Main content
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
máte rádi věci s příběhem? (Rozumí se, že většinou jde o věci, které mají už něco „za sebou“, prošly mnohýma rukama – třeba rukama členů rodiny nebo známých osobností…) Informace o knihách tohoto typu i jejich majitelích najdete v databázi Provenio, o které se můžete dočíst v letním čísle Čtenáře vedle dalších článků hledících částečně do minulosti. Kdo by se například rád dozvěděl více o místě, kde žije, může zalistovat v obecních kronikách, neboť vězte, že na to (jak je zřejmé z článku zaměřeného na legislativu v této oblasti) máte právo – a ještě vám k tomu bude v souladu s literou zákona dělat milou společnost místní kronikář. Letním tipem pro vaši knihovnu se může stát ve Čtenáři recenzovaná publikace mapující celosvětové dějiny knižní kultury. Historický pohled uplatňují i další příspěvky, například druhá recenze, tentokrát přibližující vývoj české literární erotiky.
Rubrika Téma a následující článek jsou však zcela současné – týkají se mobilních aplikací v knihovnách a dalších paměťových institucích. Přibližují význam aplikací při oslovování veřejnosti, propagaci služeb a ukazují na nové možnosti, jak nabídnout uživatelům obsah digitálních knihoven. Počítá se prostě s námi, skloněnými nad mobily a tablety…
V další kapitole z připravované knihy Jiřího Trávníčka si připomeneme, že četba (ať už s papírovou knihou nebo elektronickou čtečkou v ruce) nezahrnuje pouze individuální prožitek někde o samotě, ale také vztahy – někdo nám knihu doporučil, přečtené vzájemně sdílíme... Autor hovoří o „tipařích“, tedy o těch, kteří směrování naší četby ovlivňují – jistě si vzpomenete na ty své. Na společenské vlně se poneseme i v dalších příspěvcích, kterých je díky navýšenému počtu stran dvojčísla požehnaně. Jmenujme alespoň přehled celorepublikových i regionálních ocenění knihovníků a knihoven a pohled do zahraničí – tentokrát na madridský projekt Otevřená knihovna, popisující služby knihoven pro imigranty.
Ať máte kromě knih vždy po ruce i někoho, s kým můžete přečtené sdílet, a to nejen v době dovolených, vám za redakci přeje
PAVLA VLKOVÁ