Main content
Z POKLADŮ… Ústavu pro českou literaturu AV ČR
MARKÉTA HOLANOVÁ holanova@ucl.cas.cz
STEFAN SEGI segi@ucl.cas.cz
Digitální archiv populární literatury
Populární literatura už svým pojmenováním naznačuje velkou čtenářskou oblibu. Ta však rozhodně nezaručuje těmto textům nesmrtelnost. Ba spíše naopak. Lidové čtivo bývalo tradičně chápáno jako škodlivé a nemělo příliš mnoho šancí stát se součástí knihovních fondů – jejich konzervační funkci totiž často převážila funkce osvětová.
Významným médiem, kterým se populární literatura šířila, byly sešitové edice, jež v jednotlivých svazečcích přinášely prozaické texty různých žánrů. Oslovovaly především městského čtenáře, který si krátil dlouhou chvíli cestou do práce. Sešitky nebyly příliš drahé a daly se případně na nádraží bez větší finanční ztráty po přečtení zahodit. Tomu také odpovídala jejich podoba – vycházely většinou na levném, nekvalitním papíře s kartonovou obálkou a jediný grafický prvek představoval často pouze obrázek na obálce či viněta.
Obtížnou dostupnost sešitových tisků se snaží alespoň zčásti řešit Digitální archiv populární literatury, který na stránkách http://www.dapl.ucl.cas.cz/ provozuje Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR.
Vznik
Digitální archiv populární literatury (DAPL) začal vznikat již v roce 2004 a v současnosti zpřístupňuje více než 250 sešitů populární četby. Nejstarší zpracované texty pocházejí z let 1905–1908 a hlavní část pak tvoří ediční řady z 20. a 30. let. Celkově se databáze zaměřuje zejména na období před rokem 1945 a nové exempláře stále přibývají.
Už samotný proces pořizování skenů jednotlivých sešitků může představovat dobrodružství. Exempláře se totiž často nacházejí v rukou soukromých sběratelů, kteří se někdy jen neradi dělí o své poklady. Opatrnost majitelů je také častým důvodem pro poněkud nižší kvalitu některých reprodukcí, jež leckdy vznikaly v provizorních podmínkách v případech, kdy nebylo možné obzvláště vzácný exemplář zapůjčit pro přímou digitalizaci v ústavu. Nyní může čtenář prohlížet celou řadu dříve nedostupných materiálů přímo z domova, neboť DAPL je volně přístupný a k prohlížení skenů není třeba žádné registrace.
Obsah
Snadnou orientaci v naskenovaných dokumentech umožňuje jejich rozdělení do dílčích kategorií Cliftonky, Ostatní povídkové série, Velké sešity a Erotika (Neperiodické edice a Knihy jsou zatím nezaplněné). Nejpočetnější skupinu představují svazky zachycující příběhy detektiva Léona Cliftona, jejichž pořízení bylo od počátku prioritou. Cliftonky vycházely od roku 1906 a počítáme je mezi první původní české detektivky. Vznikly jako reakce na velký úspěch podobných sešitků, které do českého prostředí přicházely zejména z Německa. Cliftonky měly povětšinou týdenní periodicitu a jedno dobrodružství se odehrávalo na dvaatřiceti stranách. Ve své době se těšily nesmírné oblibě, kterou dokládá nejen množství parodií, jejichž vznik postava neporazitelného detektiva iniciovala, ale také to, že název jedné edice se vžil jako obecný pojem označující tento typ četby.
Kategorie Ostatní povídkové série seznamuje čtenáře s dalšími typy předválečného populárního čtiva, ať už se jedná o překlady, nebo o tvorbu původní. Nalezneme zde klasické bufalobilky, gangsterky, detektivky či dobrodružnou literaturu situovanou do exotických zemí či ještě lépe na mezioceánská plavidla mezi krvelačné piráty. Nahlédnout lze také do některých sešitů ze série Knihovna moderní ženy či Knihovna šťastných dívek, které měly představovat alternativu k napínavé četbě a, jak již názvy edic napovídají, cílily především na ženské publikum různých věkových kategorií.
Oddíl Velké sešity pak shromažďuje edici Moderní romány, která sázela na dospělejší publikum. Společenské romány v této edici zakládaly svoji popularitu na tom, že kombinovaly romantiku a dobrodružství, což ostatně napovídají i mnohoslibné tituly jako Můj ženich gangster či Spolehlivé strašidlo. Výběr z dobové erotické literatury nakonec zavede odvážnější čtenáře do světa příběhů, které dnes spíše než vlnu vzrušení vyvolají pobavený úsměv.
Možnosti využití archivu
Digitální archiv populární literatury je určen zejména literárním vědcům nebo zájemcům o dějiny kultury a filmu, sběratelům knih i širší čtenářské veřejnosti. Jen za rok 2014 zaznamenaly stránky archivu skoro 6000 internetových návštěvníků, kteří se často vracejí pro další dosud nedostupné poklady populárního čtiva. Ostatně, kdo by dokázal odolat tak lákavým titulům jako Požár v cele smrti, Tajemná vražda jedem, Noc hrůzy či Buffalo-Billova pekelná jízda nepřátelským táborem?