Main content
TÉMA: Aktivity knihoven pro teenagery: Baví ještě v Litvínově mladé lidi knížky?
MICHAELA HRABINSKÁ Hrabinska@knihovna-litvinov.cz
Jestli spojuje většinu knihoven v ČR nějaké téma, je jím otázka, jak přilákat, oslovit či jen zaujmout mladé lidi, především pak studenty středních škol. Podobně i v naší malebné litvínovské knihovně hledáme tajný recept, díky kterému by naše knihovna mohla být pro tuto proměnlivou cílovou skupinu atraktivní, pokud možno v dlouhodobém časovém horizontu.
Kategorie mládež 13+
První odvážné kroky byly tímto směrem učiněny již v roce 2012 a během jedenácti let jsme práci s mládeží 13+ nevzdali. Naopak jsme zažili mnoho milníků, které by vydaly snad na celou knihu. Do historie litvínovské knihovny jistě vstoupí zejména zábavné a kreativní večery pro náctileté (teens), tak zvané „nocovačky“ s Mayem, Shakespearem, Harrym Potterem či Fantastická noc s komiksovými hrdiny. Jejich princip byl jednoduchý: knihovníci nacvičí autorské divadlo, sehrají v kostýmech jednotlivá představení proložená soutěžemi a nakonec se společně nocuje nebo bdí přímo v knihovně.
Veliký ohlas měla u mladých návštěvníků – a ostatně u všech generací – úniková hra Útěk z knihovny, kterou vytvořili knihovníci dětského oddělení na motivy potterovských Bradavic. Mezi magnety pro náctileté pak můžeme jednoznačně zařadit komiksové workshopy s ilustrátory Štěpánkou Jislovou, J. W. Procházkou a slam poetry s Anatolem Svahilcem. A rovněž deskoherní klub, který se v naší knihovně v průběhu času různě objevoval, mizel a nyní se koná pravidelně každý čtvrtek v dětské herně pro děti, mladé i dospělé.
Z mnohaleté praxe v naší knihovně se ukazuje, že dlouhodobě skvěle fungují aktivity pro náctileté do 13 let, ať již ty volnočasové, či lekce informačního vzdělávání pro 2. stupeň základních škol. V současné době lektorují čtyři kreativní knihovníci dětského oddělení 20 lekcí na rozmanitá knižní a mediální témata, přičemž zájem základních škol je enormní. Dětské oddělení navíc nedávno získalo za svůj skvělý a tvůrčí program cenu Bibliotheca inspirans.
Abychom lépe ošetřili přechod čtenářů z dětského do dospělého oddělení, zapojili jsme se v roce 2019 do projektu Inkubátor sociálních inovací Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně. Výsledkem pětidenního workshopu o designování nových služeb bylo otevření samostatné místnosti pro mládež 13+. Pod vedením odborníků na design realizovali knihovníci výzkum mezi čtenáři a studenty středních škol, ti sami si místnost pojmenovali jako Komnatu nejvyšší potřeby. Mladí lidé tu mají prostor, kde po nich nikdo nic nechce, mohou zde jen tak pobýt, relaxovat, doučovat se, hrát hry nebo tvořit.
Kategorie mládež 15+
Jak ale nalákat do knihovny mladé lidi 15+? Daří se nám to zejména díky dlouhodobé spolupráci se středními školami, která začala v současné podobě v roce 2016 lekcí informačního vzdělávání R.U.R. & Bílá nemoc pro litvínovské gymnázium. Díky dobrému vztahu s učitelkou českého jazyka pak dvě knihovnice s humanitním vzděláním dokázaly vytvořit širokou paletu lekcí na konkrétní literární díla (např. Kafkovu Proměnu, Fuksova Spalovače mrtvol), ale i z humanitních věd (psychologie vnímání, metodika učení se aj.), které následně oslovily i další pedagogy a školy. Během lekcí se nesnažíme o další školní výuku, ale o inspiraci, o vzbuzení touhy si třeba jednou danou knihu přečíst nebo poslechnout, i když ji zrovna studenti nepotřebují k maturitě. Každá z lektorek má svůj vlastní styl, využíváme filmy, audioknihy, komiksy, umělecká díla, divadelní prvky a moderně zpracované prezentace. Nebojíme se improvizovat, pracovat v tandemu, aplikovat knihu na moderní svět. Aktuálními novinkami pro roky 2023/2024 jsou lekce Labyrint světa a ráj srdce, která vznikla ve spojení s výstavou unikátních grafických listů Miroslava Huptycha, a Knižní ozdravovna, ve které si mladí lidé mohou díky nalezení vhodného příběhu pomoci s osobními problémy/tématy.
Za velmi úspěšný pak můžeme označit projekt Knížky mě baví, který vedou právě obě lektorky lekcí informačního vzdělávání pro střední školy. Ten vznikl poměrně náhodně v roce 2017 prostým oslovením mladých čtenářů u regálů s doporučenou literaturou. Z otázky: Chtěli byste se s námi připravovat k maturitě z češtiny? se rozvinulo pravidelné setkávání nad knížkami jednou za 14 dnů v pátek odpoledne. I když s každým ročníkem malinko klesal počet nadšených čtenářů maturitních děl, tuto aktivitu považujeme za nesmírně smysluplnou. Neučíme jen číst a rozumět textu, ale hlavně vyjádřit svůj názor a odvážit se mluvit na veřejnosti. Studentům v tomto „kurzu“ pomáháme najít kontext, vyjasnit nejasné, procházíme spolu čtenářské deníky, diskutujeme i mlčíme, zejména se však snažíme vytvářet uvolněnou atmosféru a podporovat účastníky kurzu v celém maturitním procesu.
Foto: archiv MěK Litvínov