Hlavní obsah stránky
TÉMA: 100 let Pedagogické knihovny J. A. Komenského: Sukova studijní knihovna literatury pro mládež
PAVLA VEŠKRNOVÁ Veskrnova@seznam.cz
Sukova studijní knihovna literatury pro mládež je nedílnou součástí Pedagogické knihovny J. A. Komenského již od roku 1953, kdy tam byla převedena z Výzkumného ústavu pedagogického. Její fond představuje v současné době největší sbírku literatury pro děti a mládež v České republice.
Sukova knihovna byla založena roku 1919 jako Knihovna českých spisů pro mládež, jejíž vznik iniciovali zakládající členové Společnosti přátel literatury pro mládež v čele s Václavem Františkem Sukem, středoškolským profesorem, teoretikem a kritikem literatury pro mládež. Hned na počátku byly vymezeny hlavní zásady budování knihovny a cíle její činnosti:
— knihovna má sloužit odborné veřejnosti, nikoli k „zábavnému čtení“,
— zařazovat se mají všechny knihy pro mládež vydané v češtině a slovenštině (platilo do roku 1992; od roku 1993 se zařazují pouze knihy v češtině).
Z historie
Základ Knihovny českých spisů pro mládež tvořilo několik stovek knih vyčleněných z knihovny Pedagogického muzea Komenského. Jednalo se převážně o publikace vydané do roku 1914.
Profesor Suk usiloval o získání povinného výtisku, avšak neuspěl. Ministerstvo školství však v roce 1921 stanovilo, aby duplikáty knih vyřazovaných ze školních knihoven byly povinně nabízeny Knihovně českých spisů pro mládež. Novinky od nakladatelství zajišťoval profesor Suk a jeho kolegové žádostmi o dary. Roku 1924 měla knihovna již 16 000 svazků a sídlila na Vinohradech u Riegrových sadů ve vile Saračinka. Roku 1929 se knihovna s tehdy již více než 20 000 svazky přestěhovala do nové budovy Ústřední knihovny hl. m. Prahy na Mariánském náměstí. V roce 1935, po úmrtí profesora Suka, došlo k jejímu přejmenování na Sukovu studijní knihovnu literatury pro mládež.
Válečná léta přečkala knihovna pro mládež v budově městské knihovny a nedlouho po válce, v roce 1946, byla rozhodnutím tehdejšího Ministerstva školství a kultury včleněna do Státní pedagogické knihovny Komenského. Současně s tím v roce 1946 získala na krátkou dobu osmi let právo tzv. oborového povinného výtisku. V 70. letech spadala Sukova knihovna pod Ústav školských informací (ÚŠI). V té době spíše stagnovala, dokonce se hovořilo o jejím zrušení.
Současnost
Dnes čítá fond Sukovy knihovny více než 64 000 svazků. Jedná se o knihy pro mládež vydané na našem území od konce 18. století po současnost. Knihovní fond se od počátku průběžně doplňoval z darů a prostřednictvím akvizičních nákupů. V současné době převážnou část přírůstku tvoří dary nakladatelství; její fond se též doplňuje díky spolupráci s Českou sekcí IBBY.
Fond knihovny je přístupný prostřednictvím online katalogu, díky tomu může poskytovat knihovnicko-bibliografické služby i vzdáleným uživatelům. Knihovna poskytuje prezenční výpůjčky, rešeršní, konzultační a reprografické služby, které využívají především studenti, redaktoři, literární badatelé a tvůrci knih pro děti a mládež.
Sukova knihovna je kolektivním členem Společnosti přátel literatury pro mládež a České sekce IBBY, která spolu s Obcí spisovatelů každoročně pořádá soutěž Zlatá stuha a oceňuje nové knihy pro děti. Podílí se na organizaci soutěže, poskytuje zázemí odborným porotám, shromažďují se zde také hodnocené knižní tituly.
Anketa SUK – Čteme všichni
Důležitá je také spolupráce se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP), především s Klubem dětských knihoven a Klubem školních knihoven. Od roku 1993 pořádá knihovna každoročně ve spolupráci s dětskými odděleními veřejných knihoven akci SUK – Čteme všichni. U jejího zrodu stála publicistka a knihovnice Ivana Hutařová. Během ní hodnotí děti, knihovníci a porota složená z učitelů knižní produkci uplynulého roku pro děti prostřednictvím celorepublikové ankety. V rámci této akce se udělují následující ceny:
— Cena dětí
— Cena knihovníků
— Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství
— Cena Noci s Andersenem.
První dvě ceny jsou anketní; vyhlašují se vždy tři tituly s nejvyšším počtem získaných hlasů. Cena učitelů se uděluje na základě rozhodnutí poroty složené z učitelů českého jazyka. Může ji získat maximálně pět novinek od českých autorů, které vyšly v příslušném kalendářním roce v prvním vydání. Cenu Noci s Andersenem získá nejčtenější titul během stejnojmenné akce.
Na základě hlasování dětí se kromě toho každoročně sestavuje žebříček dvaceti nejčtenějších knížek vydaných v uplynulém roce. Z hlediska vypovídací hodnoty ankety je třeba přihlédnout k tomu, že ankety se zúčastní především děti, které navštěvují veřejnou knihovnu, tedy děti, které více méně pravidelně čtou. V roce 2018 proběhl již 25. ročník této akce, výsledky letošního ročníku jsou uvedeny na s. 186. Stále se těší velké oblibě jak u dětí, tak u knihovnické a učitelské veřejnosti. Výsledky předchozích ročníků ankety jsou zveřejněny na webu Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (http://npmk.cz/knihovna/anketa-suk-cteme -vsichni).
Foto: archiv NPKK
Literatura:
HYKEŠ, Pravoslav. F. Suk: studie literárně historická. Praha: SPKK, 1956. 164 s.