Main content
Duben 2016
Seznam článků
TÉMA: Virtuální polytechnická knihovna: nové služby a výzva ke spolupráci
Virtuální polytechnická knihovna (VPK) je v současné době nejvyužívanějším systémem dodávání dokumentů v elektronické i tištěné formě v České republice. Vznikla původně jako iniciativa technicky zaměřených knihoven a úspěšně navázala na projekt Integrované virtuální knihovny (INVIK), který byl spuštěn v roce 1997 jako vůbec první aplikace pro reprografické a meziknihovní služby s moduly pro poskytování digitálních kopií z tištěných dokumentů a pro účtování těchto služeb.
ROZHOVOR S PhDr. DANOU KALINOVOU, výkonnou ředitelkou společnosti Svět knihy
Při představování knižních akcí a festivalů nelze opomenout veletrh Svět knihy v Praze. Již tradičně jsme se obrátili na Danu Kalinovou, aby nám přiblížila letošní program a nalákala nás k návštěvě již 22. ročníku tohoto našeho nejznámějšího knižního veletrhu, který proběhne ve dnech 12. až 15. května 2016.
ROI: šťastné číslo pro knihovnu v praxi
Městská knihovna v Praze uspořádala ve spolupráci s Univerzitou Pardubice loni na podzim odborné semináře a workshopy, které se věnovaly problematice ROI (návratnost investic) v knihovnách. Už znáte své „šťastné“ číslo? Jak tuto znalost využijete (a komu to spočítáte)? Byl pro vás a vaši knihovnu seminář a workshop přínosem? požádali jsme několik účastníků o zpětnou vazbu před další sérií těchto akcí.
Bibliobus Oskar - pojízdná knihovna Městské knihovny v Praze
Nechť listy tohoto katalogu samy ukáží… 200 let knihovnictví v Karlových Varech
Původní budova Krajské knihovny Karlovy Vary (a jejích předchůdkyň) sloužila čtenářům od roku 1935 do roku 2005. V prosinci 2015 oslavila knihovna 10. výročí své činnosti v nové budově ve Dvorech. Její vedení se rozhodlo pohlédnout hodně zpátky, až k samým počátkům karlovarského knihovnictví, a uspořádat výstavu s názvem 200 let knihovnictví v Karlových Varech.
Z KNIHOVNICKÝCH STATISTIK: Kulturní a vzdělávací akce v knihovnách
S novou rubrikou se budeme setkávat jednou za dva měsíce – tematicky zacílí vždy na konkrétní údaj zjišťovaný ve statistickém výkaze. Záměrem je přiblížit knihovnám správné vykazování, vyjasnit případné problémy, dále také ukázat, jak si stojí knihovny na celorepublikové úrovni, v jakých objemech se celková čísla pohybují a zda mají v časovém horizontu klesající či stoupající tendenci. V tomto úvodním příspěvku se budeme věnovat tématu Kulturní a vzdělávací akce v knihovnách.
Akvizice v uplynulém roce. Jubilejní 25. celostátní akviziční seminář
Akvizitéři se tentokrát sešli 8. října 2015 v krásné historické budově bývalého augustiniánského kláštera v Havlíčkově Brodě...
JEDENÁCTERO POHÁDEK O PUBLIC RELATIONS: Pohádka třetí
Vím, s kým chci mluvit a co mu říct. Teď už jen: jak?
RECENZE: Polská bohemistka oživuje odkaz české nonkonformní spisovatelky
Militzová, Anna. Ani víru, ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse. Příběh Jany Černé. 1. vydání. Olomouc: Burian a Tichák, 2015. 152 stran.
Knižnica pre mládež mesta Košice. Ojedinelý projekt s šesťdesiatročnou históriou
Knižnica slúži malým a mladým čitateľom už plných 60 rokov. Vznikla odčlenením od Krajskej ľudovej knižnice na základe rozhodnutia vtedajšieho krajského národného výboru. Tento krok bol pôvodne chápaný ako prvý k vzniku podobných inštitúcií vo vtedajšom Československu. Knižnica zostala napokon ojedinelá tak v Československej, ako neskôr aj v samostatnej Slovenskej republike.
VÁLKA WALKEROVÝCH ANEB JAK VYZRÁT NA LITERÁRNÍ WORKSHOPY
Knihovna jako líheň hrdinů
ZUZANA HELINSKY SE HLÁSÍ ZE ŠVÉDSKA
Ve Švédsku vzniká nová strategie knihoven