Hlavní obsah stránky
Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka
Kdy: 16. 10. 2019 od 17:30
Kde: velká studovna
Co: přednáška
Zveme vás na další přednášku z cyklu Významné kladenské osobnosti – tentokrát se vzácným zahraničním hostem architektem Shigefumi R. Tsuchiyou
Přednáška PaedDr. Ireny Veverkové přiblíží práci a život Antonína Raymonda v době poválečné obnovy Japonska, kdy architekt obnovil architektonickou a stavební kancelář v Tokiu, čímž navázal na svoji předválečnou činnost v zemi Vycházejícího slunce. Historická fakta doplní osobními vzpomínkami japonský architekt Shigefumi Raymond Tsuchiya, poslední žák Antonína Raymonda, který přiblíží pracovní atmosféru v tokijském ateliéru na počátku 70. let 20. století.
Antonín Raymond (Reimann)
10. května 1888, Kladno – 21. listopadu 1976 New Hope, Pensylvánie
Český architekt, který studoval v Praze a žil v Japonsku a USA. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku
Antonín Raymond (rodným jménem Antonín Reimann) pocházel z rodiny kladenského židovského obchodníka Aloise Reimanna. V místech jeho rodného domu na jižní straně náměstí starosty Pavla dnes stojí bankovní palác (čp. 14), na jehož nároží zmiňuje někdejšího rodáka pamětní deska. Na Kladně žil do roku 1903. Studoval na kladenské reálce, později na České polytechnice v Praze, kterou dokončil v roce 1909.
V následujícím roce emigroval do Spojených států amerických. Od roku 1916 spolupracoval s Frankem Lloydem Wrightem v jeho kancelářích v Taliesin, v Spring Green a na stavbě Imperial Hotelu v Tokiu v roce 1919. Poté zůstal v Japonsku. V letech 1926 až 1939 v Tokyu také působil jako honorární konzul Československa, tedy až do roku, kdy československá diplomacie a ministerstvo zahraničních věcí ČSR bylo zrušeno po okupaci nacistickým Německem. Exekvatur (konzulské povolení) mu japonskou vládou bylo uděleno dne 11. září 1926 a československý konzulát tak Raymond mohl otevřít již 21. září 1926.
Mezi lety 1939 a 1949 pracoval opět v USA, kde v roce 1945 v New Yorku založil kancelář spolu s dalším českým architektem Ladislavem Lelandem Radem, nazvanou Raymond & L. L. Rado. Po roce 1948 se vrátil do Japonska, kde pracoval do roku 1973. Poté se znovu vrátil do USA. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal japonský řád Vycházejícího slunce.
Shigefumi R. Tsuchiya
– japonský architekt působící v Tokiu a ředitel architektonické kanceláře Raymond Architectural Design Office. Jedná se o posledního žáka A. Raymonda, který se zajímá o život a dílo svého učitele, snaží se popularizovat tuto osobu hlavně v jeho rodné zemi, kde je paradoxně prakticky neznámý, přestože v Japonsku je považován za zakladatele novodobé japonské architektury.
Je jedním z organizátorů soutěže Cena Antonína Raymonda http://www.antoninraymond.cz/, kterou každý lichý rok vyhlašuje město Kladno, David Vávra, S. R. Tsuchiya a České centrum v Tokiu. Cena pro vítěze - studenta architektury - je praxe v tokijské architektonické kanceláři AR pod vedením Tsuchiy. Tsuchiya pravidelně přijíždí, aby vítězi předal cenu. Právě v této době bude i přednáška. Asi před 6 lety měl pan Tsuchiya přednášku i na japonském velvyslanectví v Praze. Dnes je však jmenován již nový velvyslanec.
Vstupné 50 Kč