektu s využitím rozšířené a virtuální reality.

Impulsem pro uspořádání výstavy bylo zjištění, že většina obyvatel České republiky ani netuší, že doslova na dosah vznikají výjimečné vědecké objevy, jejichž význam daleko přesahuje hranice České republiky. Také proto vzniklo před pěti lety Středočeské inovační centrum. Spolek založený Středočeským krajem a čtyřmi výzkumnými organizacemi kraje pomáhá budovat a podporovat inovační potenciál Středočeského kraje.

Cílem unikátní interaktivní výstavy je představit studentům i veřejnosti oblast vědy a výzkumu na základě špičkových institucí působících v kraji (BIOCEV, ELI Beamlines, Astronomický ústav, ÚJV Řež a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT). Jedná se o špičková vědecká pracoviště, která svým výzkumem mění svět.

Výstava má záštitu hejtmanky Středočeského kraje, MŠMT, Akademie věd ad. Projekt má také za cíl studentům zábavnou a přitažlivou formou přiblížit svět vědy a výzkumu v oblasti přírodních a technických věd a zvýšit tím jejich zájem a motivaci o další studium tzv. STEM oborů (Science, Technology, Engineering, Mathematics). 

Sama výstava je pojata moderně a inovativně. Jde o soubor stojanů s tablety. Každý stojan prezentuje vybrané technologie a příběhy firem a výzkumných organizací ve Středočeském kraji. Na stojanech jsou umístěny QR kódy, které odkazují na stránky akce, kde si studenti mohou přečíst o jednotlivých institucích a dostat se na jejich webové stránky. Stojany jsou ještě doplněny informačními panely. Expozici lze využít jako informační i edukační nástroj.

Výstava získala záštitu MŠMT, Akademie věd České republiky a Karlovy univerzity.