Hlavní obsah stránky
PSALO SE JINDE
Podklady jsou čerpány z databáze Anopress.
KOCUROVÁ, Lucie. Čtením se stáváme někým jiným. Lidové noviny [online]. 2020, (291), 13 [cit. 2021-01-04]. ISSN 0862-5921. Dostupné z: http://www.lidovky.cz/.
Spisovatelka, scenáristka komiksových příběhů Klára Smolíková popisuje svoje představy, jak by měla vypadat dobrá dětská kniha. Zabývá se čtenářskou gramotností a rolí rodiny, školy i knihoven v rozvíjení dětského čtenářství. Dále se věnuje podpoře školních knihoven, nedostatečnému fondu těchto knihoven, dílnám čtení, které by měly být běžnou součástí výuky českého jazyka, otázce, jak mluvit s dětmi o knihách a četbě samotné. Zabývá se i rolí kresby v dětských knihách, tituly, které děti čtou, a rolí dětských časopisů. Předkládá možné postupy v případě poruch čtení u dětí. Upozorňuje na zahraniční inspiraci k podpoře čtení z Velké Británie (u nás například akce v podobě S knížkou do života – Bookstart) a inspiraci pro knihovny v práci se čtenáři. Na závěr uvažuje o důvodech, proč čteme knihy, co nám čtení přináší.
HOLUBEC, Ondřej. Covid mění čtenáře. Mladá fronta Dnes [online]. 2020, (263), 12 [cit. 2021-01-04]. ISSN 1210-1168.
Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz.ezproxy3.nkp.cz/mfdnes.asp.
Rozhovor s Janem Kaňkou po ročním fungování na postu ředitele Krajské knihovny F. Bartoše ve Zlíně s tematikou online služeb, měnících se výpůjček, uzavření knihovny, úbytku registrovaných čtenářů, výpadku ekonomických příjmů a chování čtenářů v době pandemie. Dále je zmíněna náplň práce zaměstnanců v době covidu a protipandemická opatření. Dotazovaný upozornil na online projekty, na kterých knihovna participuje, databázi Díla nedostupná na trhu a budoucí automatizaci poboček náležejících ke krajské knihovně.
TŘEŠŇÁK, Petr. Proč děti nečtou. Respekt [online]. 2020, (45), 12 [cit. 2021-01-04]. ISSN 0862-6545. Dostupné z: http://respekt.ihned.cz/.
Autor předkládá svoji analýzu, založenou na studiu zahraničních i domácích odborných zdrojů (například autorů Jiřího Trávníčka, Maryanne Wolfové, Adama Garfinkla, Ester Staré, Anežky Kuzmičové aj.), ve které uvádí důvody, proč dnešní děti nečtou. Není to jen dlouhými souvětími či odbočkami v textu, ale i tím, že dnešní mladá generace tomuto textu neporozumí. V textu se objevují termíny: čtenářská gramotnost, digitální generace, skimming (způsob konzumace textu, tzv. slízávání smetany), roztěkané čtenářství, hluboké čtení, literární elitářství, sociální rozměr čtení apod. Srovnání čtení z obrazovek oproti čtení z papíru, dále výzkum vlivu beletrie na rozvoj mozku. Autor vyvozuje, že ztráta schopnosti hlubokého čtení souvisí s úpadkem demokracie. V článku je také vyzdvižena role knihoven a knihovníků v procesu zlepšení čtenářské gramotnosti a čtenářských dovedností dětí a mládeže. Toto pojednání zakončují příklady dobré praxe z českého i zahraničního prostředí.
ČERNÁ, Eliška. Budoucí šéf knihovny musí projít testem. Deník N [online]. 2020, (238), 16 [cit. 2021-01-04].
Článek popisuje proces výběru generálního ředitele/generální ředitelky Národní knihovny ČR. Z pěti kandidátů vybrala komise, složená mj. z odborníků z oboru a zástupců Ministerstva kultury, kandidáty dva. Všichni adepti museli předložit koncepci rozvoje knihovny, kterou obhajovali před komisí. Vybraní kandidáti musejí projít testem psychologicko-manažerských schopností/dovedností. Autorka popisuje důvody, proč ministr kultury L. Zaorálek nepožadoval na rozdíl od podobného konkurzu v Národní galerii posudky zahraničních expertů. Jsou uvedeni všichni členové komise a také hlavní oblasti, na které se musí nový ředitel/ka soustředit: mj. dostavba depozitního skladu v Hostivaři, nová budova Národní knihovny apod.
Knihovna se zabydlela v novém. Domažlický zpravodaj [online]. 2020, (12), 10 [cit. 2021-01-05].
Rozhovor s Lenkou Schirovou, ředitelkou Městské knihovny Boženy Němcové v Domažlicích. Knihovna byla přestěhována do nových prostor Kulturního centra Pivovar. Témata rozhovoru: stěhování do nových prostor v době pandemie, služby knihovny, činnosti knihovny, velikost a složení fondu, nákup knih, audioknihy, připravované akce pro veřejnost, nejčtenější autoři/autorky apod.