Hlavní obsah stránky
UDÁLOSTI: Chování paměťových institucí v kyberprostoru
MONIKA BENČOVÁ amg@cz-museums.cz
Víte, jak se správně chovat v prostředí internetu a jaké aktuální bezpečnostní hrozby na vás v online světě čekají? Na tyto otázky se zaměřilo pokračování semináře, který společně pořádaly Český komitét Modrého štítu (ČKMŠ), CESNET, z. s. p. o., a Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM). Druhé setkání s názvem Bezpečné chování paměťových institucí v kyberprostoru II proběhlo 19. 9. 2022 v Multifunkčním sále UPM.
Český komitét Modrého štítu, jenž se zabývá preventivními opatřeními při ochraně kulturních statků a také konkrétní pomocí v krizových situacích, u nás funguje od roku 2000. Je konsorciem organizací působících v oblasti ochrany a péče o kulturní a přírodní dědictví. Mezi jeho členy patří Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., Rada galerií ČR, Český výbor ICOM, z. s., Český národní komitét ICOMOS, z. s., Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP), Česká archivní společnost, z. s., Národní památkový ústav, Národní filmový archiv a Odbor archivní správy Ministerstva vnitra. Pod vedením své předsedkyně Jany Součkové komitét pravidelně pořádá i nejrůznější školení, semináře, konference a workshopy pro pracovníky paměťových institucí a připravuje rozličné metodické manuály. Mezi jeho zásadní vydavatelské počiny patří např. Kolečko první pomoci a záchranných prací (viz foto vpravo), což je pomůcka určená přímo do terénu, využitelná během přírodních katastrof či jiných mimořádných událostí, v rámci nichž mohou být výrazně poškozeny nebo zničeny předměty kulturní hodnoty. První, resp. druhé vydání (2004, 2014) tohoto materiálu, jenž shrnuje základy správného postupu při záchraně a následném ošetření sbírek, mělo takový úspěch, že následovalo vytvoření jeho speciální podoby pro knihovní fondy (2019). Pozornost si Kolečko získalo i v zahraničí. Koncem roku 2021 vyšla jeho polská verze a licenci mají podepsanou i kolegové ze Slovenska.
Na začátku roku 2020, kdy se uskutečnila první přednáška na téma Bezpečné chování paměťových institucí v kyberprostoru (viz foto nahoře), jsme ještě netušili, jak velmi budou kybernetická bezpečnost a spolehlivé fungování pracovníků kulturních organizací ve virtuální realitě aktuální. Znovu jsme se setkali po více než dvou letech, během nichž jsme se kvůli různým opatřením určeným ke zmírnění koronavirové pandemie ocitli „uvězněni“ právě v digitálním prostoru. V této době jsme se snažili více či méně úspěšně proplouvat léčkami hackerů i jejich všudypřítomnými ataky. Jak se s takovou situací vypořádat, a zejména jak nepřispět vlastní vinou k šíření potenciálních hrozeb, se stalo náplní semináře v roce 2022.
Do problematiky internetových nástrah i v souvislosti s IT legislativou nás opět zasvětil doc. Jan Kolouch, který se kybernetické kriminalitě dlouhodobě věnuje. Posluchači byli seznámeni zejména s phishingovými, ransomwarovými a malwarovými útoky, které se začaly objevovat v roce 2014 a které cílí na koncové uživatele. Přednáška se dále zaměřila na občansko-právní a trestně-právní odpovědnost za jednání v kyberprostoru. Součástí prezentace byla také základní doporučení, jak se nestát obětí kybernetické hrozby a zároveň jak se nedopustit porušení příslušné legislativy týkající se prostředí internetu a digitálních služeb. Vysvětlili jsme si, jak na některé činy, kterých se někdy vědomě a někdy nevědomě účastníme, pamatuje český právní systém. Samostatná pozornost byla věnována autorským právům a problematice sociálních sítí.
Více informací ohledně chystaných akcí a dalších aktivit ČKMŠ najdete na webových stránkách Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (https://www.modrystit.cz).