Hlavní obsah stránky
ZE SVĚTA
Zdroje jsou dostupné v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČRTaké veřejné knihovny v Norsku se aktuálně zabývají vlivem e-knih na knihovnickou činnost. Problematika e-knih se stává jednou z nejdůležitějších otázek, které se týkají budoucnosti knihoven. Vše nasvědčuje tomu, že e-knihy budou důležitou formou zpřístupňování literatury. Nevíme, kolik čtenářů bude preferovat e-knihy, ale všechna čísla nasvědčují tomu, že čas e-knih teprve přichází! Hudba i film sice vstoupily do knihoven, ale nikdy nebyly důležitější než knihy, ty jsou jádrem knihovnických služeb; a e-kniha je kniha v nové podobě. Musíme našim uživatelům poskytnout služby, o které mají zájem a musíme zjistit, jak e-knihy nabízet. Norský autorský zákon dává právo veřejným knihovnám půjčovat knihy, ale nezná pojem e-knihy. I když e-knihy jsou spíše knihy než počítačový program, knihovny musí iniciovat změnu zákona, pokud je chtějí půjčovat. V Norsku se léta nákupem nových knihovních fondů do knihoven zabývá státní instituce financovaná z Norského fondu kultury – Arts Council Norway’s. Ta zajišťuje aktualizaci fondů bez ohledu na výkyvy ve financování knihovny. Pro rok 2012 bude řešen centrální nákup i u e-knih. Knihovny spolupracují s nejvyššími státními orgány, které přesvědčily, že je důležité e-knihy v knihovnách podpořit. Rozpočty knihoven jsou velmi nízké i v Norsku, ale stát chce zajistit distribuci kvalitní norské literatury, je to důležitý krok v oblasti jazykové politiky. E-knihy si v norských knihovnách ještě musejí najít své místo. Zatím je veden konstruktivní dialog mezi vydavateli a knihovnami a distributoři budou jistě brzo připraveni s vhodnými systémy.
(Scandinavian Public Library Quarterly – Vol. 44, No. 4/ 2011, s. 20)
Loňská výstava Carl Maria von Weber ve Státní knihovně v Berlíně byla oslavou výročí slavného německého skladatele. Podílela se na ní Společnost Carla Maria von Webera, která provádí kompletní vědecký výzkum jeho díla a snaží se ho zpřístupnit široké veřejnosti a především mladým hudebníkům. Tato společnost sídlí v hudebním oddělení Státní knihovny v Berlíně od roku 1991. Ačkoliv opera C. M. Webera Čarostřelec nebo jeho tvorba pro klarinet jsou veřejnosti známé, mnoho skladeb (např. klavírní sonáty) nejsou hudebníkům ani k dispozici. Společnost Carla Maria von Webera realizuje mistrovské kurzy pro umělce, podporuje Univerzitu dirigování a provedla jednoaktovou Weberovou operu Abu Hassan. Koncem roku 2011 měla Společnost C. M. Webera 145 individuálních členů z 11 zemí a 19 institucí. Společnost oslavila 20. výročí svého založení a již od počátku organizovala řadu setkání zájemců o dílo tohoto skladatele a začala vydávat i časopis. Společnost také připravuje nepravidelně konference (Výmar, Drážďany, Mnichov), kde prezentuje výsledky svého bádání. Nedílnou součástí činnosti je pořádání výstav v kulturních organizacích, velká výstava k 175. výročí úmrtí skladatele byla v roce 2001 ve Státní knihovně v Berlíně. V rámci této akce byly provedeny jeho tři velké opery – Freischütz, Euryanthe a Oberon. V dubnu 2011 se podařilo Státní knihovně v Berlíně získat do svých sbírek skladatelův rukopis písní. Společnost Carla Maria von Webera je potěšena velkým zájmem, kterého se v poslední době Weberovi dostává, a to nejen v Německu. Umělcovy dopisy a deníky byly zveřejněny on-line na webu www.weber-gesamtausgabe.de.
(Bibliotheks Magazin – No. 3/2011, s. 31–32)
Národní knihovna ve Vídni připravila pro své návštěvníky atraktivní výstavu s názvem Z ptáků, ryb a plazů. Tato výstava mapuje dlouhodobý projekt zpřístupnění historických ilustrací zvířat ze vzácných tisků, které byly restaurovány, a na 240 ukázek je prezentováno na této výstavě. Jsou tu krásné ukázky ze sbírek císaře Rudolfa II. (1552–1612) nebo Ferdinanda II. (1529–1595). Zvláště zajímavá je obrázková kniha Ferdinanda II., který obdivoval faunu Tyrolska a v jehož sbírce se dochovalo na 200 akvarelů. Jeho naturalistické obrázky zvířat ukazují v detailu mořské živočichy z Jadranu. Fascinující zvířata na neutrálním pozadí jsou prezentována v bohatě zdobených rámech často v životní velikosti. Jsou zde vyobrazeny i průřezy či skelety živočichů a jsou odlišeny podle pohlaví nebo jiných znaků. Většina ilustrací na této výstavě má vysokou uměleckou hodnotu. Ze sbírky Rudolfa II. je představeno 181 olejomaleb, které vznikly na jeho císařském dvoře v Praze.
(Newsletter Österreichische Nationalbibliothek – Nr. 4, November/ 2011, s. 1–3).
Připravil ROMAN GIEBISCH