Hlavní obsah stránky
PSALO SE JINDE
Podklady jsou čerpány z databází Anopress a KKL.
Portál pro nevidomé FriendlyVox míří i do knihoven. IT Systems: Společnost, 2018, č. 4, s. 53. ISSN 1212-4567.
Portál FriendlyVox je určen pro slabozraké, nevidomé i lidi s jiným zrakovým handicapem. Od dubna tohoto roku školí nadace FriendlyVox desítky knihoven, které pomáhají těmto uživatelům používat internet v jeho základních i pokročilých funkcích (v ČR je 100 000 zrakově postižených). V článku je vysvětlen rozdíl mezi standardně odečítacím programem a tímto portálem. Zavedení do sítě knihoven podporuje nadační fond FriendlyVox a projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška.
NAGY, Petr. Knihovnice a spisovatelé jsou na jedné lodi. Literární noviny: příloha Biblio, 2018, č. 5, s. 1. ISSN 1210-0021.
Rozhovor se spisovatelem, překladatelem a diplomatem Markem Tomanem nejen o jeho knihách, ale také o knihovnické profesi, čtenářské gramotnosti, roli knihoven ve společnosti, práci v porotě Magnesia Litera, dětské literatuře, literární tvorbě, procesu psaní knihy, rozdílu mezi literaturou pro dospělé a pro děti apod.
MITROFANOVOVÁ, Markéta. Audioknihy aneb Dvojnásobná porce umění. Magazín Právo: Téma, 2018, č. 18 (20180505), s. 10. ISSN 1211-2119.
Příspěvek se věnuje procesu tvorby audioknihy, jejíž obliba vzrostla v loňském roce o 14 % (údaj Asociace vydavatelů audioknih). Popisuje uživatele, kteří audioknihy kupují a poslouchají, dále výhody – audiokniha se dá stáhnout do mobilu, tabletu i počítače. Je zde vyzdvižena důležitost interpretů (mimo jiné jejich hlasového fondu). Autorka seznamuje se situací v knihovnách, uvádí počet výpůjček, zpětnou vazbu od čtenářů apod.
VOTRUBA, Viktor. Milovníci železnice nově míří do Kralup. Mladá fronta Dnes: Střední Čechy, č. 88 (20180416), s. 14. ISSN 1210-1168.
Článek popisuje Ústřední knihovnu dopravy v Kralupech n. Vltavou, založenou v roce 1919, která spravuje jedinečný fond. Tento fond obsahuje vše, co se týká železniční dopravy na našem území. Knihovna není samoobslužná, s výběrem literatury či informačních zdrojů pomáhá její personál. Uživateli jsou jak pravidelní, tak občasní návštěvníci. Knihovna spravuje fond čítající 120 000 svazků (monografie, skripta, normy, předpisy, jízdní řády, výzkumné zprávy, mapy aj.). V článku je dále uvedena výpůjční doba a služby knihovny.
VOLF, Petr. Chrámy knih. Ego!: Architektura, 2018, č. 19, s. 20.
Autor se zaobírá netradičním umístěním knihoven, tzv. konverzí prostoru. Například hrad Soběslav (městská knihovna) či knihovna v jihomoravské obci Mokrá-Horákov. Dále se věnuje stavbám, jež projektovalo Studio Projektil. K nejznámějším patří Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Národní technická knihovna v kampusu Českého vysokého učení technického, dále Knihovna a kulturní centrum Vozovna. Stručně popisuje jejich jedinečné technické parametry. Navazuje část věnovaná brněnskému architektovi Zdeňku Fránkovi, který navrhl přestavbu budovy pro zemědělské zásobování v Boskovicích na městskou knihovnu, dále knihovnu v Dukovanech a knihovnu Technické univerzity v Liberci. Na závěr se článek věnuje Blobu (nerealizovanému návrhu Národní knihovny ČR od architekta Jana Kaplického).
TRÁVNÍČEK, Jiří. Kulturní vetřelec. Host: Historie, 2018, č. 5, s. 70. ISSN 1211-9938.
Článek o vývoji záznamu informací a procesu čtení. Stručně představuje vznik písma, knihy, čtenářské kultury, knihtiskařství, vynález knihtisku. Dále se věnuje roli knihoven při šíření vzdělanosti ve společnosti. Popisuje také další média a jejich vliv na čtení (televize, noviny, časopisy, internet, digitalizace).
SVOBODA, Luděk. Academia: Značka, která má tradici. Věda a výzkum, 2018, 2(1), s. 64–67. ISSN 2533-784X.
Článek je zaměřen na ediční práci v nakladatelství Academia, uvádí jeho stručnou historii, ediční záměry, spolupráci s Ediční radou Akademie věd ČR. Dále se zabývá českým čtenářem, počtem přečtených knih, českým knižním trhem, velikostí nákladů vydávaných knih.
Připravila RENÁTA SALÁTOVÁ