Main content
ZE ZAHRANIČÍ: Knihovny ve Spojených arabských emirátech
JANA ŠERHAKLOVÁ detska.knihovna@kamenicenl.cz
Spojené arabské emiráty a jejich knihovny přitahují pozornost knihovníků z celého světa, včetně těch z ČR. V červnovém čísle Čtenáře (č. 6, s. 225–227) jsme vám již představili Knihovnu Muhammada bin Rašída; dnes vám přinášíme další doplňující fakta o jejím vzniku a provozu od jiné české knihovnice, která během svého pobytu v Dubaji neodolala a tento knihovnický stánek navštívila. Zároveň představuje také dubajskou veřejnou knihovnu Al Mankhool.
Knihovna Muhammada bin Rašída

Ve svém plánu návštěvy Spojených arabských emirátů jsem kromě nejvyššího mrakodrapu na světě Burj Khalify neodolala ani moderním emirátským knihovnám. Mé pozornosti samozřejmě nemohla ujít ultramoderní stavba Knihovny Muhammada bin Rašída v Dubaji. Obdivuhodnou stavbu otevřel v polovině června 2022 sám viceprezident a premiér Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Dubaj šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, jehož jméno nese. Původně měla být knihovna otevřena již v roce 2019, plán však zhatila pandemie koronaviru. Záměr na její stavbu budovy vznikl v roce 2016 – tento rok byl totiž v Dubaji vyhlášen rokem četby. Rozpočet na její výstavbu činil v přepočtu 6,4 miliardy korun (pro představu: roční rozpočet českého ministerstva kultury v témže roce činil 15,2 miliardy korun). Stavba má rozlohu 54 000 m² a pojme až 1000 návštěvníků najednou.
Téměř ve všech svých činnostech knihovna využívá umělou inteligenci. Celá stavba je ohleduplná k životnímu prostředí, neboť více než desetinu energie, potřebné pro svůj provoz, získává ze solárních panelů umístěných na střeše. K zavlažování zeleně, kterou je knihovna obklopena, využívá recyklovanou vodu z klimatizace. Projekt se skládá ze suterénu, přízemí a sedmi pater. Uvnitř budovy najdete devět tematických knihoven, mj. knihovnu pro nevidomé, knihovnu atlasů a map, knihovnu periodik, ekonomickou knihovnu nebo knihovnu médií, informační centrum, samostatná oddělení pro dospělé, pro děti a pro mládež, několik studoven, laboratoř pro digitalizaci tisků a také několik dočasných expozicí. V posledním, sedmém patře je pak umístěna stálá expozice „Poklady knihovny“. Jde o vzácné historické svazky, prvotisky knih, atlasy a mapy, přičemž některé pocházejí již ze 13. století. Tematicky se vážou k tomu nejlepšímu, čím arabský svět vždy oslňoval: převažuje zeměpis a matematika. Fond knihovny čítá více než 1,1 milionu tištěných a digitálních knih, více než 70 000 partitur, desítky tisíc videí, článků a tištěných a digitálních novin z celého světa a téměř 500 vzácných sbírkových předmětů. Zajímavá je také možnost dezinfekce absenčně půjčovaných dokumentů prostřednictvím automatu. Součástí knihovny je kavárna, knihkupectví, divadlo pod širým nebem pro 550 návštěvníků a venkovní park s množstvím vodních prvků. V něm najdeme citát šejka Muhammada bin Rašída Al Maktúma ve 171 jazycích včetně češtiny: Nerad vidím někoho, kdo nemá v životě hobby, sport ani žádnou vášeň. Nečinnost není jen přístup k práci, ale začíná v mysli.
Veřejná knihovna Al Mankhool

Druhou knihovnou, která rovněž neunikla mé pozornosti, byla Knihovna Al Mankhool. Tato veřejná knihovna je nejvýznamnější z osmi poboček veřejných knihoven spravovaných Dubai Culture and Arts Authority, její plocha je 3750 m² a nachází se v rezidenční a hotelové čtvrti Al Mankhool v západní Dubaji v oblasti Bur Dubaj. Ve dvoupatrové budově se nachází také restaurace, kavárna a venkovní terasa. Kromě knihovny pro dospělé uvnitř najdeme oddělený prostor pro ženy, studijní místa, konferenční sál a velkoryse řešené oddělení pro děti. Fond tvoří více než 35 000 knih a několik tisíc časopisů a novin v arabštině a angličtině. V dětském oddělení nalezneme i knihy v čínštině, francouzštině a hindštině a samozřejmě také velké množství elektronických programů určených k výuce. Na této pobočce při práci s nejmenšími čtenáři využívají malý divadelní sál a rozsáhlý venkovní prostor. Protože pracuji v dětském oddělení městské knihovny, zajímalo mě, jaký druh literatury upřednostňují při četbě zdejší děti. V tomto ohledu jsem nenašla rozdíl mezi emirátskými a českými dětmi: převládají komiksy (vede Dogman) a série knih Malý poseroutka, obojí v anglickém jazyce.
Musím konstatovat, že v obou knihovnách jsem se setkala s velmi vstřícným a přátelským přijetím. Ačkoli není v Dubaji běžně dovoleno fotografovat uvnitř veřejných budov, bylo mi pořízení fotografií povoleno. V obou knihovnách jsem dokonce dostala i občerstvení v podobě kávy, čaje a datlí, tak typických pro arabský svět. Rovněž v emirátských knihovnách tvoří převážnou část zaměstnanců ženy (v SAE samozřejmě v tradičním muslimském ženském oděvu – abáje). Bylo pro mě velkým překvapením, že všechny, se kterými jsem měla možnost hovořit, perfektně ovládaly angličtinu a přesně věděly, kde se Česká republika nachází. Věřím, že i pro ně bylo setkání s kolegyní z tak vzdálené země, jakou pro ně Česká republika je, méně obvyklým zážitkem.
ZDROJE:
Knihovna Mohammeda bin Rashida. Online. 2024. Dostupné z: https://www.mbrl.ae/. [cit. 2024-03-21]
Dubai Public Library. Online. 2023. Dostupné z: https://dpl.dubaiculture.gov.ae/en/. [cit. 2024-03-21]