Hlavní obsah stránky
ZE STRÁNEK ČTENÁŘE… tentokrát před 52 lety
Vybrala: VLADIMÍRA ŠVORCOVÁ
V čísle 11 najdeme obsáhlou informaci o Mezinárodním symposiu o knihovnách ve velkých městech. Zorganizovala jej na podzim 1966 Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Ústřední knihovnickou radou a sekcí veřejných knihoven světové organizace IFLA. Velkou zásluhu na uspořádání akce měl tehdejší ředitel pražské městské knihovny Rudolf Málek, který usiloval o navázání mezinárodních kontaktů. Kromě českých a slovenských knihovníků se sympozia zúčastnilo 65 zástupců veřejných městských knihoven z 19 evropských států.
Bibliografy potěší článek Jiřího Kábrta o první československé bibliografické konferenci, jejíž kulaté výročí si knihovníci připomínali v roce 2016. Miroslav Nádvorník připomněl článkem Státní
Na otázku, proč píší tak, jak píší, odpovídají například Ladislav Fuks, Václav Kaplický, Josef Toman, Jan Weiss. Z odpovědi Jana Weisse je naše ukázka: „…Myslím, že u každého člověka, nejen u autora, je v životě určité období, kdy žije jaksi nejintenzívněji, období, které ho nejhlouběji poznamenává pro všechna příští léta. U mne to kupodivu nebyla válka – první světová válka, kterou jsem prošel jako voják a zajatec – ač i ta zanechala v mé práci silné stopy – ale mé dětství v rodném krkonošském kraji, svět pohádek a dobrých i nedobrých, ale vždy svérázných lidí a lidiček. Zde se vždy najde nějaký kořínek, z něhož vyrůstá má fantazie. Lidičky z kraje mého dětství, figurky často groteskní, směšné, podivínské i kruté, jak je vnímaly zvědavé klukovské oči, způsobili, že mne už navždy zajímaly všechny lidské podivnůstky.“
WEISS, Jan: Proč píši tak jak píši.
Čtenář, 1966, roč. 18, č. 10, s. 328.