Hlavní obsah stránky

OD REDAKČNÍHO STOLU

Červnové ohlížení

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

sedmdesátý pátý ročník časopisu Čtenář se tímto číslem utěšeně překuluje do své druhé poloviny. Shodou okolností s jeho přípravou proběhly také 28. ročníky knižních veletrhů, nám blízkého v Lipsku i Svět knihy v Praze, z řady chystaných akcí knihovnická obec vyhlíží přípravy konference Knihovny současnosti. Mnohé z toho se budeme snažit v rámci kapacitních možností reflektovat i na stránkách tohoto periodika.

Tentokrát všem aktuálním příspěvkům vévodí zpráva o návštěvě prezidenta Petra Pavla v Regionální knihovně Karviná. Je to poprvé za dobu existence tohoto časopisu, kdy se na jeho stránkách v této roli objevuje hlava českého státu. Před několika lety jsme jako prvního ministra kultury vyzpovídali i Lubomíra Zaorálka. Současný ministr Martin Baxa se svými odpověďmi už téměř rok otálí…

S výjimkou osoby Václava Havla však nebylo mnoho důvodů zalitovat, proč prezident na stránkách Čtenáře chyběl. Vzpomeňme na nechvalně známé aktivity někdejšího prezidenta Václava Klause, který svým negativním jednáním prakticky na generace zlikvidoval veškerou naději na stavbu nové moderní budovy Národní knihovny ČR (včetně hrozby přivazování se k bagru, který by se na Letenské pláni chystal hloubit základy stavby podle návrhu architekta Jana Kaplického…). Zdatně a farizejsky mu v tom pomáhal primátor Pavel Bém. Nemělo by být opomenuto ani „památné“ vyjádření starosty pražských Stodůlek Davida Vodrážky, který si ještě lokajsky přisadil a netuctový návrh podoby budoucí knihovny přirovnal k chrchlu…

Časopis jako kronika oboru přináší tentokrát pohled na působení knihoven v oblasti charitativní činnosti, informaci o samoobslužném knihovnickém provozu Městské knihovny v Praze v  Centru Černý Most, nechává nahlédnout na budoucí podobu městské knihovny v Chomutově, která vznikne přestavbou roky uzavřených lázní. Zavede nás do Roudnice nad Labem, kde si rekonstrukcemi prošli už několikrát. Nechybí pohled na nejmladší čtenářskou generaci označovanou jako Z, jež se narodila a vyrůstá obklopena moderními technologiemi a technikou, a na její vztah k četbě, médiím a vnímání klasiků. Za knihovnou české menšiny se tentokrát podíváme do italské Bologni…

Nezbývá mi, než abych vám popřál příjemné chvíle nad stránkami čerstvého čísla časopisu, jež redakce připravovala s ne menšími ambicemi, než aby opět naplnila své předsevzetí být kronikou knihovnického oboru.

JAROSLAV CÍSAŘ