Hlavní obsah stránky
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
práce, zaměstnání a povolání jsou slova mající stejnou podstatu a pokud je při vyjadřování zaměníme, nic se nestane, všichni nám porozumí. Myslím si však, že určité rozdíly bychom mezi nimi našli. Třeba slovo povolání má několik dalších významů, například poslání, určení, vnitřní puzení, chuť, schopnosti, nadání… Osmidílný Slovník spisovaného jazyka českého je sice uvádí jako poněkud zastaralá, ale naštěstí stále platná. Lidé, kterým jsou zcela přirozená, mají v životě napůl vyhráno. Práce je pro ně víc než jen zdrojem obživy, přináší jim taky uspokojení a snad i radost. A z těchto pozitivních emocí se část přenáší na širší společnost třeba formou inspirace nebo zlepšením veřejného prostoru.
Jako projev uznání za práci těchto lidí slouží v našem knihovnickém oboru každoroční oceňování nejlepších knihoven různých typů a samozřejmě jejich pracovníků, které se i letos uskutečnilo v rámci Týdne knihoven. Podstatné události z něj jsme zaznamenali a shrnuli do rubriky Téma speciál, ale nepřišly zkrátka ani akce, které proběhly v jeho průběhu v dalších knihovnách.
Do obsahu listopadového čísla se však kromě stálých rubrik dostala i jiná témata, například rozhovor s novým předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů, který kromě jiného vysvětluje někdy komplikovaný vztah vydavatelů ke knihovnické sféře, avšak vzájemné hloubení příkopů považuje za nesmyslné. Ráda bych vás také upozornila jednak na příspěvek zabývající se přestavbou budov v areálu bývalé Baťovy továrny ve Zlíně na kulturní a vzdělávací centrum, jehož součástí je Krajská knihovna Františka Bartoše (určitě stojí za návštěvu). A také na materiál, v němž se autor – Klaus U. Werner z Filologické knihovny Svobodné univerzity v Berlíně – věnuje tématu vybavení a uspořádání knihovny jako místa vzdělávání.
Doufám, že i ve skladbě tohoto do jisté míry netypického čísla Čtenáře najdete příspěvky, které vás zaujmou a třeba i inspirují k další práci.
Hezké podzimní dny přeje
OLGA VAŠKOVÁ