Hlavní obsah stránky
STATISTIKY: Čtení, získávání a využívání e-knih a audioknih v roce 2018. 1. díl
VÍT RICHTER Vit.Richter@nkp.cz
Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., uskutečnily v roce 2018 reprezentativní celostátní průzkum mezi obyvateli ČR staršími 15 let. Jedním z témat průzkumu byla četba a získávání elektronických knih a také využívání audioknih. Výzkum realizovala agentura Nielsen Admospehere metodou osobního standardizovaného rozhovoru tazatele s respondentem se záznamem odpovědí do elektronického dotazníku (metoda CAPI)1 .
Celkově šlo již o čtvrté šetření – předchozí proběhla v letech 2007, 2010 a 2013. Analýza byla provedena na vzorku 2007 respondentů na základě kvótního výběru s ohledem na pohlaví, věk, vzdělání, kraj a velikost místa bydliště.
V roce 2018 jsme četli o něco méně
Aktuální výsledky výzkumu Čtenáři a čtení v roce 2018 ukazují, že více než pětina (22 %) obyvatel České republiky ve věku 15+ nepřečetla v uplynulém roce žádnou knihu. Ve srovnání s výzkumem z roku 2013, kdy se naposledy výzkum čtenářství realizoval na stejném výběrovém vzorku, vzrostl podíl „nečtenářů“ v české populaci o téměř 6 %. Zajímavé je, že více stoupl podíl „nečtenářek“ než „nečtenářů“. Zbytek dotazovaných, tedy 78 % české populace 15+, kteří alespoň jednu knihu v uplynulém roce přečetli, považujeme v rámci výzkumu za čtenáře. Mezi čtenáře zařazujeme jak čtenáře tištěných a elektronických knih (e-knih), tak i posluchače zvukových knih (audioknih).
Průměrný počet přečtených knih za rok koreluje významně se vzděláním. Lidé s vysokoškolským vzděláním přečtou ročně 19 knih, zatímco lidé s nejnižším vzděláním pouze sedm knih.
Více než polovina čtenářů (60 %) čte knihy alespoň jednou týdně, více než dvě pětiny (44 %) dokonce několikrát týdně a téměř pětina čtenářů čte knihy denně (19 %). Ženy opět vycházejí jako silnější čtenářky než muži, denně čte téměř čtvrtina žen (23 %), ale pouze 14 % mužů. Za pravidelné čtenáře tištěných knih se označilo 42 % čtenářů, 28 % čtenářů se zařadilo do občasných a 28 % čtenářů přiznalo, že čte knihy v tištěné podobě spíše zřídka (jednou za měsíc a méně často).
Denní frekvence čtení knih u čtenářů roste s věkem, nejnižší je ve věkové kategorii 15–24 let (denně deklaruje čtení knih pouze 12 %) a naopak nejvyšší frekvence čtení knih je v nejstarší věkové kategorii čtenářů (65 a více), kde čte denně téměř třetina respondentů (30 %). Ekonomicky aktivní část české populace čte méně často než ekonomicky neaktivní část české populace (z větší části se jedná o lidi v důchodu), která má na čtení pochopitelně více času. Frekvence čtení roste také se vzděláním.
Čtením knih tráví průměrný Čech ve věku 15+ zhruba půl hodiny denně, což je srovnatelné s rokem 2013 (pokles o dvě minuty). Pokud čas strávený četbou knih vztáhneme pouze na čtenáře, a nikoliv na celou populaci, vychází délka četby na jednoho čtenáře v průměru 39 minut denně. S rostoucím počtem přečtených knih roste samozřejmě také průměrná doba strávená četbou knih denně. Zajímavým zjištěním je, že také čtenáři využívající k četbě knih i další zařízení (čtečku, počítač, tablet atd.), stejně jako posluchači audioknih tráví četbou knih výrazně více času než průměrní čtenáři (v průměru posluchači audioknih 43 minut, čtenáři elektronických knih zhruba 48 minut denně).
Výsledky výzkumu ukázaly, že délka četby roste také u rodičů nezletilých dětí s věkem dětí. Tato skutečnost může souviset s tím, že malé děti vyžadují od rodičů více péče a pozornosti než starší děti. S rostoucím věkem dítěte proto roste i čas, který mají rodiče sami pro sebe, a tím pádem i na čtení knih. S výjimkou vášnivých čtenářů (tedy takových, kteří přečtou ročně 50 a více knih), jichž je v populaci stejně jako v roce 2013, tedy necelých 6 %, se u všech čtenářských kategorií (sporadický čtenář, pravidelný čtenář i častý čtenář) mírně snížil jejich počet v populaci. K největšímu úbytku čtenářů došlo v kategorii „pravidelný čtenář“ (7–12 knížek ročně).
Čtení e-knih
Celkem 19 % české populace (15+) čte alespoň někdy knihy v elektronické podobě, drtivá většina čtenářů však čte knihy stále v klasické tištěné podobě. Pouze 1 % čtenářů čte knihy výhradně jinak (tedy v elektronické podobě). Čtrnáct procent Čechů ve věku 15+ poslouchá alespoň někdy audioknihy, opět se v naprosté většině jedná zároveň o čtenáře tištěných knih.
