Main content
Duben 2017
Seznam článků
Národní koncepce dlouhodobé ochrany digitálních dat v knihovnách
Cílem článku je stručně vysvětlit smysl koncepce dlouhodobé ochrany digitálních dat pro oblast knihoven a popsat některé její cíle.
Digitalizace v Krajské vědecké knihovně v Liberci
Dnešní Krajská vědecká knihovna v Liberci shromáždila od roku 1924 velké množství germanik z Českých zemí. V roce 1954 ji však postihl velký požár, který zničil 80 % fondu. Díky solidaritě ostatních knihoven se ho podařilo částečně rekonstruovat. Od roku 1997 se v rámci programu Kramerius intenzívně věnuje ochranné digitalizaci svého fondu, od konce první dekády nového století také digitalizaci na krajské úrovni.
Průzkum prostorového a technického vybavení knihoven – shrnutí hlavních výsledků. 2. část
Dokončení článku publikovaného v minulém čísle Čtenáře (č. 3/2017, s. 83–87) o průzkumu prostorového a technického vybavení veřejných knihoven, který provedl Knihovnický institut Národní knihovny ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a NIPOS v roce 2016.
ROZHOVOR s BLANKOU TAUBEROVOU, ředitelkou Městské knihovny Sedlčany
Městská knihovna Sedlčany byla loni vyhlášena absolutní vítězkou v kategorii Městská knihovna roku 2016. Je mezi veřejnými knihovnami průkopnicí v řadě svých aktivit, mj. při podpoře rozvoje čtenářství a posílení významu čtenářské gramotnosti. V předchozích letech si za to odnesla i řadu ocenění (např. v roce 2009 první místo v soutěži Kamarádka knihovna).
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Projekt Obálkyknih.cz
Projekt Obálkyknih.cz (www.obalkyknih.cz) slouží knihovnám a obdobným institucím v České republice k obohacování obsahu jejich katalogu o rozšiřující informace ke všem typům dokumentů. Ostatně dnes by se asi jen stěží našla knihovna, která služeb projektu nevyužívá. Autor článku je správcem projektu Obálkyknih.cz a pracovníkem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Centrální adresář knihoven a informačních institucí dnes
Není mnoho oblastí, ve kterých by byla Česká republika velmocí. Jednou z nich je počet knihoven. Na území Česka jich najdeme více než šest tisíc a naše síť knihoven je nejhustší na světě. Máme se tedy čím chlubit. Ale kde na ně najít potřebné kontakty – telefon, e-mail, adresu knihovny? Dnes však už nemusíme hledat dlouho. Máme přece Centrální adresář knihoven a informačních institucí!
RECENZE: Nad Hrabalovou tvorbou s badateli, spisovateli i samotným autorem
COSENTINO, Annalisa (ed.). Čtení o Bohumilu Hrabalovi.
RECENZE: Broumovsko a Policko v literatuře
MEIER, Jan. Broumovsko a Policko literární.
INSPIRACE: Město Šumperk čte knihu
Inspirace akcí německých knihovníků Město čte knihu dopadla na živnou půdu v Šumperku, kde tento knižní festival získal řadu svébytných rysů. Letos se bude konat již potřinácté.
JAK SE DĚLÁ DOBRÁ DĚTSKÁ KNIHOVNA... Kamarádka je každá knihovna
Článek z Městské knihovny Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem.
Jak vzniká audiokniha?
Je to jednoduché, vezme se kniha a její načtený audiozáznam se pak nějak smíchá… Vlastně až tak jednoduché to není. Zajímavé na výrobě, lépe řečeno na tvorbě audioknihy je skutečnost, že podléhá stejné kreativní magii jako kterákoliv tvůrčí práce. V žádném případě to není pouhé „přečtení“ knihy do mikrofonu a… sbohem a šáteček. Za každou zvukovou knihou stojí tým lidí.