Hlavní obsah stránky

VZDĚLÁVÁNÍ: Stavíme mosty a věže s Malou technikou

LUCIE LACINOVÁ lucie.lacinova@mtuni.cz

Co mají společného Karlův most a vysílač na Ještědu? Obě dominanty patří mezi přední české architektonické památky a vyhledávané turistické cíle. A oba jsou také ústředními stavbami lekcí Malé technické univerzity pro mateřské a základní školy zaměřených na objasnění fyzikálních zákonů spojených se stabilitou. Čtvrtá část volného cyklu o Malé technice (Čtenář, 2024, 1. část: č. 1, s. 26–27; 2. část: č. 2, s. 58–59; 3. část: č. 4, s. 140).

Stavitel mostů

Lekce Stavitel mostů začíná zážitkovým čtením Pohádky o králi Karlovi od Lucie Seifertové; děti se pomocí příběhu seznámí s postavou nejproslulejšího českého krále a pohybovými aktivitami prožijí s Karlem IV. jeho cestu na trůn. Při hře podle pověsti si děti vyzkoušejí přidávání vajec do malty a pak už přichází na řadu to hlavní: stavba mostů z kostiček, nejprve metodou pokus-omyl, poté už řádně s pilíři, až vznikne tak pevný most, že se po něm může projít i paní učitelka! Doplňkovou publikací k lekci je polytechnická brožura Mosty z dílny Malé techniky, z. ú., která obsahuje fotografie a informace k mnoha známým i netypickým mostům z celého světa. V brožuře se navíc nachází mnoho QR kódů s dalšími aktivitami, díky nimž mohou děti rozvíjet kromě polytechnické také digitální, čtenářskou a matematickou gramotnost. Vyzkoušet si profesi stavitele mostů měly už možnost i děti v Městské knihovně Česká Třebová nebo v Městské knihovně Písek či v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě a v Městské knihovně Jindřichův Hradec, kde je programem provedly šikovné paní knihovnice, které prošly školením Malé techniky v minulém a letošním roce.

Věže

Nyní se pojďme podívat na to, jak probíhá lekce, v níž hraje hlavní roli vysílač na Ještědu. Zde se děti nejprve dozvědí obecné informace o věžích a jejich funkcích, poté díky hře samy přijdou na to, jak musí věže vypadat, aby byly stabilní. Následuje práce s návodem, která rozvíjí jak polytechnické, tak matematické představy, a nakonec je místnost plná krásných dětských modelů liberecké dominanty. Také ještědský vysílač už si postavily i děti v zapojených knihovnách; sami jistě uznáte, že se jim stavby velmi povedly (viz foto na 2. s. obálky). K této lekci vyšla polytechnická publikace s názvem Věže, obsahující ukázky věží různých typů a velikostí, nechybí zde opět QR kódy s interaktivními úlohami pro práci s digitálními pomůckami.

Stejně jako u lekcí představených v předchozích částech tohoto cyklu i zde je možné realizovat téma formou projektových dnů na celé dopoledne (nebo odpoledne), kdy na základní lekci navazuje doprovodný venkovní program. Díky delší časové dotaci je při projektových dnech čas na experimenty, které dětem hravou a názornou formou přiblíží fyzikální zákony týkající se stability a hustoty těles.

Také byste chtěli polytechnická dobrodružství nabídnout dětem ve své knihovně? Žádný problém! Rádi proškolíme a vybavíme i váš tým!

 

Použitá literatura:

— SEIFERTOVÁ L. Pohádka o králi Karlovi. 1. vyd. Praha: Petr Prchal. 2012. 60 s.  ISBN 978-80-87003-32-9

— VÍTOVÁ, B. MOSTY pro předškoláky a žáky 1.–2. ročníku ZŠ. 1. vyd. Říčany: Educative toys, s. r. o., 2022. 43 s.  ISBN 978-80-907887-4-9

— VÍTOVÁ, B. a M. CHRUDIMSKÁ. VĚŽE pro předškoláky a žáky 1.–2. ročníku ZŠ. 1. vyd. Říčany: Educative toys, s. r. o., 2022. 39 s. ISBN 978-80-907887-7-0