Hlavní obsah stránky
Jak si váží knihovníků a jejich práce v Královéhradeckém kraji?
LADISLAVA ZEMÁNKOVÁ ladislava.zemankova@nkp.cz
I v Královéhradeckém kraji je úcta k práci knihovníků již několik let projevována oficiálně a především slavnostně. V říjnu 2012 to bylo v pořadí již čtvrté slavnostní Setkání knihovníků a knihovnic a všech přátel krásného slova v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Spolu s vědeckou knihovnou ho pořádají Regionální výbor SKIP východních Čech a Spolek přátel krásného slova, o. s. Je na něm udělován titul Knihovník/knihovnice roku Královéhradeckého kraje a toto vyhlašování probíhá pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje za finanční podpory jak Královéhradeckého kraje, tak i Města Hradce Králové.
Titul je udělován knihovnicím/knihovníkům z profesionálních a neprofesionálních knihoven, kteří mají za sebou dlouholeté úspěšné působení v oboru nebo mimořádně aktivní a inspirativní přístup ke knihovnické práci. Nominované na setkání doprovázejí starostové obcí, nebo jiní volení zástupci. Vyznamenání s sebou přináší i prestižní moment, neboť úspěch pracovníka knihovny do značné míry závisí i na finanční a společenské podpoře zřizovatele. A co je hřejivé, na tuto slavnost přicházejí i nejbližší oceňovaných – manželé, děti nebo vnuci, kteří je dlouhodobě v jejich aktivitách podporují a pomáhají jim.
Vyznamenávání knihovnic a knihovníků doplňuje i kulturní program. Naposledy to byla autorská čtení mladých regionálních básníků a prozaiků, beseda s Vladimírem Fuxem, dramatikem, překladatelem a básníkem, známým i svým působením ve Večerním Brnu, pokřtěna byla publikace SVK Hradec Králové Knihovnické rozhovory a na závěr proběhla vernisáž výstavy České veřejné knihovny včera, dnes a …
Vraťme se ale především k vyznamenaným, jimž byl večer věnován:
V kategorii Profesionální knihovny obdržela titul Knihovnice Královéhradeckého kraje 2012 paní Zdeňka Pfeifrová z Městské knihovny v Novém Městě nad Metují. Na Náchodsku působila více než 40 let. Roky v náchodské knihovně, profesionalizace knihovny v Meziměstí a následně pak v Městské knihovně v Novém Městě nad Metují. Hluboká znalost literární historie Náchodska, vysoká knihovnická odbornost a dlouholeté úsilí o získání větších a důstojnějších prostor pro čtenáře vyvrcholilo zrekonstruováním budovy bývalé městské spořitelny (postavena 1929). Ostatně, podívejte se sami (nejen na fotogalerii na http://www.knihovnanm.cz/index.php/foto-budovy).
Také paní Jaroslava Vítová z Knihovny Egona Hostovského v Hronově si svým celoživotním nasazením a stále novými a novými nápady jak zpestřit nabídku služeb čtenářům, především dětem, titul jednoznačně zaslouží. A neorientovat se v regionální historii a neznat detailně literáty spjaté s Hronovem a okolím? To by ani hronovská knihovnice nemohla! Vedle toho byla paní Vítová iniciátorkou úspěšně se rozvíjejících vztahů s partnerskou polskou knihovnou v Kudowě Zdroji. Obě knihovny tak v rámci společného projektu získaly finanční podporu Evropské unie na rekonstrukci knihoven a podporu kontaktů Čechů a Poláků. Nechte se inspirovat (http://www.knihovnahronov.cz/) aktivitami, za nimiž stojí vyznamenaná kolegyně.
V kategorii Neprofesionální knihovny obdrželo vyznamenání pět knihovníků, přesněji jeden knihovník a čtyři knihovnice. Ve všech případech za výrazně úspěšné služby knihoven a jejich nenahraditelnou aktivující i tmelící funkci v životě obce. Za to patří dík, uznání a obdiv především knihovníkům. Ti to vše vykonávají v podstatě na dobrovolné bázi jako koníčka a poslání. Někteří slouží svým čtenářům již od „nepaměti“, jiní po několika málo letech zcela změnili význam knihovny v očích občanů a zvýšili zájem o ni.
Paní Helena Pavlíková je knihovnicí v Obecní knihovně v Žíželevsi, v obci s pouhou stovkou obyvatel (okres Hradec Králové). V obci jako knihovnice a iniciátor společenského života působí již 20 let. Za tuto dobu uspořádala bezpočet akcí – počínaje besedami přes autorská čtení, výstavy až po jarmarky a další. Knihovna má velmi originální webovou stránku (http://zizeleves.unas.cz/index.html), již paní Pavlíková průběžně aktualizuje. Čtenářům i nečtenářům zveřejnila jednoduchý elektronický katalog, po celou dobu svého knihovnického působení si doplňuje odborné znalosti a spolupracuje s kolegy z jiných knihoven. To vše je výsledkem celkového zaujetí knihovnickou prací, za kterou obdržela ocenění.
