Hlavní obsah stránky

Autogramiáda knihy Příběh velké války autorů Zdeňka Víška a Ireny Veverkové

Fotogalerie Autogramiáda Příběh velké války - portrét

Kdy: 14. 2. 2019 od 16:30 - 14. 2. 2019 do 18:30

Kde: 1. patro

Co: autogramiáda

Spojte exkurzi naší knihovny (v 16:00) s autogramiádou zajímavé knihy a setkejte se s osobně s oběma autory - knihu můžete rovněž na místě zakoupit a získat od autorů osobní věnování.  

Informace o knize: PŘÍBĚH VELKÉ VÁLKY; PŘÍBĚH TŘÍ BRATRŮ VE VELKÉ VÁLCE, Zdeněk Víšek, Irena Veverková

Publikace spoluautorů Zdenka Víška a Ireny Veverkové s názvem Příběh Velké války; Příběh tří bratrů ve Velké válce se řadí mezi publikace roku 2018, které připomínají 100 leté výročí konce války a vzniku Československa.

Vzhledem k událostem, které se odehrávaly před více jak 100 lety, volili autoři poněkud neobvyklou formu. Kniha je rozdělena do dvou částí. První část Příběh Velké války (Z. Víšek) seznamuje čtenáře s klíčovými událostmi let 1914 - 1918, kdy osudy lidí válka zcela přepsala. Formou výkladu připomíná průběh války, která na samém konci jednak ochudila Evropu o jednu generaci mladých mužů, jejich životy byly násilně ukončeny na válečném poli, jednak zásadně změnila mapu Evropy.

V kontrastu s tímto odborným výkladem vznikla druhá část knížky Příběh tří bratrů ve Velké válce (I. Veverková), která naopak přibližuje každodenní život jak vojáků na frontě, tak jejich rodin v zázemí. Obraz příběhu tří bratrů Dvořáků mohl vzniknout jen díky dochované korespondenci (a osobnímu deníku Vladimíra). Z útržků informací o situaci na frontě nebo v zajetí je zachycena atmosféra přímých účastníků těchto hrůzných válečných událostí.

 V prologu autoři uvádějí důvody, které je vedly k napsání knihy. Nikdy se nelze  vžít do válečných hrůz a pocitů jak odvedených vojáků, tak členů rodin netrpělivě čekajících na každou sebemenší zprávu z fronty. Rodina Dvořáků je, podle našeho mínění, tou nejvhodnější. Během několika málo týdnů odešli všichni synové do války. A tak jsme se rozhodli na jejich osudech symbolicky vzpomenout osud všech mladých mužů odtržených od svého domova, od svých manželek, milenek i rodičů, kteří byli nuceni projít hrozbami války, která se zapsala mezi nejkrvavější konflikty 20. století.

Mediálním partnerem je: