Main content
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Národní digitální knihovna – jak se mohou zapojit knihovny a jejich uživatelé
VÍT RICHTER Vit.Richter@nkp.cz
Národní digitální knihovna (dále NDK), kterou provozuje Národní knihovna ČR (dále NK), nově nabízí službu vzdáleného přístupu k plným textům dokumentů (knihy, časopisy, noviny atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem, tj. neuplynulo 70 let od smrti autora, a které nejsou dostupné na běžném knižním trhu, a to včetně případných dalších vydání. Služba se poskytuje na základě licenčních smluv NK s kolektivními správci DILIA a OOA-S.1 NDK kromě toho obsahuje plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné, tj. byly vydány v minulých staletích až do začátku 20. století.
Zatímco plné texty digitalizovaných knih a časopisů vydaných do počátku 20. století jsou uživatelům knihoven i nejširší veřejnosti již delší dobu běžně dostupné (uživatelé si je na internetu mohou vyhledat, otevřít, číst, kopírovat i tisknout), u novějších dokumentů tato volnost až do nedávné doby neplatila. Fakticky to znamenalo, že pokud uživatel zjistil, že kniha byla digitalizována, mohl se dostat k jejímu plnému textu pouze tak, že musel fyzicky dojít do knihovny, která knihu digitalizovala, a na počítači v knihovně zde dokument číst. Výše zmíněná licenční smlouva v současné době umožňuje, aby se lidé pomocí služby vzdáleného přístupu dostali k plným textům těchto digitalizovaných dokumentů právě prostřednictvím NDK.
Co jsou to díla nedostupná na trhu?
„Díla nedostupná na trhu“ (zkráceně „DNNT“), jsou vymezena autorským zákonem (§ 97f). V tomto smyslu jsou díly nedostupnými na trhu:
— díla slovesná, včetně děl do nich vložených nebo začleněných nebo tvořících jejich nedílnou součást (tedy ilustrací apod.),
— pro která byl autorem (nositelem práv), knihovnou nebo kolektivním správcem podán návrh na zařazení do seznamu DNNT, uveřejněného na webu NK,
— jejichž užití není zjevně předmětem prodejních nebo licenčních podmínek, které vylučují možnost označit je za nedostupná na trhu (například možnost zakoupení e-knihy),
— která nebylo možno v druhově shodném nebo obdobném vyjádření ve lhůtě šesti měsíců od podání návrhu, při vynaložení přiměřeného úsilí a za obvyklých podmínek opatřit za úplatu v běžné obchodní síti,
— která byla na tomto základě NK zařazena do seznamu DNNT,
— přičemž autor (nositel práv) nevyzval NK k vyřazení svého díla ať z návrhů, nebo ze seznamu DNNT.
NDK-DNNT v roce 2020 zpřístupňuje 74 145 knih a 2408 titulů periodik vydaných do roku 1989 na území České republiky. Od počátku roku 2021 budou dostupné dokumenty vydané až do roku 2007 (periodika do roku 2009).
V současné době se prostřednictvím NDK zpřístupňují dokumenty, které byly digitalizovány v NK, většina dokumentů digitalizovaných v Moravské zemské knihovně a také část výsledků digitalizačních projektů jiných knihoven, které byly financovány pomocí dotačního programu VISK 7. Mimo zůstávají dokumenty z Knihovny Akademie věd ČR a také dokumenty z krajských knihoven a jiných institucí, které zpřístupňují své dokumenty v systému Kramerius. V budoucnu se předpokládá, že i tyto dokumenty budou zpřístupňovány ve společném rozhraní NDK. Rozvoj systému Kramerius pro zpřístupnění autorsky chráněných děl a agregace jednotlivých digitálních knihoven do společného rozhraní se řeší v rámci výzkumného projektu RightLib.2
Služba vzdáleného přístupu k NDK-DNNT
Služba umožňuje registrovaným uživatelům pouze čtení plného textu dokumentu. Současně je zakázáno zhotovení jakékoliv digitální i tiskové kopie. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za spáchání autorskoprávního deliktu porušením autorského zákona. Podmínkou služby je registrace uživatele v knihovně, která má uzavřenou smlouvu o poskytování služeb NDK s NK. Uživatel se ke službě může připojit ze svého zařízení (počítač, notebook, tablet apod.) a po registraci službu využívat. Služba se knihovnám i uživatelům poskytuje bezplatně.
Službu zpřístupnění děl nedostupných na trhu (NDK-DNNT) nabízí NK prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby, tj. jsou evidovány podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. Knihovna, která bude mít zájem svým uživatelům a návštěvníkům zpřístupnit službu vzdáleného přístupu, musí mít uzavřenou smlouvu o poskytování služeb NDK s NK a splnit několik podmínek3:
— Projevit o službu zájem, tj. správně a úplně vyplnit vstupní formulář.
— Uzavřít smlouvu s NK o zpřístupnění služby.
