Main content
INSPIRACE: Knihovna Na Křižovatce za první křižovatkou
ADAM BUDINSKÝ adam.budinsky@mail.muni.cz
JANA SKLÁDANÁ jana.skladana@mail.muni.cz
Studenti Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) získávají v Knihovně Na Křižovatce praxi už pátým rokem. V roce 2012 Knihovna Jiřího Mahena v Brně (KJM) a Kabinet informačních studií a knihovnictví MU (KISK) navázaly spolupráci, aby navzdory ekonomickým problémům udržely tuto místní pobočku KJM na Křížové 24 v provozu. „Křižovatka“ se stala studijním experimentálním pracovištěm, ve kterém se studenti zabývají aplikací nových přístupů a inovací knihovnických systémů, ale kde si také poprvé prakticky vyzkoušeli mezioborovou spolupráci.
Pobočku navštěvuje pět základních škol, jejichž žáci se účastní vzdělávacích programů, pravidelně se zde konají akce pro veřejnost a knihovna slouží jako výukové pracoviště studentů knihovnictví. Kromě toho mají studenti samozřejmě na starosti běžné veřejné knihovnické a informační služby i celkový chod knihovny. Křižovatka ve svém rozvoji ale narážela na limity zastaralých prostor – budova je jednou z nejstarších ve Starém Brně. Proto studenti knihovnictví společně se studenty Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (VUT) a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (LDF) vymýšleli, jak prostor přestavět.
Od nápadu po vznik pracovních týmů
Nápad na rekonstrukci prostor se zrodil v hlavě jedné studentky KISK po knihovnické exkurzi v dánském Aarhusu. Získala podporu vedení KISK a začala přemýšlet, jak postupovat dál. Současně se jeden z absolventů institutu podílel jako programátor na připravovaném projektu participativního rozpočtu města Brna. V něm mohou občané navrhovat projekty a po zhodnocení proveditelnosti ze strany města žádat o finanční podporu. Město Brno v rámci participativního rozpočtu hodlalo rozdělovat 20 miliónů korun mezi projekty, které získají do 22. listopadu při hlasování veřejnosti největší podporu. Tak vznikla myšlenka spojit rekonstrukci knihovny s financováním za pomoci hlasů veřejnosti.
S podporou vedení KISK a KJM se podařilo oslovit partnery z dalších vysokých škol a navázat spolupráci s VUT a LDF. Vytvořila se pracovní skupina tvořená ze zástupců těchto institucí. Podařilo se rovněž zorganizovat workshopy, při kterých se studenti knihovnictví, architektury a designu nábytku snažili o vytvoření reálných návrhů na přestavbu. Vznikly čtyři studentské týmy, které poslední týden v březnu 2017 pracovaly na návrzích.
Do týmů se studenti rozdělili tak, aby v každém byla zastoupena každá ze zúčastněných stran. „Pracovalo se vždy až do večera. Studenti z VUT a Mendelovy univerzity házeli nápady a my jako zástupci oblasti knihovnictví jsme jim dávali zpětnou vazbu, co je a není možné,“ přibližuje Barbora Tvrdoňová, studentská vedoucí pobočky, s tím, že týmoví kolegové sice měli úžasné nápady, občas ale nebyly zcela realizovatelné. Workshopy trvaly celkem pět dní: tři dny intenzivní práce studentských týmů, čtvrtý den instalace návrhů v prostorách knihovny a pátý den hodnocení odborné poroty. Ze společné práce nakonec vzešly čtyři návrhy. Součástí každého návrhu byla vizualizace prostor, návrhy interiéru a brožurky, které popisovaly základní prvky daného návrhu.
Propagace realizovatelnosti
Aby projekt mohl postoupit k posouzení proveditelnosti a do listopadového hlasování, bylo nutné v prvním kole hlasování (od března do konce května 2017), získat na stránkách participativního rozpočtu Magistrátu města Brna 150 hodnocení veřejnosti „líbí se mi“. Tuto hranici se podařilo velmi rychle překonat. Projekt nakonec získal 375 „lajků“ a postoupil mezi projekty k posouzení realizovatelnosti!
Do začátku června probíhalo také hlasování na webových stránkách Knihovny Na Křižovatce a na webu městské části Brno-střed, která projekt přestavby podporuje. Veřejnost vybírala nejlepší návrh projektu. V červnu 2017 proběhlo v centrální pobočce KJM slavnostní vyhlášení vítězného návrhu projektu. V říjnu pak jely zástupkyně KJM a Knihovny Na Křižovatce projekt představit i do polské Poznaně, kde proběhla vernisáž všech návrhů na přestavbu. Zástupkyně studentů KISK představila účastníkům projekt od jeho vzniku přes hlasování až po plán realizace.
V letních měsících se projekt posuzoval z hlediska proveditelnosti na pěti různých úrovních Magistrátu města Brna. Bez tohoto schvalování by postup projektu mezi realizovatelné nebyl možný. Po finálním ohodnocení byl však zařazen mezi 83 uskutečnitelných. Připravily se propagační materiály a upravovaly doprovodné texty pro prezentaci projektu na damenavas.brno.cz. K projektu bylo připraveno rovněž video a webová stránka hlasujteprokrizovatku.cz.
Sdílením přes sociální sítě a webové stránky spřátelených a participujících institucí (především VUT, KISK a LDF) projekt v období 1.–22. listopadu 2017 usiloval také o podporu Brňanů a možnost získat finanční dotaci ve výši 2 miliónů korun. O podporu byli požádáni uživatelé knihovny, obyvatelé Starého Brna, kteří s knihovnou sousedí, a také školy, se kterými knihovna spolupracuje. Na propagaci se podíleli studenti i vyučující. Problémem pro získání hlasů byla však podmínka trvalého pobytu v Brně, kterou nesplňuje mnoho v Brně studujících, kteří by jinak projekt podpořili. Hlasovat mohl pouze každý obyvatel starší 18 let s trvalým bydlištěm v Brně.
Podpora obyvatel Brna
Díky podpoře obyvatel Brna se knihovna promění v moderní, atraktivní a příjemné místo, které bude nabízet možnosti trávení času pro všechny věkové kategorie obyvatel při různých vzdělávacích i komunitních aktivitách. Návštěvníci se tak rozhodně mají na co těšit. Všechny předložené varianty rekonstrukce obsahují zajímavé prvky. Například jeden z návrhů vyšel z myšlenky, že knihovna je prostorem pro čtení – nábytek, který studenti navrhli, tak vychází z interpunkčních a diakritických znamének. Návrh se některým odborníkům zalíbil natolik, že podpořili myšlenku, aby se podle něj začaly vyrábět i prototypy.
Před realizací…
Aktuálně je tedy před námi realizace a také rekapitulace období propagační kampaně a přípravy projektu. Realizační tým získal nesmírně cenné projektové poznatky, poznatky z oblasti PR a také zkušenosti s týmovou prací. Zkrátka – za jeden provaz dokázali táhnout lidé z praxe, vyučující a studenti. Martin Krčál, odborný garant za KISK, po uzavření hlasování úspěch spontánně shrnul: „Jooooo, slavíme! Mám radost, že to vyšlo. Jste skvělí, díky všem za podporu.“ Renovovanou Křižovatku v roce 2018 rádi představíme i čtenářům časopisu Čtenář.