Main content
Květen 2016
Seznam článků
TÉMA: Strategie digitální gramotnosti: příležitost pro knihovny
V červnu loňského roku schválila vláda ČR Strategii digitální gramotnosti ČR na období 2015 až 2020. Pojem digitální gramotnost směřuje už ke konkrétním strategickým cílům a cílovým skupinám. Jedním z klíčových nástrojů implementace strategie je komunitní vzdělávání. Důraz je kladen na neformální učení a sdílení zkušeností jednotlivců, hlavně příkladů dobré praxe. Pro stávající komunitní centra, tedy i knihovny, tak strategie otevírá mnoho příležitostí v oblasti zvyšování digitální gramotnosti jednotlivců i neformálních komunit.
„Knih se jen tak nezbavíme,“ zaznělo v Březnu – měsíci čtenářů
Tisková konference v Národní knihovně prezentovala výsledky výzkumu Internetoví Češi jako čtenáři 2016. Co z výzkumu vyplynulo?
Nejlepší webové stránky má Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Které knihovny byly oceněny v rámci letošního BIBLIOWEBu – soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny? A jaká byla hodnoticí kritéria?
ROZHOVOR s TOMÁŠEM PAVELKOU, sedmnáctiletým knihovníkem z mořické knihovny
Zámecká knihovna v Mořicích na Prostějovsku letos obdržela Diplom za moderní knihovnické a informační služby v rámci krajského kola soutěžeVesnice roku 2015. Postoupila i do celostátního kola soutěže Knihovna roku... Jejím knihovníkem je student gymnázia Tomáš Pavelka.
JAK NA TO: Vzorové pracovní náplně – pomůcka (nejen) pro personalisty. 1. díl
V roce 2015 se knihovny prostřednictvím SKIP ČR zapojily do projektu Sociální dialog v oblasti kultury a sociálních služeb. V rámci projektu byly zpracovány standardy odborné práce či vzorové pracovní náplně pro tři středoškolské typové pozice knihovnických profesí: pro pozici knihovníka katalogizátora, referenčního knihovníka a knihovníka v knihovně pro děti...
VYBÍRÁME Z PROGRAMU KONFERENCE INFORUM 2016
Workshop Nechte zvuky znít: principy a praktické aspekty dlouhodobého uchování audiozáznamů
Kramerius v českých a slovenských knihovnách na konci roku 2015
Autor článku informuje v měsíčníku Čtenář o stavu Krameria, nejrozšířenějšího systému pro zpřístupňování zdigitalizovaných dokumentů v českých a moravských knihovnách, již potřetí. Období let 2014 a 2015 lze charakterizovat velkým nárůstem jak zdigitalizovaných dokumentů, tak i institucí, na jejichž servery s digitalizovanými dokumenty je možné přistupovat z pohodlí domova. Zatímco na konci roku 2011 to umožňovalo 20 webů českých knihoven a jeden slovenský, na konci roku 2013 jich bylo už 28 a na konci loňského roku dokonce 38.
JAK SE DĚLÁ DOBRÁ DĚTSKÁ KNIHOVNA… Žďárský rychlovlak
Jeden rozjetý rychlík s besedami a lekcemi nejen pro školy a školky v místě, ale i z blízkého okolí.
Znovu a lépe! Zpráva o digitalizaci z Hradce Králové
Skoro se chce parafrázovat postřižinskou hlášku – Nudíte se? Kupte si knižní skener!
Z POKLADŮ… Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově
Dílo Aloise Musila
JEDENÁCTERO POHÁDEK O PUBLIC RELATIONS: Pohádka čtvrtá
Muzeum má perfektní odborníky. Divadlo skvělý sál. Skaut množství kontaktů na mladé rodiny s dětmi. Komunitní škola nadšeného učitele jazyků. A novináři vliv na to, co bude zítra číst pět tisíc obyvatel našeho města. Knihovny mají při komunikaci s okolím jednu velkou výhodu. Nikdo je nepodezírá, že se chtějí někde přiživit, na něčem vydělat. Nemusíme se tedy bát požádat někoho o laskavost.
INSPIRACE Z KNIHOVEN: Design knihovnické propagace
Jaké je vizuální působení našich knihoven na veřejnosti? Zamyšlení a informace o výstavě z Hradce Králové.
RECENZE: Metuzalémovy moudré rady americkým Adamům a Evám
Kurt Vonnegut jr.: No není to krása?, ed. Dan Wakefield, přel. Pavla Horáková. Praha: Argo, 2016. 148 stran.
VÁLKA WALKEROVÝCH ANEB JAK VYZRÁT NA LITERÁRNÍ WORKSHOPY
Vyprávějte příběh: ukujte řetěz událostí
Knihovna Francouzské filmotéky v Paříži
Kniha do vlaku