Hlavní obsah stránky
PŘEDSTAVUJEME: Program „Čtení pro psy“ v milovické knihovně
ELIŠKA NEHYBOVÁ knihovna@mesto-milovice.cz
V čem spočívá hlavní kouzlo programu? Ve Finsku se cvičí psi speciálně pro tuto aktivitu. Jejich úkolem je poslouchat děti i dospělé při čtení a podporovat tím jejich čtenářské umění. V daný moment je přítomen pouze pes, čtenář a majitel psa, aby dotyčný, který čte, nebyl nervózní a mohl se v klidu soustředit. Ve Finsku jsme tak přečetli fence Häxe jeden z článků měsíčníku Čtenář!
Zkušenost z Finska využitá v Česku
Po příjezdu zpět do České republiky jsme přemýšleli, jak tuto zajímavou činnost realizovat i u nás v knihovně. Kde sehnat pejsky? Náhoda tomu chtěla, že díky vystaveným fotografiím z Finska a novým kontaktům jsme navázali spolupráci s Otevřenou věznicí Jiřice. Tam mají každoročně na starosti socializaci dvou štěňat, která se v budoucnu mají stát asistenčními psy pro nevidomé. Důležitými výstupy tohoto společného projektu měl být nejen rozvoj čtenářské gramotnosti a sebeprezentace u účastníků, ale také zapojení do veřejného dění v rámci místní komunity, destigmatizace odsouzených a posílení jejich samostatnosti a odpovědnosti, posun v socializaci a zvládání nových nároků a dovedností u štěňat asistenčních psů.
Dvě labradorky a roční plán
Společně se zaměstnanci Otevřené věznice jsme vymysleli roční plán, jak program realizovat. Dvě úžasné labradorky se v knihovně objevily celkem pětkrát. První setkání s knihovnou bylo pouze přátelské pozdravení bez konkrétního programu. Fenky se měly seznámit s prostředím knihovny, až přijdou znovu, aby už prostor i paní knihovnice znaly. Myslíme, že se jim prostředí knihovny moc líbilo – vesele si hrály mezi regály. Na druhé setkání jsme již pozvali menší skupinku dětí, které navštěvují přípravnou třídu místní základní školy. Nejprve jsme si s dětmi povídali o tom, že někteří pejsci nejsou jen na zahradě jako hlídací psi nebo psi na hraní, ale jsou i tací, kteří pomáhají např. hasičům, policistům, záchranářům nebo myslivcům.
Děti se dozvěděly, že existují i psi asistenční. To už se k nám vydala fenka, se kterou si děti náramně rozuměly. Společně se pejskovi přečetl příběh o jiném hafanovi a děti pak labradorce nakreslily obrázek. Třetí setkání jsme uskutečnili v létě 2023 v rámci Výtvarného tábora, který jako knihovna pořádáme. Přítomné byly starší děti od 9 do 14 let, kterých jsme se v rámci přípravy na příchod pejska zeptali, zda znají nějaké knihy, kde by byl hlavním hrdinou pes. Zazněly názvy klasických knih jako např. Povídání o pejskovi a kočičce, Maxipes Fík nebo Dášeňka, ale i moderní Tlapková patrola, České dějiny očima psa nebo Gump. I zde měly děti příležitost přečíst hezký příběh o užitečném Lumpovi, pejskovi, který chtěl pomáhat.
Čtvrté setkání se uskutečnilo v říjnu 2023 a tentokrát jsme fenku vzali mezi ukrajinské uprchlíky, kteří k nám do knihovny chodí na kurzy a učí se českému jazyku. Kurzisty jsme naučili slova, která souvisejí s různými profesemi, kde může pes pomáhat. Co dělá pes, když se řekne, že je hlídací nebo pes záchranář či ovčácký pes? I kurzisté nakonec přečetli pejskovi krátkou pohádku. Naše poslední setkání v roce 2023 proběhlo v listopadu, kdy jsme program Čtení pro psy nabídli široké veřejnosti, stejně jako v helsinské knihovně. Každý, kdo měl zájem, se mohl přihlásit a přečíst fence krátký příběh. Přihlásilo se pět holčiček, které postupně každá po dobu přibližně dvaceti minut fenkám četly ze svých oblíbených knih… A odcházely nadšené a spokojené.
Co bude následovat?
Nakonec jsme se museli s oběma fenkami rozloučit – začíná jim nová životní etapa s výcvikem na asistenční psy. S Otevřenou věznicí Jiřice jsme však domluveni, že v roce 2024 budeme v programu pokračovat i s novými psy. Program Čtení pro psy je pozitivně laděný počin. Účastníci vždy odcházeli s veselou náladou a dobrým pocitem. Z finských Helsinek jsme si přivezli nejen tento program, ale například i Jazykové kavárny nebo tzv. Tematické večery.
Foto: Eliška Nehybová