— Seznámit své registrované uživatele s pravidly poskytované služby vzdáleného přístupu (služba NDK-DNNT se může poskytovat registrovaným uživatelům).
— Vést řádně evidenci svých ověřených uživatelů a zajišťovat její průběžnou aktualizaci.
— Poskytnout NK údaje o uživatelích, které jsou nezbytné pro jednoznačnou identifikaci uživatelů (jedná se o emailovou adresu uživatele).4
— Poskytovat NK pravidelně aktualizovaný seznam emailových adres uživatelů.
— Získat od uživatelů souhlas k tomu, aby v případě, že ze strany uživatelů dojde k porušování autorských práv, mohla knihovna poskytnout osobní údaje uživatelů kolektivním správcům k dalšímu šetření.
— Poskytnout součinnost v případě porušení pravidel ze strany uživatele, tj. poskytnout příslušnému kolektivnímu správci nebo Policii ČR relevantní osobní údaje o uživateli.
Cílem je, aby uživatelé mohli přistupovat pod svým skutečným účtem vzdáleným přístupem odkudkoliv. Knihovny a jejich uživatelé se do služby NDK-DNNT zapojují postupně v několika vlnách. V současné době službu využívají vy-sokoškolské knihovny, knihovny Akademie věd a knihovny zapojené do Centrálního portálu KNIHOVNY.CZ. Jedná se o knihovny, které pro identifikaci uživatelů využívají identity v rámci České akademické federace identit eduID.cz.
Nyní nastává období, kdy se budou moci postupně zapojovat i další knihovny. S ohledem na to, že uzavírání smluv i zapojování knihoven je kapacitně dost náročné, předpokládá se, že NK bude knihovny vyzývat k zapojení postupně. Předpokládá se, že v krajských knihovnách proběhnou semináře, na kterých bude vysvětlen postup zapojování a další nezbytné podrobnosti.
Jak zapojit knihovnu do online služby NDK-DNNT?
Podrobný postup pro zapojení knihovny je k dispozici na stránce https://dnnt.nkp.cz/knihovny.html#JakSeZapojit:
1. Knihovna si na této stránce vybere registrační formulář5 a po jeho vyplnění ho odešle na adresu dnnt-registrace@nkp.cz.
2. NK vyhodnotí údaje uvedené v zaslaném formuláři, případně si vyžádá doplnění a formulář akceptuje.
3. NK následně pošle knihovně připravenou smlouvu podepsanou za NK. Vyplněný formulář bude součástí smlouvy.
4. Knihovna podepíše smlouvu a její přílohu a odešle vše zpět NK.
5. Následně proběhne předání technických informací nutných k spuštění služby a otestování ze strany zapojené knihovny.
6. Pokud v průběhu provozu dojde ke změně takto poskytnutých údajů, knihovna bez zbytečného odkladu oznámí změnu NK prostřednictvím osoby označené jako „Administrativní kontakt“ na adresu dnnt-registrace@nkp.cz.
Pokud se na knihovnu obrátí zájemci o zapojení do služby vzdáleného přístupu k NDK-DNNT a knihovna dosud nebude mít uzavřenou smlouvu, je možné zájemce odkázat na jiné knihovny, které služby již nabízejí. Pokud se zájemce v takové knihovně zaregistruje jako uživatel, bude moci službu bezplatně využívat. Pro knihovny i uživatele se připravuje příručka usnadňující vyhledávání v NDK-DNNT, která je provozována v systému Kramerius.
1 Podrobnosti o procesu vyjednávání licence viz RICHTER, Vít. Zpřístupnění digitalizovaných dokumentů chráněných autorským právem. Bulletin SKIP [online]. 2018, roč. 27, č. 2 [cit. 2020-07-26]. ISSN 1213-5828. Dostupné z: https://bulletinskip.skipcr.cz/node/359.
2 RightLib – elektronické zpřístupnění chráněných publikací. Knihovna Akademie věd ČR [online]. Praha [cit. 2020-07-26]. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/projekt/rightlib-elektronicke-zpristupneni-chranenych-publikaci/.
3 Podrobné informace o nové službě NDK-DNNT i o tom, co jsou díla nedostupná na trhu, najdete na samostatné webové stránce https://dnnt.nkp.cz/. Služba NDK-DNNT je k dispozici na adrese: https://ndk.cz/.
4 Tento způsob identifikace bude používat většina knihoven. Další možností je využít pro identifikaci uživatelů identity používané v rámci České akademické federace identit eduID.cz. Tento způsob je běžný pro vysokoškolské knihovny, knihovny Akademie věd ČR a také knihovny zapojené do Centrálního portálu knihoven KNIHOVNY.CZ.
5 Pokud pro identifikaci uživatelů nepoužíváte identity eduID, zvolte formulář s označením Online přístupy NDK via identity NDK (zřízeno a provozováno NK pro partnerské instituce bez IdP zdarma). Formulář je k dispozici na adrese: https://dnnt.nkp.cz/downloads/DNNT_priloha_1a.xlsx.