Main content
MEDAILONKY NADĚJNÝCH: Chtěla bych knihovny udělat interaktivní pro tuto generaci
PAVLÍNA LENGHARTOVÁ pavli2000@seznam.cz
Natálie Chalupníčková pracuje od roku 2016 v Krajské vědecké knihovně v Liberci a je nositelkou ceny MARK 2023 za Liberecký kraj. Nominována byla za různé facebookové a instagramové kampaně, včetně čtenářské výzvy #MaKni proti nudě II., zaměřené na knihy pro maturitní zkoušku, ale podílela se také na spoustě dalších projektů (např. vizuální styl fotografií pro instagramový profil knihovny a propagační videa o knihovně pro účely knihovnického kongresu v Lipsku nebo výstava Google poezie). Přispívá také do Martinus blogu. Momentálně je na mateřské dovolené.
Co vás zavedlo ke knihovnictví a do Krajské vědecké knihovny v Liberci?
Vždy jsem milovala knížky a mým původním snem bylo, že budu spisovatelka, asi jako to měl každý čtenář. Ale to nebylo úplně reálné. Tak jsem začala přemýšlet o tom, kam se vydám, a chtěla jsem, aby se to týkalo knížek a byly toho součástí. Nejdřív jsem přemýšlela o knihkupectví, ale nakonec se tak shodou náhod ukázalo, že to bude knihovnictví. Já mám vystudovaného bakaláře z jazykové a literární kultury. Pak jsem musela vyřešit magistra a to už bylo z knihovnictví. Nevěděla jsem jak dál a knihovnictví hrozně klaplo, proto jsem v tu chvíli náhodou napsala do liberecké knihovny, jestli někoho nehledají. Zcela drze, vůbec nebylo vyhlášené žádné výběrové řízení, nic. A měla jsem štěstí, že zrovna někoho opravdu hledali. A liberecká knihovna proto, že jsem původem z Liberce, takže to dávalo smysl.
Co vás baví na tvorbě kontentu pro sociální sítě?
To je jednoduchá odpověď – je to tvůrčí práce! Můžu se tam vyřádit, můžu být vtipná alespoň trošku, nemusím být úplně omezená. Sociální sítě toho dovolí mnohem více než marketing obecně, proto mě to baví. Moje původní práce v knihovně je katalogizace, takže jsem zavřená v tabulkách, a je fajn mít tuhle opozitní věc, kde se vyřádím a vyblbnu. Sociální sítě knihovny jsem měla původně na starost já, pak přišla kolegyně, která se starala o přidávání příspěvků a o komunikaci, já jsem se starala o tu tvůrčí část. Teď to přebrala kolegyně, takže budu jen sem tam spolupracovat.
Který ze svých projektů považujete za nejúspěšnější, popřípadě na jaký jste nejvíce pyšná?
Projekt, na který jsem nejvíc pyšná, vůbec nebyl online, jen jeho propagace. Je to turnaj pěti knihovníků, což byla vědomostní soutěž, kde jsme vyzývali studenty, aby přišli porazit v pětičlenném týmu pět vybraných knihovníků. Na to jsem nejvíc hrdá, byla to docela sranda, dělali jsme to minulé léto. Na sociálních sítích jsme se vyřádili na #MaKni, což jsou maturitní knihy, ale to není jenom můj projekt. Vymyslela to kolegyně a já jsem do toho najela a rozbombardovala jsem to tam tím, jak to chci dělat. Myslím si, že to úspěch má, lidi na to reagují a odpovídají na testy, které dává kolegyně do stories. Strašně rády bychom to převedly i do offlinu, kdy bychom v rámci této maturitní četby měly čtenářský klub v knihovně. Plánování zatím běží, ale není to úplně jisté…
Daří se vám momentálně najít si čas na čtení nebo na sledování knižních novinek?
Pořád se snažím sledovat knižní novinky, snažím se zůstat čtenářem, i když upřímně – je to v mateřském životě docela náročné. Přečetla jsem zatím Fourth Wing, to je taková fantasy, která vyšla zatím jen v angličtině, v češtině má vyjít někdy příští rok. To je zatím jediná knížka, co jsem přečetla. Teď čtu Bezvětrné město a Němé duše, taky fantasy, ulítávám na tom, protože se to lépe čte. Snažím se. Dřív jsem přečetla třeba sedm knížek za měsíc, to teď doopravdy nepřečtu.
Čeho byste chtěla v budoucnu dosáhnout, co plánujete v rámci své kariéry?
Chtěla bych posouvat sociální sítě knihoven obecně, ale hlavně té naší, protože si myslím, že to je cesta ke čtenáři, který není v knihovnách. A je to generace tak v rozmezí 15–30 let. Oni do knihoven nechodí, pak zase začnou. Myslím si, že přes sociální sítě je to nejbližší a nejsnadnější cesta, jak se k nim dostat a taky ke studentům. Chtěla bych to nějak zvládnout a zkusit knihovny udělat interaktivní pro tuto generaci. Nevím, jestli to je možné, ale velmi ráda bych se o to pokusila.