Hlavní obsah stránky
Listopad 2016
Seznam článků
TÉMA: Institucionální digitální repozitář NTK
Rozvoj institucionálních repozitářů souvisí s rozmachem hnutí za otevřený přístup (open access) po roce 2000. Příspěvek se zabývá terminologií pojmu „digitální repozitář“, typologií dokumentů, které tvoří náplň repozitáře NTK, zpřístupňováním, ukládáním, vyhledáváním i zobrazením záznamů.
Jubilejní ročník ceny Vladimíra Vokolka
KONFERENCE: Profese knihovníka
V červnu 2016 se v Regionální knihovně Karviná konala mezinárodní knihovnická konference Profese knihovník. Zazněly příspěvky odborníků z Polska, Slovenska a Česka, kteří představili své pohledy na dané téma ve vztahu k blízké budoucnosti. Kdo na konferenci nechyběl? A jaká byla hlavní témata?
KONFERENCE: Úvaha o profesní situaci knihovníků v Polsku
Zpráva o postavení a roli knihovníka v polské společnosti i neutěšeném platovém ohodnocení této profese v Polsku a o vzniku specializovaného odborového svazu, která zazněla na mezinárodní knihovnické konferenci v Karviné v červnu 2016
KONFERENCE: Ohlédnutí za konferencí Knihovny současnosti 2016
Dvacátý čtvrtý ročník celostátní knihovnické konference Knihovny současnosti, konané ve dnech 6.–8. září v Olomouci, je za námi. Ohlédnutí za ní (a nejen růžové) a její celkové shrnutí zpracoval člen přípravného týmu konference.
KONFERENCE: Bezpečnost v knihovnách aneb Libri catenati nestačí
Vedle tradičních sekcí se na konferenci Knihovny současnosti letos objevila i jedna nová – s názvem Knihovna jako bezpečný veřejný prostor a s řadou velice různorodých příspěvků, které však na sebe navazovaly a vzájemně se prolínaly. Tuto sekci prezentuje její odborný garant a její účastnice.
Předmětem zájmu uživatelů knihovny je zejména její knihovní fond. Ten by měl být především aktuální a správně profilovaný. Fond veřejných knihoven bývá, co se týče obsahu, univerzální. Specializované fondy naopak najdeme v knihovnách vysokoškolských, v knihovnách různých vědeckých ústavů, nemocnic a v dalších specializovaných knihovnách.
KNIHOVNÁM V MALÝCH OBCÍCH: Skvělé knihovny na Valašsku
Pravidelné každoroční setkání venkovských knihoven se letos uskutečnilo již po dvanácté. Hostitelskou knihovnou byla Obecní knihovna v Horní Lidči (Knihovna roku 2001 a Knihovna roku 2014). Akce se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Na zdárném průběhu se také podílely Masarykova knihovna ve Vsetíně (pověřená knihovna) a Městská knihovna Valašské Klobouky.
JAK SE BUDÍ KNIHOVNY – Pohledem metodika 2
Knihovní fondy – nestálé stálice
JEDENÁCTERO POHÁDEK O PUBLIC RELATIONS: Pohádka devátá
O konzistenci
V deváté části našeho seriálu přichází tentokrát na řadu tematika spojitosti a konfrontace reklamou nabuzeného očekávání s realitou. Ani v knihovně bychom neměli ohýbat své přísliby vstřícné, přátelské a otevřené instituce.
Knihobudky
JAK SE DĚLÁ DOBRÁ DĚTSKÁ KNIHOVNA... Mít dobrý tým
Kamarádka knihovna, soutěž o nejlepší dětskou knihovnu roku, slaví desáté výročí… Městská knihovna v Sedlčanech se zúčastnila prvních dvou ročníků. V prvním ročníku dosáhla na druhé místo a v tom dalším získala prvenství.
RECENZE: Vzácný dar čtení a tři podoby čtenářství
Alberto MANGUEL: Cestovatel, věž a červ. Překlad: Lucie Chlumská a Ondřej Hanus. 1. vydání.
Brno: Host, 2016. 152 stran.
Oborové bibliografie
VÁLKA WALKEROVÝCH ANEB JAK VYZRÁT NA LITERÁRNÍ WORKSHOPY
Nejčastější chyby při psaní
Literární workshopy v knihovně nejsou školou a ten, kdo je vede, není učitel, ale laskavý knihovník. Přesto to bez opravování chyb, kterých se adepti psaní dopouštějí, nejde. Kritiku však mnohdy vysloví sami účastníci a vzájemným připomínkováním se vylepšují a autorsky rozvíjejí. V dnešním díle se zaměříme na nejčastější chyby při psaní a na způsoby, jak v kurzu udržet vstřícnou atmosféru. I spisovatelé začátečníci bývají ješitní a vztahovační.
ZUZANA HELINSKY SE HLÁSÍ ZE ŠVÉDSKA
Přístup ke čtenářství netradičně