Hlavní obsah stránky
LITERÁRNÍ VÝROČÍ
ČERVEN
Před 90 lety, 3. 6. 1924, zemřel Franz Kafka (*1883), německy píšící pražský spisovatel, dnes jeden z nejproslulejších autorů světové literatury. Za svého života však publikoval jen malý zlomek díla, vše ostatní vyšlo až po jeho předčasné smrti, a to zejména péčí jeho přítele Maxe Broda, který nedodržel Kafkovu prosbu, aby všechny jeho rukopisy zničil. Naopak, dnes vedle povídek a románů čteme i Kafkovy deníky a korespondenci, především s jeho snoubenkou Felicí nebo s přítelkyní Milenou Jesenskou, ale také s rodinou a přáteli (např. právě s M. Brodem). Kafka pracoval jako úředník a ve volném čase se věnoval psaní. Mnohá díla zůstala nedokončena, mezi nimi i nejznámější romány Proces a Zámek. Dále jmenujme např. román Nezvěstný (Amerika) či povídky Proměna, Venkovský lékař, Popis jednoho zápasu, Ortel, V kárném táboře a další. V letech 1997–2007 vyšlo jeho dílo poprvé kompletně česky (13 svazků spisů v Nakladatelství Franze Kafky). Málokterý autor 20. století měl takový vliv na světovou literaturu a málokterý se stal předmětem takového zájmu čtenářů i badatelů. Kolem Kafky se dnes vytvořil až jakýsi kult.
Před 40 lety, 9. 6. 1974, zemřel guatemalský spisovatel Miguel Ángel Asturias (*1899), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1967), autor slavných románů Pan president a Kukuřiční lidé či povídek Víkend v Guatemale; česky vyšel též výbor z básní Hádání z vlastní ruky.
Před 110 lety, 11. 6. 1904, se narodil Emil František Burian (†1959), český básník, spisovatel, publicista, zpěvák, herec, hudebník, hudební skladatel, dramaturg, dramatik a režisér. Byl členem levicově orientované literární skupiny Devětsil. V 19 letech vstoupil do KSČ. Spolupracoval s Osvobozeným divadlem, pak založil vlastní Divadlo Dada. Koncem roku 1933 založil divadlo D 34, které každý rok neslo v názvu jinou číslovku podle roku (D 35 atd.). V roce 1941 byl zatčen a zbytek války prožil v koncentračních táborech. Po válce založil divadlo D 46 a D 47 a řídil i jiná divadla. Stal se jedním z předních účastníků nastupující nomenklatury komunistické kultury; patřil však k osobnostem, které byly do značné míry režimu nepohodlné a nevypočitatelné a byl často kritizován zprava i zleva. Je autorem rozsáhlého, žánrově bohatého díla (film, filmová hudba, opery, libreta, balety, dramatizace, divadelní hry, básně i prózy aj.).
Před 105 lety, 13. 6. 1909, se narodil český spisovatel, scenárista a překladatel Vladimír Neff (†1983), otec spisovatele Ondřeje Neffa, autor románů Třináctá komnata, Srpnovští páni, Tajemství krve či Trampoty pana Humbla, rodinné kroniky (pentalogie inspirované osudy vlastní Neffovy rodiny) Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova a Královský vozataj, podle níž vznikly dva úspěšné televizní seriály Sňatky z rozumu (1968) a Zlá krev(1986), a historické trilogie Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka; napsal také Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias.
Před 50 lety, 22. 6. 1964, se narodil americký prozaik Dan Brown, autor světových bestsellerů Digitální pevnost, Andělé a démoni, Pavučina lží (česky též jako Anatomie lži) a především Šifry mistra Leonarda (česky též jako Da Vinciho kód), která byla přeložena do 40 jazyků a vyšla v celkovém nákladu přes 80 milionů výtisků. Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni byly zfilmovány s Tomem Hanksem v hlavní roli. Na oba romány volně navazují thrillery Ztracený symbol a Inferno se stejným hrdinou, symbologem Robertem Langdonem.
Před 30 lety, 25. 6. 1984, zemřel (*1926), francouzský filozof, psycholog, historik filozofie a historik a teoretik kultury, představitel filozofického strukturalismu a postmoderní filozofie, profesor Collège de France; z jeho rozsáhlého a originálního díla, zasahujícího do mnoha oborů, vyšly česky knihy Slova a věci, Archeologie vědění, třídílné Dějiny sexuality, Myšlení vnějšku, Dějiny šílenství v době osvícenství, Psychologie a duševní nemoc, Dohlížet a trestat, Sen a obraznost, Diskurs, autor, genealogie: Tři studie, Je třeba bránit společnost, Raymond Roussel, Zrození biopolitiky a Zrození kliniky.
Před 30 lety, 30. 6. 1984, zemřel český spisovatel Karel Michal (*1932), autor povídek a novel (např. Bubáci pro všední den, Čest a sláva, Gypsová dáma či Rodný kraj), rozhlasových her, televizních i filmových scénářů a divadelních her; po roce 1968 odešel do Švýcarska, zemřel v Basileji.
Sestavil MILAN VALDEN
Portréty archiv autora