E-knihy čte alespoň zřídka necelá pětina (19 %) dospělé populace, z toho se ale pouze 4 % respondentů označilo za pravidelné čtenáře elektronických knih, 5 % za občasné čtenáře a 10 % uvedlo, že čtou elektronické knihy spíše zřídka. Na rozdíl od četby knih jako takové najdeme více čtenářů elektronických knih mezi muži (rozdíl cca 2 %), což může souviset s lepší vybaveností zařízením pro jejich četbu.
Výrazným diferenciačním faktorem četby e-knih je věk čtenářů. Elektronické knihy čte nejvíce mladá generace ve věku 15–19 let. V této věkové kategorii čte e-knihy alespoň zřídka 39 % dotázaných. Z toho 6 % uvádí, že jsou pravidelnými čtenáři e-knih a 21 % je čte jednou za měsíc až čtvrt roku. Na opačné straně spektra zájmu o četbu e-knih je starší generace 55–64 let a 65 let a více, u kterých se užívání e-knih pohybuje pouze v jednotkách procent.
Při pohledu na věkové rozložení čtenářů můžeme zaznamenat, že zájem o četbu tištěných knih stále výrazně převažuje (77 %) a využívání e-knih i audioknih je spíše doplňkem hlavního čtenářského proudu. Velký rozdíl v zájmu o četbu e-knih mezi mladou a starší generací ale naznačuje, že podíl e-čtenářství se bude v budoucnu postupně zvyšovat. Budeme se pozvolna proměňovat v hybridní čtenáře, kteří čtou jak tištěné, tak i elektronické knihy, včetně poslechu audioknih.
Odlišný pohled na čtenářství e-knih nám umožňuje hledisko počtu přečtených knih za rok. Čtyři pětiny (80 %) častých čtenářů, kteří přečtou 13 a více knih za rok, konstatují, že e-knihy čtou pravidelně denně nebo několikrát za týden. Na druhé straně pouze 16 % sporadických čtenářů (1 až 6 přečtených knih za rok) uvádí, že e-knihy čte pravidelně. Průzkum ukázal, že v dospělépopulaci je přibližně 1 % těch, kteří čtou pouze e-knihy. Největšími konzumenty e-knih jsou jednoznačně ti, kteří hodně čtou. Zatímco klasický český čtenář knih za poslední rok přečetl v průměru 14 knih, čtenář, který využívá ke čtení knih i jiná zařízení, za poslední rok přečetl v průměru 22 knih.
K obdobným výsledkům došel i nedávno zveřejněný německý průzkum, který iniciovalo sdružení pro e-knihy Tolino.2 Podle tohoto průzkumu téměř 60 % čtenářů e-knih přečte za měsíc nejméně dvě knihy. Výzkum potvrdil, že jak četba knih v elektronické podobě, tak i poslech audioknih jsou spíše doplňkem ke klasické četbě knih a využívají je zejména silní čtenáři.
Zařízení využívaná k četbě elektronických knih
Nejčastěji využívaným zařízením pro četbu knih v elektronické podobě není čtečka elektronických knih, tedy zařízení k tomu primárně určené, ale „chytrý telefon“ (smartphone). Ten využívá k četbě knih v elektronické podobě 43 % čtenářů. Na druhém místě je stále počítač nebo notebook, který využívá celkem 39 % čtenářů e-knih. Čtečku nebo tablet uvedlo zhruba 35 % čtenářů elektronických knih. Oproti roku 2013 je patrný výrazný nárůst v používání čteček, tabletů a zejména mobilních telefonů, které lze obecně považovat za zařízení lépe přizpůsobená četbě e-knih, než je tomu u klasického počítače nebo notebooku.
Využívá nejvíce k četbě elektronických knih mobilních telefonů nejmladší generace čtenářů (15–24 let), celkem 64 % z nich. Ve starších generacích najdeme sice čtenářů elektronických knih nejméně, zato tito čtenáři nejčastěji ze všech využívají k četbě elektronických knih právě čtečky. Pro generaci 35–44 let je zase velice rozšířený způsob četby elektronických knih prostřednictvím tabletu.
Získávání elektronických knih
Nejčastější způsob získávání elektronických knih je v České republice stále volné/neplacené stahování z internetu. Tímto způsobem získalo e-knihu v uplynulém roce 75 % čtenářů elektronických knih. Bezmála třetina čtenářů elektronických knih si e-knihu v uplynulém roce zakoupila na internetu (31 %), více než čtvrtina (28 %) získala e-knihu darem a 17 % deklarovalo zapůjčení e-knihy v knihovně.
Nejmladší generace ve věku 15–24 let patří k těm, které nejčastěji získávají e-knihy volným stahováním, a naopak je nejméně kupují na internetu, na druhou stranu také častěji než ostatní získávají e-knihy zapůjčením ve veřejné knihovně. Nejčastěji si čtenáři e-knih (75 %) koupili v uplynulém roce jednu až čtyři elektronické knihy, pouze 5 % koupilo v uplynulém roce na internetu 20 a více elektronických knih. V průměru si čtenáři e-knih na internetu koupili v uplynulém roce zhruba čtyři elektronické knihy, více než šest si stáhli volně z internetu a bezmála tři si zapůjčili v knihovně.
Dokončení v příštím čísle
1 Computer assisted personal interview
2 E-Book- und Hybridleser lesen mehr. Buchreport [online]. Dortmund: Harenberg Kommunikation Verlags- und Medien-GmbH & Co., 2018, 2018-10_10 [cit. 2018-10-21]. Dostupné z: https://www.buchreport.de/2018/10/10/e-book-und-hybridleser-lesen-mehr/.