Hlavní obsah stránky
UDÁLOSTI: Nebát se – festival Den poezie 2018
JOSEF STRAKA jstraka@centrum.cz
„Nebát se“ bylo téma loňského, již 20. ročníku festivalu Den poezie, opět s podtitulem dny české a mezinárodní poezie. Probíhal v Praze a po celé České republice ve dnech 11.–25. listopadu 2018. Částečně inspirováni známým výrokem T. G. Masaryka nebát se a nekrást, ale třeba též myšlenkou nebát se v současnosti mnoha změn, růzností a též v posledku poezie, která opět nabývá na významu, jak dokázaly mnohé večery festivalu, např. večery palestinské poezie (Večer poezie Mahmúda Darwíše ve Francouzském institutu nebo Večer současné palestinské poezie v Divadle na prádle), kde přivítali více než devadesát posluchačů. Ale i velká většina jiných večerů nebo pořadů, které se konaly i přes den, měla velmi dobrou návštěvnost.
Poslední ročník nabídl pestrý program. Namátkou vybírám uvedení „první básnířky města Prahy“ Sylvy Fischerové v Galerii Českých center v Rytířské ulici (pondělí 12. 11.) a její debatu s dalšími básníky města o týden později v Café Elektric, a to s básníkem města Antverp Maartenem Inghelsem, dánským básníkem Martinem Glazem Serupem z Kodaně a skotským básníkem Alanem Spencem z Edinburghu (Macar of Edinburgh). Proběhlo i více básnických procházek. První den festivalu v neděli 11. 11. se uskutečnily hned dvě: první, kde se četlo před domy známých vinohradských literátů, organizovala Mária Uhrinová a byla nazvána Bardi z Vinohrad; večer se konala procházka Karlínem s Vítem Janotou, na které četli irský básník Michael O’Loughlin a jeho čeští kolegové Tomáš Míka a Alice Prajzentová. O týden později jsme se procházeli Vyšehradem a Podskalím a kromě čtení našeho vlámského a dánského hosta se zde ještě představil slovenský básník Ján Gavura a Chorvat Dinko Telecan. Tito čtyři četli i o den dřív, 17. 11., na mezinárodním večeru Na svobodných vlnách v podpalubí lodi Avoid Floating Gallery.
Není možné samozřejmě vyjmenovat všechny pořady, zmiňme snad jen další mezinárodní večery v Café Elektric: v úterý 20. 11. zde četl francouzský básník Guillaume Basset, žijící v Praze, španělská básnířka Elena Buixaderas, která žije v Čechách od roku 1996, a dále Dinko Telecan a Ján Gavura; ve středu 21. 11. na večeru, který moderovala Dana Kalinová, četly polská básnířka Zofia Baldyga a její slovinská kolegyně Alenka Jensterle-Doležalová (obě také žijí v Praze) a česká básnířka Jana Sovová, žijící naopak v Itálii. Ta v průběhu festivalu zároveň vydala svou novou básnickou knihu. Kniha byla představena v rámci další akce festivalu Básník v koutě jejím vydavatelem Jiřím Macháčkem (Protimluv) ve čtvrtek 22. 11. v kavárně Kolíbka v Řeznické ulici. Tady totiž každý večer po celý druhý týden festivalu sedávali v koutě kavárny u většího stolu jeden nebo dva básníci...
V Domě čtení Městské knihovny v Praze uvedl též básník Jakub Řehák elektronickou miniantologii básnických textů nazvanou Hostům z hlubin mrazu (středa 21. listopadu), kterou sám připravil a editoval. Oficiálně vyšla 14. listopadu a jejím vydavatelem je MKP. Obsahuje dvacet šest textů od osmnácti významných českých básníků (mj. Egona Bondyho, Antonína Brouska, Petra Kabeše, Petra Krále, Stanislava Dvorského, Josefa Topola či Miloslava Topinky). E-kniha přináší básně bezprostředně reagující na události srpna 1968 i básně, které se k nim vracejí v podobě přeludné vize či osobní reminiscence. Na večeru byli přítomni i dva z autorů, jejichž texty jsou v antologii uvedeny, a to Stanislav Dvorský a Petr Král. Nejenže četli své texty, ale též diskutovali se čtenáři například o okolnostech svého odchodu do emigrace a též o prvních dnech svého exilu. Oba se vrátili, ale Král až po dlouhých 39 letech.
Závěrečný pořad festivalu pak proběhl v neděli 25. listopadu ve Studiu ALTA v rámci tamější komunitní snídaně. Tady četli a diskutovali Renata Berkyová, Jiří Dědeček, Adam Borzič, Tomáš Čada a hrál – a též do diskuze přispěl svými názory – Dominik Zezula. Více naleznete na stránkách www.denpoezie.cz. Letošní, už 21. ročník Dne poezie se bude konat ve dnech 10.–24. 11.