Hlavní obsah stránky

Služby knihoven pro zrakově hendikepované: Knihovnicko-informační služby pro nevidomé a slabozraké v Česku

SIMONA HARAŠTOVÁ HarastovaSimona@seznam.cz

Snad každá knihovnice nebo knihovník má povědomí o existenci Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze. Málokdo je však dostatečně informován o nejrůznějších knihovnách či odděleních pro zrakově postižené rozmístěných po celé České republice. A právě na tento typ služeb knihoven je tento článek zaměřený.

Všechny zvukové knihovny určené pro zrakově postižené jsou si ve své struktuře a s ohledem na poskytované služby podobné – s menšími či většími rozdíly. Přihláška vyžaduje potvrzení lékaře o zdravotním hendikepu budoucího uživatele knihovny. Knihovnicko-informační služby se zpravidla poskytují zdarma. V typickém fondu jsou zahrnuty audionahrávky literárních, divadelních i jiných děl na nosičích, jako jsou magnetofonové kazety, CD a nahrávky ve formátu MP3. I zde platí nutnost dodržovat autorská práva, tj. nesmí se kopírovat, rozšiřovat, upravovat, vyměňovat, pronajímat či veřejně předvádět.

Zvuková knihovna v Třebíči

Zvukové dokumenty nabízí od roku 1996. Dodnes ji podporují granty Ministerstva kultury (MK) a obce Třebíč, třebíčští podnikatelé i soukromé osoby. Zvukové knihy se nakupují za podpory Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana nebo prostřednictvím vydavatelů – jako např. Audiostory nebo Supraphon. Zároveň nákup zvukových knih zaštiťuje grantový program MK – program Knihovna 21. století.

Zvuková knihovna Knihovny Ústeckého kraje

Nabízí svým čtenářům řadu vychytávek, například kamerovou zvětšovací lupu zvanou též televizní kamerová, jejíž fungování v knihovně finančně podpořilo MK. Jedná se o speciální hardware, jenž pracuje na principu zvětšení dokumentů v papírové podobě snímané kamerou.

Další služby pro nevidomé jsou zásilková a donášková služba. Prostřednictvím zásilkové služby se dokumenty zasílají čtenářům poštou zdarma jako slepecký tisk. Donášková služba se poskytuje hendikepovaným uživatelům a seniorům také zdarma. Další zajímavostí, kterou mají v této knihovně, je tzv. audiokatalog s audionahrávkami ve formátu MP3 na CD nosičích.

Zvuková knihovna v Hradci Králové

Jedna z šesti poboček Knihovny K. E. Macana je umístěna v Knihovně města Hradce Králové, kde bylo vytvořeno specializované pracoviště pro nevidomé a slabozraké – tzv. zvuková knihovna. Počet zvukových knih je v podstatě shodný jako v ústřední pražské knihovně. Jedná se o zvukové knihy na MC, CD a CDMP3. Vedle půjčování zvukových knih zde funguje také digitální knihovna spolu s elektronickým katalogem. V rámci knihovny je zavedena zásilková služba pro vzdálené a imobilní občany a poskytuje se jim sociální poradenství. Knihovna se věnuje osvětovým aktivitám, jako jsou besedy pro školy a širší veřejnost.

Knihovna pro nevidomé v Plzni

Je součástí Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Má svůj vlastní osobitý výpůjční řád a poskytuje knihovnicko-informační služby nevidomým a zrakově postiženým občanům. Součástí této knihovny jsou jednak parkovací místa pro invalidní občany, jednak orientační maják a zvukový signál, který se zapíná při výpůjčních hodinách. Zvukové knihy je možné rozesílat do místa bydliště. Vedle informačních služeb mohou nevidomí „čtenáři“ knihovny využívat tištěný katalog zvukových dokumentů.

Zvukové knihy v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně

Knihovnicko-informační služby pro nevidomé a zrakově postižené se zde poskytují již od roku 2008. Oddělení zvukových knih funguje v rámci hudebního oddělení. Tyto služby se poskytují zdarma. Zajímavá jsou specifika audioknih pro nevidomé. Typické je rozdělení na hodně kapitol; každá kapitola je pak hlasově označena číslem.

Služby pro zrakově postižené v Krajské knihovně Karlovy Vary

Knihovna má oddělení pro hendikepované, které mj. poskytuje i knihovnicko-informační služby nevidomým a zrakově postiženým. Významná je také možnost využití kompenzačních pomůcek. Je možné bezplatné zapůjčení radiomagnetofonu domů pro přehrávání zvukových knih. Ve fondu mají i řadu periodik zaměřených na různé hendikepy. V knihovně je též umístěn speciální počítač se softwarem pro nevidomé. Je zde k dispozici nejen rozsáhlý fond zvukových knih, ale knihovna usiluje i o různá setkávání a osvětu pro nevidomé.

Bezručova Opavská zvuková knihovna

Knihovna disponuje jednou zajímavostí – má navigační systém pro nevidomé. Je bezbariérová, což je výhodou při kombinovaných hendikepech uživatelů knihovny. V knihovně je také umístěn speciální počítač pro nevidomé s programem WIN-TALKER, sloužící k předčítání textu. Počítač je obohacen rovněž o program Bizon a je u něj nainstalována počítačová lupa. Další výhodou pro nevidomé je možnost převodu požadovaného textu do Braillova písma, popř. jeho vytištění na tiskárně Braillova písma Everest.