Hlavní obsah stránky
Listopad 2020
Redakce doporučuje:
DOPAD KORONAVIROVÉ SITUACE
NA KNIHOVNY
– Konference CovidCON
– Zahraniční knihovny v době koronavirové
– Pohled z Britských ostrovů
– Univerzitní knihovna Ostravské univerzity za epidemie (dotazníkové šetření)
KNIHOVNY V NOVÉM
– Rekonstrukce Městské knihovny Bílovec
– Architekt Rem Koolhaas, vizionář i provokatér
Čtenářství a Facebook
Role romského asistenta v KMO
Kreativní centrum MKP – řemeslnická dílna DOK16
Seznam článků
TÉMA: Dopad koronavirové situace na knihovny: CovidCON
Sdružení knihoven ČR pozvalo odbornou veřejnost na konferenci CovidCON s podtitulem Knihovny v čase krize. V sále Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze (MKP), která byla spolupořadatelem akce, se 8. 9. a s patřičnými rozestupy sešli přednášející i diváci. První, obecnější část reflektovala řízení a metodické vedení knihoven během krize i zahraniční zkušenosti, druhá představila řadu příkladů dobré praxe.
TÉMA: Dopad koronavirové situace na knihovny: Zahraniční knihovny v době koronavirové
Článek mapuje situaci do termínu odevzdání příspěvku, tj. do konce září 2020.
Výsledky dotazníkového šetření
PROSAZOVÁNÍ ZÁJMŮ KNIHOVEN: Library advocacy v praxi
Závěrečná část cyklu o library advocacy představí nejrůznější typy metod, nástrojů a kampaní, které jsou nedílnou součástí tohoto konceptu. Ukáže, jaký nejvhodnější postup při tvorbě kampaně zvolit, a také představí příklady dobré praxe ze zahraničních knihoven.
INSPIRACE: Role romského asistenta v Knihovně města Ostravy
Veřejné knihovny v současnosti slouží mimo jiné jako centra vzdělávání, volnočasových aktivit a setkávání. Jsou v tomto jedinečné – otevřené všem bez ohledu na sociální status nebo věk, současně jsou schopny poskytovat služby přímo na míru různorodým sociálním skupinám.
INSPIRACE: Kreativní centra Městské knihovny v Praze. Část 2: „Pilka a vrtačka“
Ve druhé části našeho kreativního miniseriálu zavítáme na Smíchovskou náplavku, kde Městská knihovna v Praze v červnu 2020 otevřela v „kobce číslo 16“ sousedskou dílnu DOK16.
PRŮZKUMY: Čtenářství a Facebook
Článek se snaží zachytit dílčí část komplexních změn informačních a komunikačních technologií v posledních letech: vznik a fungování čtenářských komunit na sociální síti Facebook.
Cena za obsahový marketing knihovně
INSPIRACE – Putování ve šlépějích Jana Amose Komenského 4: Hodinářské stroje a zastavený čas
Sotva byly tříleté Národní oslavy Jana Amose Komenského zahájeny, soukolí se začalo zasekávat. Kvůli epidemii covidu-19 se nejprve čas úplně zastavil a s druhou vlnou se vše, v jistém smyslu v ještě horším scénáři, opakuje. Všechny naplánované akce, výstavy, přednášky či soutěže se posouvají a ruší. Dobře namazaný a seřízený stroj se zadrhl a organizátoři včetně knihovníků začínají být apatičtí. Nikomu se nechce začínat s přípravami znovu a znovu.
RECENZE: Čtení je kulturní vetřelec
TRÁVNÍČEK, Jiří. Kulturní vetřelec: dějiny čtení – kalendárium. Brno: Host, 2020. 272 s. ISBN 978-80-275-0245-5
KNIHOVNY V NOVÉM: Rem Koolhaas, vizionář i provokatér
Rem Lucas Koolhaas je nizozemský architekt a urbanista. Působí jako profesor architektury na Harvardově univerzitě a je rovněž ředitelem architektonické společnosti Office for Metropolitan Architecture (OMA).