Hlavní obsah stránky
Profesní vzdělávání knihovníků v Moravské zemské knihovně v Brně
ADÉLA DILHOFOVÁ dilhofova@mzk.cz
Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) je druhou největší knihovnou ČR a stejně jako ostatní krajské knihovny plní také vzdělávací funkci.
Vzdělávání knihovníků je jedním z dílčích cílů Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji na léta 2015 až 2020, kterou vzala na podzim roku 2015 na vědomí na svém 29. zasedání Komise kultury a památkové péče Rady Jihomoravského kraje.
Možností celoživotního vzdělávání je pro knihovníky z celé České republiky čím dál více. MZK již od počátku 80. let 20. století nabízí například rekvalifikační knihovnický kurz. Jedná se o kurz, jehož výuka se koná pravidelně jednou týdně, vždy od září do března následujícího kalendářního roku. Akreditace MŠMT na tento kurz však na jaře roku 2016 končí a její prodloužení již není možné. Také proto se MZK rozhodla v předchozím roce plynule zajistit další vzdělávání knihovníků.
V současné době se přechází na nový systém získávání dílčích profesních kvalifikací. V návaznosti na model EU se začíná aplikovat Národní soustava kvalifikací (dále NSK) a Národní soustava povolání (NSP), více informací najdete zde: http://www.narodnikvalifikace.cz/ a http://www.nsp.cz/. Knihovnický obor je v NSK zařazen do kategorie 72 – Publicistika, knihovnictví a informatika.
Jakým způsobem systém funguje?
Ministerstvo kultury ČR je autorizujícím orgánem pro oblast vzdělávání knihovníků ve veřejných knihovnách. Rozhoduje a přiděluje tzv. autorizace jednotlivým autorizovaným osobám (předpokládají se jimi knihovny, případně školy, kde se knihovnictví vyučuje či přednáší). Autorizované osoby mají své autorizované zástupce (specializované odborníky), kteří splňují přísná kritéria výběru.
Pracovní tým členů sektorové rady (zástupců vybraných knihoven v ČR) v předchozích letech vypracoval hodnoticí standardy jednotlivých profesních kvalifikací. K dispozici je v současné době celkem šest profesních kvalifikací knihovníka:
- knihovník akvizitér;
- knihovník katalogizátor;
- knihovník pracovník správy fondů;
- knihovník v knihovně pro děti;
- knihovník v přímých službách;
- referenční knihovník.
Na stránkách Národní soustavy kvalifikací najdete u každé profesní kvalifikace následující podrobnosti:
- kvalifikační standard (tedy výčet toho, co je obsahem, náplní dané kvalifikace, jednotlivé odborné způsobilosti);
- hodnoticí standard (podrobnosti ke zkoušce – co konkrétně a jakým způsobem se bude hodnotit, počet zkoušejících, podmínky u zkoušky, délka zkoušky apod.);
- přehled autorizovaných osob (a dále jejich autorizovaných zástupců);
- ověření uznatelnosti kompetencí.
Velkou změnou oproti stávajícímu systému rekvalifikací je to, že zájemce nyní může složit zkoušku bez předchozího absolvování kurzu.
O co se jedná a kdo může využít kurzy či zkoušky?
Uveďme si konkrétní dva možné příklady:
• Paní Zuzana získala nově pracovní místo v obecní knihovně v menší obci. Bude v této knihovně pracovat na zkrácený úvazek a pouze sama. Předpokládáme, že v knihovně bude kromě tradičních výpůjčních a informačních služeb také pracovat v automatizovaném knihovním systému, bude sama řešit evidenci a katalogizaci fondu, bude se muset orientovat ve vydávaných titulech. Hodlá si doplnit své odborné vzdělání, pracovala předchozí léta jako účetní a již dávno vystudovala ekonomickou školu.
• Paní Alice pracuje téměř dvacet let v knihovně v okresním městě. Začínala nejprve katalogizací, později dala přednost výpůjčním službám, včetně poskytování informací, pořádání informačních lekcí a organizace kulturních akcí v knihovně. Střední knihovnickou školu vystudovala již před dvaceti lety a kromě účasti na jednotlivých seminářích by ráda získala (pro sebe, případně i pro svého zaměstnavatele) kompletní aktuální vzdělání a certifikát ve „své“ specializaci.
Obě si mohou doplnit své vzdělání v návaznosti na Národní soustavu kvalifikací, pro paní Zuzanu je vhodná kvalifikace referenčního knihovníka, v případě paní Alice kvalifikace knihovníka v přímých službách.
Znovu si připomeňme, co je velká změna oproti dřívějšímu způsobu rekvalifikačních kurzů – ani jedna adeptkanemusí absolvovat před složením zkoušky kurz.
Mohou se přihlásit pouze ke zkoušce u vybrané autorizované osoby bez jeho absolvování. Na druhou stranu – kurz zájemkyně seznámí nejen s teoretickými znalostmi (např. přehled databází, nakladatelů, pravidla katalogizace, komunikace se čtenáři atd.), ale připraví je k praktickým dovednostem u zkoušky (a následně v knihovnické praxi).
V současné době je Moravská zemská knihovna v Brně jedinou autorizovanou osobou v ČR pro pět z výše uvedených šesti kvalifikací (s výjimkou knihovníka v knihovně pro děti). Brzy však určitě přibudou další autorizované osoby (např. Národní knihovna ČR v Praze, Národní technická knihovna a další).
O vypsání termínů zkoušek se dozvíte na stránkách www.narodnikvalifikace.cz u jednotlivých kvalifikací, případně na https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/zkousky-knihovnicke-kurzy-dle-narodni-soustavy-kvalifikaci.
Současně zde najdete informace o kurzech, jejichž otevření MZK předpokládá od září 2016 (momentálně je akreditace těchto kurzů v řízení u MŠMT).
Kromě těchto kurzů nabízí MZK již od roku 2011 také tři různé e-learningové kurzy, které jsou však zatím neakreditované. Více o nich najdete zde: https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku.
POUŽITÉ ZDROJE:
- DILHOFOVÁ, Adéla. Profesní vzdělávání knihovníků a jeho změny v budoucnu. Duha [online]. 2015, roč. 29, č. 2 [cit. 2016-01-04]. ISSN 1804-4255. Dostupný z: http://duha.mzk.cz/clanky/profesni-vzdelavani-knihovniku-jeho-zmeny-v-budoucnu.