Main content
Září 2020
Redakce doporučuje:
TŘICÁTÉ VÝROČÍ OBNOVENÍ SKIP
– Rozhovor s Romanem Giebischem, předsedou SKIP
– Vyznání pamětníků i následovníků
– Ještě trocha vzpomínání
KNIHOVNY V NOVÉM
–Městská knihovna Soběslav – Hradní knihovna
– Makerspace – dílny v knihovnách
Rozhovor s Vítem Richterem, novým generálním ředitelem NK ČR
K počátkům knihovnictví v Olomouci
Týden knihoven s Wikipedií 2020
Bibliobus Knihovny města Plzně
Národní digitální knihovna a jak se zapojit
Seznam článků
TÉMA: Třicáté výročí obnovení SKIP: SKIP – každodenní součást mého života
Rozhovor s Romanem Giebischem, předsedou SKIP
VYDÁVÁNÍ KNIH V ČR: Bilance vydávání knih v ČR v roce 2019 (2. část)
Druhá část textu obsahuje souhrnné údaje o státních vydavatelích i vydavatelích vysokých škol a univerzit, struktuře knižní produkce a vydávání překladů.
PROSAZOVÁNÍ ZÁJMŮ KNIHOVEN: Library advocacy 4: Hodnoty jako základ efektivní komunikace
V další části ze série Library advocacy se budeme věnovat postavení hodnot v tomto konceptu. Ujasníme si, jak nejlépe stanovit hodnoty, které knihovna vytváří, a jakým způsobem je definovat a zviditelnit. Ukážeme si také, jaký je jejich význam pro efektivní komunikaci a argumentaci.
Z HISTORIE: K počátkům veřejného knihovnictví v Olomouci
V loňském roce jsme si připomínali sté výročí vydání prvního knihovního zákona. Historie olomoucké veřejné knihovny však sahá ještě dál – až k zárodku národních bojů a snah o prosazení českého jazyka a kultury.
Národní digitální knihovna nově nabízí službu vzdáleného přístupu k plným textům dokumentů chráněných autorským zákonem. Kromě toho obsahuje plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné, tj. byly vydány v minulých staletích až do začátku 20. století.
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Týden knihoven s Wikipedií 2020
Jedním z wikiprojektů iniciovaných v České republice spolkem Wikimedia a realizovaným ve spolupráci se SKIP je Týden knihoven s Wikipedií. Vyzývá tuzemské knihovníky a knihovnice k zapojení do tvorby Wikipedie a doplnění informací souvisejících s knihovnami či jejich regionálním působením do této největší internetové encyklopedie.
INSPIRACE – Putování ve šlépějích Jana Amose Komenského 2: Náprava škol a Zlatý Amos
Ke Komenskému se v otázkách výchovy a vzdělávání obracíme již čtyři století. Které z jeho myšlenek jsou stále nosné, které překonané a co zmizelo v překladu? Probíhající Národní oslavy výročí Jana Amose Komenského mohou být dobrou příležitostí k ohlédnutí a inspiraci.
KNIHOVNY V NOVÉM: Hradní knihovna
Městská knihovna Soběslav již delší dobu nevyhovovala moderním požadavkům. Ve stejném období město řešilo ještě jiný pustnoucí objekt, soběslavský hrad. A tak vznikl unikátní projekt.
KNIHOVNY V NOVÉM: Dílny v knihovnách – pojďme to propojit
Říkáte tomu různě: dílna, makerspace, laboratoř, itlab, kreativní hnízdo, půda… Jedná se o rozšíření služeb knihoven o technologie různého druhu – ozoboti, 3D tiskárny, 3D skenery, šicí stroje, nahrávací studia, virtuální realita… Hračičky.