Main content
Červen 2016
Seznam článků
TÉMA: Český webový archiv v novém kabátku
Od vzniku webu v 90. letech minulého století narostl počet dokumentů publikovaných online do obrovského množství. Web se zároveň stal místem, kde se lidé přirozeně kulturně projevují. Obsah publikovaný na webu se proto stal předmětem zájmu institucí, které se starají o uchování kulturního dědictví pro další generace.
450 let Vědecké knihovny v Olomouci: malé ohlédnutí za velkolepou výstavou
V letošním roce si Olomoučané připomínají 450 let existence vědecké knihovny ve svém městě. A slaví toto jubileum velkolepě. Pod názvem Chrám věd a múz připravili pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci ve spolupráci s Muzeem umění v Olomouci a Vlastivědným muzeem v Olomouci reprezentativní výstavu, která byla instalována ve třech historických objektech. Veřejnost měla možnost prohlédnout si skutečné poklady – především z bohatých historických fondů Vědecké knihovny.
POSTŘEHY – NÁZORY: Oborová brána ART a Centrální portál knihoven
K problematice se vyjádřili PhDr. Ila Šedo a Ing. Petr Žabička
Čtenářská loď
JEDENÁCTERO POHÁDEK O PUBLIC RELATIONS: Pohádka pátá
O novinářích
Povídali jsme si o reciprocitě. My lidé jsme nastaveni tak, abychom laskavosti opláceli. Pomůže-li nám někdo, chceme mu také pomoci. Jak tento princip uplatnit při spolupráci s novináři?
Projekt PRALIT: Záchrana a zpřístupnění pražské židovské literatury v Městské knihovně v Praze
Projekt nese název PRALIT – Záchrana a zpřístupnění pražské židovské literatury. Jeho cílem je popularizovat a digitalizovat vybrané dokumenty zaměřené na židovskou tematiku z hudebního úseku, depozitního fondu a fondu vzácných tisků Městské knihovny v Praze.
JAK NA TO: Vzorové pracovní náplně – pomůcka (nejen) pro personalisty. 2. díl
Referenční knihovník
ČESKÁ ČTENÁŘSKÁ REPUBLIKA: Vybrané fenomény – 1
Remarque
Kapitoly z připravované knihy Česká čtenářská republika /generace – fenomény – životopisy/, která je založena na anonymně nahraných čtenářských životopisech české populace; životopisy narátorů (celkem 138) byly pořízeny v letech 2009–2015.
Wikipedie: Zkracujeme cestu k informacím
Wikipedie, největší encyklopedie všech dob, nedávno oslavila 15 let své existence a stává se nedílnou součástí internetu, kulturním dědictvím z počátku našeho milénia. Stále více se zaměřuje na kvalitu – vylepšuje prameny informací, zpřesňuje je a k tomu všemu hledá partnery mezi podobně smýšlejícími institucemi.
JAK SE DĚLÁ DOBRÁ DĚTSKÁ KNIHOVNA... Na ingrediencích záleží
Tentokrát z dětského oddělení Městské knihovny v Novém Městě nad Metují.
RECENZE: Danajský dar svobody a bohatství
ROTH, Joseph. Příběh tisící druhé noci. Vydání první.
Přeložil Miroslav STUCHL. Praha: Volvox Globator, 2016. 163 stran.
VÁLKA WALKEROVÝCH ANEB JAK VYZRÁT NA LITERÁRNÍ WORKSHOPY
Život je dialog – každý si rád představuje, že by ve skutečném životě dokázal zformulovat trefnou a přesnou repliku, která by ostatním vyrazila dech, nebo jen tak hodit do placu hlubokomyslnou myšlenku – jako by se nechumelilo.
SYLVA ŠIMSOVÁ SE HLÁSÍ Z ANGLIE
Veřejné knihovnictví v Británii řečí statistických ukazatelů