Main content
O zrekonstruované knihovně v Buchlovicích
DAGMAR MOŽNÁ D.Mozna@seznam.cz
Městečko Buchlovice se rozprostírá v malebném údolí devět kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště. Je známé především hojně navštěvovanými památkami, z nichž nejznámější je zámek Buchlovice s nádherným parkem a hrad Buchlov. Na zámku se mj. natáčela pohádka Čertova nevěsta, na hradě Buchlově O statečném kováři. Buchlovice ročně navštíví tisíce turistů nejen kvůli historickým památkám, ale i díky krásné přírodě a okolí. Jen „přes kopec“ se nachází památný Velehrad, kde se každoročně koná národní pouť na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Buchlovice mají několik družebních obcí, s nimiž se podílely na nejrůznějších projektech Evropské unie. Vzniklo tady Muzeum Podhradí, jehož přízemí nabízí expozici věnovanou mikroregionu Buchlov (14 obcí) a expozice dvou partnerských obcí – Soblahova u Trenčína a Chotovin u Tábora. Ostatní prostory přízemí vyplňuje Turistické informační centrum a místo pro příležitostné výstavy. V patře se nachází stálá expozice Buchlovic a Galerie na půdě. Slavnostní otevření Muzea Podhradí se uskutečnilo 20. května 2006. Finanční dotace pochází z programu Interreg III. A ČR–SR.
S další družební obcí Horný Hričov u Žiliny vznikl projekt Program přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 až 2013, přičemž dotace pocházejí z evropského fondu regionálního rozvoje. Jejich celková výše pro Buchlovice představovala částku 548 497 eur, což je zhruba 15 milionů Kč.
Z původní historické budovy „staré školy“ z roku 1888 tak vzniklo zrekonstruované Československé kulturní centrum, v jehož přízemí sídlí místní knihovna, nyní o rozloze 165 metrů čtverečních. Budova slouží pro volnočasové aktivity a spolky, působí zde 4. pobočka ZUŠ Uherské Hradiště. V patře budovy se nachází velký zrcadlový sál, konferenční sál a další místnosti včetně zázemí s šatními skříněmi (k uschování krojů) a kuchyňkou. Svá vystoupení tady nacvičují četné místní folklorní soubory, rovněž tak dechová a cimbálová muzika, rocková skupina, herecký spolek, probíhají tu cvičení pilates, zumby, cvičení maminek s dětmi a spousta dalších aktivit. S vedoucí ČSKC Mgr. Pavlou Večeřovou jsme založily buchlovický Klub seniorů, schůzky probíhají také v této budově.
Celkové náklady na rekonstrukci a zařízení budovy dosáhly kolem 19 milionů Kč.
Budova Československého kulturního centra byla otevřena a předána uživatelům 9. října 2010. Rekonstrukce trvala zhruba dva roky. Knihovna byla v jejím průběhu přestěhována do jedné ze tříd místní základní školy, kam se vešla zhruba třetina fondu, zbytek byl uložen v přepravkách v restauraci Záložna.
V současné době má naše místní knihovna kolem 15 500 svazků, registruje zhruba 350 čtenářů (z 2500 obyvatel), výpůjčky se pohybují okolo 800 až 1000 měsíčně.
Foto archiv knihovny