Pan Zdeněk Prchal z Místní knihovny Lukavec u Hořic (okres Jičín) je knihovníkem již 38 let. Původním povoláním učitel, pěstuje sborový zpěv, okrasné zahrady… Je spisovatelem a znalcem regionu a snad všeho zajímavého, co v něm lze nalézt. Napsal několik knih o K. V. Raisovi, zajímá ho historie města Lázně Bělohrad a aktivně přispívá do časopisů Pod Zvičinou a Bělohradské listy. Při takové kumulaci zájmů, při schopnosti citlivého jednání s lidmi, rytířském vystupování je pan Prchal vpravdě ideální osobou pro funkci knihovníka. Knihovníka, který dovede doporučit a pomoci vybrat každému jeho knihu, podpořit vztah člověka k místu, kultuře a umění. A to je dnes opravdu vzácnost!
Paní Libuše Kyralová je knihovnicí Obecní knihovny v Šonově (okres Náchod). Obec má 300 obyvatel a paní Kyralová za poměrně krátkou dobu dovedla knihovně získat mnoho příznivců a pravidelných návštěvníků. V pěkném prostředí (od roku 2007 v budově obecního úřadu) pořádá mnoho zajímavých akcí pro děti i dospělé. Čtenáři a návštěvníci knihovny si mohou vybrat z 1000 knih, využívat internet, účastnit se některé ze soutěží či celé řady jiných akcí. Paní knihovnice aktivně podporuje čtenářství u dětí a systematicky prosazuje čtení rodičů dětem. Jak nápadité, zajímavé a pro občany přitažlivé i stmelující je působení paní Kyralové, oceňuje nejen starosta Šonova a samotní obyvatelé, ale můžete to posoudit sami. Nahlédněte na webovou stránku knihovny (http://knihovnasonovubroumova.webk.cz) a uvidíte, že titul si plně zasloužila.
V Obecní knihovně v Javornici (okres Rychnov nad Kněžnou) působí již 19 let paní Jarmila Matyková, nejdříve jako výpomoc a později samostatně. Obec má zhruba 900 obyvatel. S ohledem na to, že v místě funguje vedle mateřské školy i základní škola, by se dalo usuzovat, že aktivity jsou zaměřené především na tuto věkovou skupinu. Ale není tomu tak. Paní Matyková se stejně intenzivně zaměřuje i na dospělé. I pro nejstarší a často nepohyblivé čtenáře zná řešení – donášku knih do domu. Vedle vlastního knihovního fondu je nabídka pravidelně rozšiřována knihami z Městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou. Paní knihovnice se soustředila na zavedení úplné automatizace do knihovny.
Občané Malých Svatoňovic v okrese Trutnov mají svou knihovnu v prostorách kulturního klubu. Od roku 2007 je knihovnicí paní Hana Kozúbková. S její osobou je spojeno i mnoho nového v knihovně a službách: moderní interiér, webová stránka knihovny, napojení knihovny na regionální automatizovaný systém. Činnost knihovny je do jisté míry ovlivněna velikostí obce, má 1500 obyvatel, a i tím, že Svatoňovice jsou rodištěm Karla Čapka. Vedle tohoto významného faktu mapuje Městské muzeum historii bývalého hornického městečka (první zmínky pocházejí z období kolem roku 1887). Knihovna se proto spoluúčastní pořádání všech významných aktivit, mezi nejvýznamnější patří např. literární festival Studánecká Čapkiana. Paní Kozúbková se, kromě obvyklých knihovnických služeb, intenzivně věnuje dětským čtenářům, mezi nejúspěšnější akce patří setkání se čtenáři Městské knihovny ve Rtyni v Podkrkonoší, výtvarné dílny apod. Titul Knihovnice Královéhradeckého kraje roku 2012 si nesporně zasloužila.
Při každoročním slavnostním vyhlašování Knihovníků Královéhradeckého kraje je gratulováno i kolegyním a kolegům, kteří obdrželi jiná vyznamenání nebo si úspěšně vedli i v soutěži Knihovna roku a v krajském kole Vesnice roku. V roce 2012 byla na cenu Ministerstva kultury Knihovna roku 2012 nominována za Královéhradecký kraj Obecní knihovna v Batňovicích s knihovnicí Markétou Tučkovou. V roce 2012 získala Cenu hejtmana Místní knihovna Vrbice, okres Jičín.
Již čtvrtý ročník slavnostního setkání nejlepších knihovníků a knihovnic Královéhradeckého kraje a jejich vyznamenání je jedním z nejdůležitějších projevů úcty k dobré knihovnické práci i poděkování starostům obcí, jimž služby knihoven pro občany leží na srdci, a vytvářejí pro to finanční i hmotné podmínky.